Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը Մոսկվայում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպման ժամանակ նշել է, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի համագործակցությունը Եվրասիական տնտեսական միության`ԵԱՏՄ. շրջանակներում տպավորիչ արդյունքներ է գրանցել։
«Մեր համագործակցությունը, ինչպես երկկողմ հարթակում, այնպես էլ Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում, ապահովում է տպավորիչ արդյունքներ», — ասել է նա, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նախարարը հույս է հայտնել, որ դա կնպաստի Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը և այն խնդիրների լուծմանը, որոնք դնում է իր առջև երկիրը։
Արարատ Միրզոյանն իր հերթին ընդգծել է Ռուսաստանի հետ հումանիտար կապերի զարգացման դրական դինամիկան։
«Գոհունակությամբ պետք է նշեմ, որ հայ-ռուսական երկխոսության զարգացման հումանիտար ուղղությամբ դրական դինամիկա է նկատվում։ Պարբերաբար անցկացվում են գիտության և մշակույթի գործիչների հանդիպումներ»,–ասել է նա, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Նա նշել է, որ երկկողմ հարաբերությունները ընդգրկում են լայնածավալ և բազմակողմանի թեմաներ։
Ռուսաստանի և Հայաստանի ԱԳ նախարարների բանակցությունները տեղի են ունենում Մոսկվայում։ Կողմերը քննարկում են երկկողմ հարաբերությունների լայն շրջանակ, ԵԱՏՄ և այլ եվրասիական ինտեգրացիոն կառույցներում համագործակցությունը, ինչպես նաև միջազգային օրակարգի արդիական հարցերը։

Foreign Minister Sergey Lavrov noted during a meeting in Moscow with Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan that cooperation between Armenia and Russia within the framework of the Eurasian Economic Union (EAEU) has yielded impressive results.
"Our cooperation, both bilaterally and within the EAEU framework, delivers remarkable outcomes," Lavrov stated, as reported by RIA Novosti.
The minister expressed hope that this progress would contribute to Armenia’s socio-economic development and help address the challenges the country faces.
Ararat Mirzoyan, for his part, emphasized the positive dynamics in the development of humanitarian ties with Russia.
"I am pleased to note the positive trend in the development of Armenian-Russian dialogue in the humanitarian sphere. Regular meetings are held between figures from science and culture," he said, according to RIA Novosti.
He added that bilateral relations encompass a wide range of multifaceted issues.
The negotiations between the foreign ministers of Russia and Armenia are taking place in Moscow. The sides are discussing a broad agenda, including bilateral relations, cooperation within the EAEU, and other Eurasian integration structures.