Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը Մոսկվայում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպման ժամանակ նշել է, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի համագործակցությունը Եվրասիական տնտեսական միության`ԵԱՏՄ. շրջանակներում տպավորիչ արդյունքներ է գրանցել։
«Մեր համագործակցությունը, ինչպես երկկողմ հարթակում, այնպես էլ Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում, ապահովում է տպավորիչ արդյունքներ», — ասել է նա, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նախարարը հույս է հայտնել, որ դա կնպաստի Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը և այն խնդիրների լուծմանը, որոնք դնում է իր առջև երկիրը։
Արարատ Միրզոյանն իր հերթին ընդգծել է Ռուսաստանի հետ հումանիտար կապերի զարգացման դրական դինամիկան։
«Գոհունակությամբ պետք է նշեմ, որ հայ-ռուսական երկխոսության զարգացման հումանիտար ուղղությամբ դրական դինամիկա է նկատվում։ Պարբերաբար անցկացվում են գիտության և մշակույթի գործիչների հանդիպումներ»,–ասել է նա, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նա նշել է, որ երկկողմ հարաբերությունները ընդգրկում են լայնածավալ և բազմակողմանի թեմաներ։
Ռուսաստանի և Հայաստանի ԱԳ նախարարների բանակցությունները տեղի են ունենում Մոսկվայում։ Կողմերը քննարկում են երկկողմ հարաբերությունների լայն շրջանակ, ԵԱՏՄ և այլ եվրասիական ինտեգրացիոն կառույցներում համագործակցությունը, ինչպես նաև միջազգային օրակարգի արդիական հարցերը։

Министр иностранных дел Сергей Лавров на встрече с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном в Москве заявил, что сотрудничество между Россией и Арменией в рамках Евразийского экономического союза (ЕАЭС) достигло впечатляющих результатов.
«Наше сотрудничество, как в двустороннем формате, так и в рамках Евразийского экономического союза, обеспечивает впечатляющие результаты», — сказал он, сообщает РИА Новости.
Министр выразил надежду, что это будет способствовать социально-экономическому развитию Армении и решению задач, стоящих перед страной.
Арарат Мирзоян, в свою очередь, подчеркнул положительную динамику в развитии гуманитарных связей с Россией.
«С удовлетворением отмечаю положительную динамику в развитии армяно-российского диалога в гуманитарной сфере. Регулярно проводятся встречи представителей науки и культуры», — заявил он.
Он добавил, что двусторонние отношения охватывают широкий круг многосторонних вопросов.
Переговоры министров иностранных дел России и Армении проходят в Москве. Стороны обсуждают широкий круг вопросов, включая двусторонние отношения, сотрудничество в рамках ЕАЭС и других евразийских интеграционных объединений.