Ազգային ժողովում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է «Սննդամթերքի անվտանգության մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագիծը, որով նախատեսվում է կանոնակարգել կաթնամթերքի վաճառքի դեպքում դարակաշարերի տեսակավորմանը ներկայացվող պահանջները։
Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Տաթևիկ Սարգսյանը նշել է, որ որպեսզի սպառողը կարողանա տեսողականորեն տարբերել, թե կաթնամթերքը պատրաստված է կաթնային յուղի փոխարինիչով, թե առանց փոխարինիչի, անհրաժեշտ է օրենքով սահմանել դրույթ, ըստ որի` կաթնամթերքի վաճառքն առևտրի օբյեկտներում և առևտրի իրականացման վայրերում կտարանջատվի գունային դարակաշարերով:
Զեկուցողը նշել է, որ կաթնային յուղի փոխարինիչով պատրաստված արտադրանքն ավելի էժան է, քան բնական հումքով պատրաստվածը, իսկ հստակ տարանջատման բացակայությունը սպառողին մոլորության մեջ է գցում և վերջինս ավելի թանկ վճարելով` գնում է ավելի էժան արտադրանք:
Արտադրողին առաջարկվում է հնարավորություն տալ կամավոր հիմունքներով կիրառել գունային ինքնակպչուն պիտակներ` արտադրատեսակների տուփերի վրա գունային տարանջատման միջոցով առանձնացնելու առանց կաթնային յուղի (կաթնային ճարպի) փոխարինիչի և կաթնային յուղի փոխարինիչով կաթ պարունակող մթերքը:

21 Январь 2025 - 13:59 AMT
В Национальном Собрании в первом чтении обсудили проект изменений в закон «О безопасности пищевой продукции», предлагающий регулировать классификацию полок при продаже молочных продуктов.
Заместитель министра экономики Татевик Саргсян отметила, что для того, чтобы потребители могли визуально отличать молочную продукцию с заменителями молочного жира от продукции без них, необходимо закрепить в законе положение о цветной маркировке полок в торговых объектах и на рынках.
Докладчик подчеркнула, что продукция с заменителями молочного жира дешевле, чем продукция из натурального сырья, но отсутствие четкого разделения вводит потребителей в заблуждение, заставляя их платить больше за более дешевую продукцию.
Производителям также предлагается использовать цветные самоклеящиеся этикетки на упаковке продукции для добровольного обозначения различий между продуктами с заменителями молочного жира и продукцией, содержащей только натуральные молочные жиры.