2024 թվականը «Մի դրամի ուժի» համար մեծ փոփոխությունների ժամանակաշրջան էր։ Սկսենք նրանից, որ տարեվերջին նախագծի ընդհանուր բյուջեն հատել է 200 միլիոնի սահմանը, իսկ անցած տարվա մի դրամների հանրագումարը ռեկորդային թիվ գրանցել՝ գրեթե 50 միլիոն դրամ։ Սա նշանակում է, որ ավելացել է կրթությանը, առողջապահությանը, սոցիալական խնդիրների լուծմանն ու բնապահպանությանն ուղղված մեր կարևոր գործերին միացած օգտատերերի քանակը։
2024-ին ֆինանսավորված ծրագրերի գերակշիռ մասը՝ 5 ծրագիր, ուղղված էր կրթությանը։ Մնացած ծրագրերը վերաբերում էին առողջապահական, սոցիալական և բնապահպանական ոլորտներին։
Շահառու 12 հիմնադրամների ծրագրերի ֆինանսավորմանը զուգահեռ, «Մի դրամի ուժը» պարբերաբար անդրադարձել է նաև շահառու ՀԿ-ները ներկայացնող առանձին անհատների՝ արժանացնելով նրանց անհատական նվիրատվությունների:
Արված գործերի մասին․
«Մի դրամի ուժի» 2024-ին առաջին ծրագիրը՝ 3, 665, 972 դրամ բյուջեով, ուղղվել է «Հայ մայրեր» բարեգործական հիմնադրամին։ «Մի դրամի ուժն» այս անգամ աջակցություն է ցուցաբերել ոչ միայն հիմնադրամին, այլ նաև անմիջապես շահառուներին․ հավաքված գումարից 1 միլիոնի չափով «Հայ մայրեր» հիմնադրամի 20 շահառու ստացել է 50,000-ական դրամ արժեքով idplus նվեր քարտ, որով հնարավոր է գնումներ կատարել բոլոր այն կետերում, ուր կա Idram&IDBank հավելվածով վճարման հնարավորություն։
Փետրվարին կուտակված 3,780,052 դրամը նվիրաբերվել է «Սիթի Օֆ Սմայլ» բարեգործական հիմնադրամին՝ աջակցելու քաղցկեղի դեմ պայքարող երեխաներին։
«Մի դրամի ուժի» մարտ ամսվա ծրագրի շահառուն «Իմ անտառ Հայաստան» բնապահպանական հասարակական կազմակերպությունն էր։ Կուտակված 4,017,648 դրամը ՀԿ-ն ուղղել է Հայաստանի անտառային ֆոնդի ավելացմանն ու կենսաբազմազանության պահպանման ծրագրերին։
Ապրիլ ամսվա ծրագրի շահառուն 4090 հիմնադրամն էր, որը կուտակված 3,913,063 դրամ գումարն ուղղել է քառօրյա և 44-օրյա պատերազմների մասնակից մոտ հարյուր ուսանողների կրթավճարների տրամադրմանը։ Հավաքված գումարից 1 միլիոնը 40,000-ական դրամի չափով idplus նվեր-քարտերի տեսքով հատկացվել է հիմնադրամի 25 շահառուի՝ մասնագիտական գրականության և այլ անհրաժեշտ գնումների համար։ Աջակցությունը տրամադրվել է 2023-2024 ուստարվա շրջանավարտներին և ամենաակտիվ ուսանողներին։
Մայիս ամսվա շահառուն էպիլեպսիա ունեցող երեխաների ախտորոշմամբ, դեղորայքի ապահովման հարցերով ու բուժմամբ զբաղվող «Կյանքի ճանապարհ» բարեգործական հասարակական կազմակերպությունն էր։ Հավաքված 4,101․050 դրամ գումարը ՀԿ-ն ուղղեց իր շահառու ընտանիքների հոգսերի թեթևացմանը։
Հունիս ամսվա ընթացքում հավաքված 4,046,161 դրամ գումարը IDBank-ը և Idram-ը փոխանցել են «Հզոր Միտք» ՀԿ-ի «Հորիզոն» ամառային կրթական ճամբարին։
Հուլիսին հավաքված 4,165,643 դրամն ամբողջությամբ ուղղվել է «Impact Hub Yerevan»-ի՝ Հայաստանում սոցիալական ձեռնարկատիրության զարգացմանն ուղղված Social Impact Award ծրագրին։
«Մի դրամի ուժի» օգոստոս ամսվա շահառուն «Արեն Մեհրաբյան» հիմնադրամն էր։ Իդրամի և IDBank-ի կողմից հիմնադրամին է փոխանցվել 4,135,630 ՀՀ դրամ՝ Տավուշի մարզի Նոյեմբերյան համայնքի՝ արոտավայրերի խնդիր ունեցող տնային տնտեսություններին աջակցելու նպատակով։
Սեպտեմբեր ամսվա շահառուն 2022-ին Արցախում ստեղծված «ԵՍ» կրթական հիմնադրամի «Մունք» տեխնոդպրոցն էր, որը Հայաստանի տարբեր մարզերում երեխաներին ապահովում է տեխնոլոգիական կրթությամբ, իսկ «Մի դրամի ուժի» շրջանակներում հավաքագրված 4,093,527 դրամն ուղղելու է իր 400 շահառուների շարունակական կրթության ապահովմանն ու Սյունիքի և Լոռու մարզերի 10 համայնքների 100-ից ավել նոր դիմորդների ներգավմանը։
Հոկտեմբեր ամսվա «մի դրամների» ամբողջ գումարը՝ 4,401,021 դրամ, փոխանցվել է «Հայաստանի մանուկներ» բարեգործական հիմնադրամի՝ մարզաբնակ երեխաներին ուղղված կրթական ծրագրերի իրականացմանը։
Նոյեմբեր ամսվա ընթացքում հավաքագրված 4,479,792 դրամն ուղղվել է Armenia Tree Project հիմնադրամի «Տնամերձ տնկարաններ» ծրագրին։ Ծրագիրը, բնապահպանական լինելուց բացի, նաև սոցիալական էական բաղադրիչ ունի՝ բարելավում է գյուղաբնակ մեր հայրենակիցների կենսամակարդակը։ «Մի դրամի ուժի» հավաքագրած ավելի քանի 4 միլիոն ՀՀ դրամի շնորհիվ տնամերձ տնկարաններում աճեցված տնկանյութը կգնվի և կօգտագործվի անտառապատման նպատակով։
Դեկտեմբեր ամսվա ընթացքում կուտակված 5,119,225 դրամ գումարը փոխանցվել է «Մարզերի երեխաները մարզերում» հիմնադրամի «ԴեմԱռԴեմ․ Սերունդների երկխոսություն» ամենամյա մարզային ֆորումին, որի նպատակն է ներկայանալու հարթակ տրամադրել բոլոր այն երեխաներին, որոնք յուրահատուկ փորձառություն ու ասելիք ունեն և իրենց գործունեության ոլորտներում արդեն իսկ հասցրել են հաջողություններ գրանցել։
«Ահա այսպես, փոքրիկ քայլերով ու մի դրամներով «Մի դրամի ուժն» ապացուցում է, որ հնարավո՛ր է անել մեծ ու կարևոր գործեր՝ առանց գոնե մեկ դրամ ծախսելու։ Պետք է ընդամենն ունենալ բարի գործ անելու կամք և բոլոր վճարումներն անել Idram&IDBank հավելվածով կամ ընկերությունների տերմինալներով ու առցանց հարթակներով, և հաճախորդների կողմից կատարված բոլոր տեսակի վճարումներից Իդրամ և IDBank ընկերությունները «Մի դրամի ուժը» նախաձեռնությանը կփոխանցեն ամենակարող մեկ դրամները
Իսկ 2025-ը «Մի դրամի ուժի» համար լինելու է հոբելյանական։ Ուրեմն սպասեք նոր ու կարևոր ծրագրերի․․․»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։

21 Январь 2025 - 14:49 AMT
2024 год стал периодом значительных изменений для проекта «Сила одного драма». К концу года общий бюджет проекта превысил 200 миллионов драмов, а сумма, собранная за прошлый год, достигла рекордного уровня — более 50 миллионов драмов. Это свидетельствует о росте числа пользователей, поддерживающих нашу важную деятельность в области образования, здравоохранения, решения социальных проблем и защиты окружающей среды.
Основная новость заключается в том, что в 2024 году подавляющее большинство финансируемых программ, а именно пять, были направлены на образование. Остальные семь программ были связаны с здравоохранением, социальной сферой и охраной окружающей среды.
Вторая важная новость заключается в том, что наряду с финансированием программ 12 фондов-бенефициаров, основная программа корпоративной социальной ответственности компаний IDBank и Idram также периодически оказывала поддержку отдельным лицам, представляющим НПО-бенефициары, награждая их индивидуальными пожертвованиями.
Теперь о достигнутых результатах.
Первая программа «Силы одного драма» в 2024 году с бюджетом 3 665 972 драма была направлена благотворительному фонду «Армянские матери». На этот раз «Сила одного драма» оказала поддержку не только фонду, но и напрямую бенефициарам. Из собранной суммы, 1 миллион драмов был распределен между 20 бенефициарами фонда, каждый из которых получил подарочную карту idplus номиналом 50 000 драмов. Эти карты можно использовать для совершения покупок в любых точках, где возможна оплата через приложение Idram&IDBank.
Накопленные в феврале 3 780 052 драма были пожертвованы благотворительному фонду «Город улыбок» для поддержки детей, борющихся с онкологическими заболеваниями.
Бенефициаром мартовской программы«Сила одного драма» стала экологическая общественная организация «Мой лес Армения». Собранные 4 017 648 драмов были направлены на увеличение лесного фонда Армении и реализацию программ по сохранению биоразнообразия.
Бенефициаром апрельской программы стал фонд «4090», который направил накопленную сумму в размере 3 913 063 драма на оплату обучения около ста студентов, участвовавших в четырехдневной и 44-дневной войнах. Из этой суммы 1 миллион драмов был выделен в виде подарочных карт idplus номиналом 40 000 драмов каждая для 25 бенефициаров фонда, что позволило им приобрести профессиональную литературу и другие необходимые товары. Поддержка была оказана выпускникам и наиболее активным студентам 2023-2024 учебного года.
Бенефициаром майской программы стала благотворительная общественная организация «Дорога жизни», занимающаяся диагностикой, обеспечением лекарствами и лечением детей, больных эпилепсией. НПО направила собранную сумму в размере 4 101 050 драмов на поддержку семей-бенефициаров, облегчая их тяжелое положение.
IDBank и Idram перечислили сумму в размере 4 046 161 драм, собранную в июне, на поддержку летнего образовательного лагеря «Горизонт», организованного общественной организацией «Мощная мысль»․
Собранные в июле 4 165 643 драма были полностью направлены на программу Social Impact Award центра Impact Hub Yerevan, направленную на развитие социального предпринимательства в Армении.
Бенефициаром «Силы одного драма» в августе стал фонд «Арен Меграбян». IDram и IDBank перечислили 4 135 630 драмов в фонд для модернизации и расширения возможностей ноемберянской общины Тавушской области посредством гидропонных систем.
Бенефициаром программы в сентябре 2022 года стала техношкола«Мунк», образовательного фонда «Ес», созданного в Арцахе, которая обеспечивает детей в разных регионах Армении технологическим образованием. Сумма в размере 4 093 527 драмов, собранная в рамках «Силы одного драма», будет направлена на продолжение обучения 400 бенефициаров и включение более 100 новых заявителей из 10 общин регионов Сюник и Лори.
Общая сумма «Силы одного драма» за октябрь составила 4 401 021 драм и была перечислена благотворительному фонду «Дети Армении» для реализации образовательных программ, направленных на поддержку детей, проживающих в регионе.
Собранные в ноябре 4 479 792 драма были направлены на программу «Приусадебныепитомники» благотворительного фонда Armenia Tree Project (ATP).В программу включены 113 сельских семей, которые получают поддержку для выращивания посадочного материала и создания питомников на участках рядом с домом. Выращенный в этих питомниках посадочный материал будет выкуплен и использован для лесонасаждения при финансировании программы «Сила одного драма».
Сумма в размере 5 119 225 драмов, накопленная в декабре, была перечислена в благотворительный фонд «Дети регионов в регионах» для проведения ежегодного регионального форума«Face to Face: Диалог поколений». Цель форума — предоставить площадку детям с уникальным опытом, которые уже добились успехов в своих областях и имеют что сказать.
Таким образом, маленькими шагами и одним драмом «Сила одного драма» доказывает, что можно совершать великие и важные дела, не тратя ни единого драма. Чтобы присоединиться к добрым делам «Силы одного драма», многого не требуется. Просто совершайте все ваши платежи с помощью приложения Idram&IDBank, онлайн-платформ IDBanking.am, banking.idram.am, через терминалы IdramиIDBank, и за каждый Ваш платеж компании пожертвуют один драм на реализацию важных программ и инициатив.
А 2025 год станет юбилейным для «Силы одного драма». Так что ждите новых и важных программ, которые продолжат менять жизни и поддерживать значимые инициативы…