Համաշխարհային բանկը Հայաստանի տնտեսության աճի տեմպերի նվազում է կանխատեսում 2025 և 2026 թվականներին։ Նշվում է, որ այդպիսով տնտեսական աճը կհասնի պոտենցիալ տեմպերին, քանի որ 2024–ին աճին նպաստած գործոնները, այդ թվում՝ վերաարտահանումը, զբոսաշրջիկների ներհոսքը և աշխատավարձի իրական աճը, աստիճանաբար կնվազեն։ Այդ միտումը ՀԲ–ն վերագրել է նաև Վրաստանին։
Զեկույցում ասվում է, որ 2024–ին ՀՀ տնտեսության աճը եղել է 5․5%, սակայն 2025 թվականին այս ցուցանիշը կնվազի մինչև 5%, իսկ 2026 թվականին՝ կհասնի 4,6%–ի։
Ադրբեջանում կանխատեսվում է նավթի արդյունահանման անկում, ինչը նույնպես կնպաստի Հարավային Կովկասում ընդհանուր ցուցանիշների նվազմանը՝ 2025 թվականին հասնելով 3․9%-ի, իսկ 2026-ին՝ 3․4%-ի։

Armenia's economy is projected to grow by 5% in 2025 and 4.6% in 2026 as previous growth factors diminish.
Armenia's economic growth is expected to slow to a range of 5%–4.6% in 2025 and 2026. According to the World Bank, this slowdown reflects a return to potential growth rates after the extraordinary factors of 2024, such as re-exports, increased tourism, and real wage growth, gradually fade. The same trend is attributed to Georgia.
The World Bank report states that Armenia’s economy grew by 5.5% in 2024 but will decelerate to 5% in 2025 and 4.6% in 2026.
In Azerbaijan, oil production is forecast to decline, further reducing the South Caucasus region’s overall growth rates to 3.9% in 2025 and 3.4% in 2026.