Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադարձել է համընդհանուր հայտարարագրման համակարգի նպատակներին՝ շեշտելով, որ դրանցից մեկը կոռուպցիայի շղթան ամբողջական դարձնել է։
«Բարձրաստիճան պաշտոնյաների և նրանց հետ համատեղ բնակվող ընտանիքի անդամներիհայտարարագրումը հակակոռուպցիոն պայքարի կարևոր, սակայն ոչ ամբողջական համակարգ է, որովհետև կան բարձրաստիճան պաշտոնյաների ընտանիքի համատեղ չբնակվող անդամներ, ընկերներ, մոտ և հեռավոր ազգականներ, ովքեր կոռուպցիոն ռիսկերի նույնպիսի կրողներ են:
Հաճախ կոռուպցիայի մեջ էական դերակատարում են ունենում մարդիկ, ովքեր որևէ պաշտոն չեն զբաղեցնում, դե յուրե կամ հետագծելի ոչ մի կապ չունեն որևէ բարձրաստիճան պաշտոնյայի հետ: Նրանք պարզապես ՀՀ շարքային քաղաքացի են, բայց կոռուպցիայի կարևորագույն դերակատար:
Համընդհանուր հայտարարագրման համակարգը նաև, բայց ոչ միայն նրանց համար է: Դա Հայաստանից կոռուպցիան արմատախիլ անելու, կոռուպցիայի նկատմամբ 0 հանդուրժողականության կառավարության և ժողովրդի միջև Հեղափոխության ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածության իրագործում է»,- գրել է նա։
Վարչապետի խոսքով՝ համընդհանուր հայտարարագրման համակարգը ոչ միայն վեր է հանում կոռուպցիայի ռիսկերը, այլև ուղղված է կոռուպցիայի ամբողջ շղթան բացահայտելուն՝ ընդգրկելով նաև այն անձանց, ովքեր պաշտոններ չեն զբաղեցնում, բայց կարող են կարևոր դեր ունենալ կոռուպցիոն սխեմաներում։

Prime Minister Nikol Pashinyan addressed the goals of the tax declaration system on his Facebook page, emphasizing that one of its aims is to fully uncover corruption chains.
“Declaring the assets of high-ranking officials and their cohabiting family members is an important yet incomplete component of the anti-corruption system, as there are non-cohabiting family members, friends, close and distant relatives of high-ranking officials who pose similar corruption risks.
Often, corruption involves individuals who hold no official position and have no de jure or traceable connection to any high-ranking official. They may be ordinary citizens of Armenia yet play a big role in corruption schemes.
The declaration system is designed not only for them but also to help uproot corruption from Armenia. It is the realization of the zero-tolerance approach to corruption, a commitment made between the government and the people during the Revolution,” he wrote.