Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է համընդհանուր հայտարարագրման համակարգի նպատակներին՝ շեշտելով, որ դրանցից մեկը կոռուպցիայի շղթան ամբողջական դարձնել է։
«Բարձրաստիճան պաշտոնյաների և նրանց հետ համատեղ բնակվող ընտանիքի անդամներիհայտարարագրումը հակակոռուպցիոն պայքարի կարևոր, սակայն ոչ ամբողջական համակարգ է, որովհետև կան բարձրաստիճան պաշտոնյաների ընտանիքի համատեղ չբնակվող անդամներ, ընկերներ, մոտ և հեռավոր ազգականներ, ովքեր կոռուպցիոն ռիսկերի նույնպիսի կրողներ են:
Հաճախ կոռուպցիայի մեջ էական դերակատարում են ունենում մարդիկ, ովքեր որևէ պաշտոն չեն զբաղեցնում, դե յուրե կամ հետագծելի ոչ մի կապ չունեն որևէ բարձրաստիճան պաշտոնյայի հետ: Նրանք պարզապես ՀՀ շարքային քաղաքացի են, բայց կոռուպցիայի կարևորագույն դերակատար:
Համընդհանուր հայտարարագրման համակարգը նաև, բայց ոչ միայն նրանց համար է: Դա Հայաստանից կոռուպցիան արմատախիլ անելու, կոռուպցիայի նկատմամբ 0 հանդուրժողականության կառավարության և ժողովրդի միջև Հեղափոխության ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածության իրագործում է»,- գրել է նա։
Վարչապետի խոսքով՝ համընդհանուր հայտարարագրման համակարգը ոչ միայն վեր է հանում կոռուպցիայի ռիսկերը, այլև ուղղված է կոռուպցիայի ամբողջ շղթան բացահայտելուն՝ ընդգրկելով նաև այն անձանց, ովքեր պաշտոններ չեն զբաղեցնում, բայց կարող են կարևոր դեր ունենալ կոռուպցիոն սխեմաներում։

Премьер-министр Никол Пашинян на своей странице в Facebook рассказал о целях системы всеобщего декларирования, подчеркнув, что одна из задач — полностью раскрыть коррупционную цепь.
«Декларирование имущества высокопоставленных должностных лиц и их совместно проживающих членов семьи — это важная, но не полная часть антикоррупционной системы, поскольку существуют члены семьи, не проживающие совместно с высокопоставленными чиновниками, друзья, близкие и дальние родственники, которые также несут аналогичные коррупционные риски.
Часто значительную роль в коррупции играют люди, которые не занимают никаких должностей и формально или юридически не связаны с каким-либо высокопоставленным чиновником. Они могут быть обычными гражданами Армении, но играть ключевую роль в коррупционных схемах.
Система всеобщего декларирования предназначена не только для них, но и для того, чтобы искоренить коррупцию в Армении. Это реализация соглашения о нулевой терпимости к коррупции, достигнутого между правительством и народом во время Революции», — написал он.
По словам премьер-министра, система всеобщего декларирования не только выявляет коррупционные риски, но и нацелена на раскрытие всей цепи коррупции, включая лиц, которые не занимают официальных должностей, но могут играть важную роль в коррупционных схемах.