ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը Հանրային հեռուստատեսության եթերում հայտարարել է, որ նոր կարևոր հրաման է ստորագրվել՝ մինչև 300,000 դրամ անձնական փոխանցումները հայտարարագրման ենթակա չեն։
Նա ընդգծել է, որ այս կարգավորումը վերաբերում է բացառապես չհարկվող գործարքներին և կապ չունի աշխատավարձի հետ։
«Սահմանվել է մինչև 300 հազար դրամ շեմ: Այսինքն, մինչև 300 հազար դրամ գործարքները հայտարարագրման ենթակա չեն: Մենք փորձել ենք նայել բանկային համակարգում փոխանցումներն ինչ պատկեր ունեն, և, տարբեր գնահատականներով, ծանրակշիռ մեծամասնությունը տեղավորվում է այդ շեմի մեջ»,- ասել է ՊԵԿ նախագահը։
ՊԵԿ–ը պարզաբանել է, որ հայտարարագրում լրացվող ոչ բոլոր եկամուտներն են ենթակա հարկման։
«Օրինակ, եթե Դուք հայտարարատու եք և 2025 թվականին պետք է ներկայացնեք եկամուտների հայտարարագիր և բացի Ձեր աշխատավարձից ունեք նաև լրացուցիչ եկամուտներ, օրինակ՝ ընտանիքի անդամի կամ այլ անձի կողմից Ձեր բանկային հաշվեհամարին, քարտին որպես նվիրատվություն կատարված փոխանցումներ կամ արտերկրից որպես նվիրատվություն ստացված գումարներ՝ լրացնելով Ձեր հայտարարագրում որևէ հարկային պարտավորություն Դուք չեք ունենա»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
ՀՀ բոլոր աշխատող քաղաքացիները մինչև մայիսի 1-ը պետք է հայտարարագրեն իրենց նախորդ տարվա՝ 2024թ․ եկամուտները:

22 Январь 2025 - 07:18 AMT
Глава Комитета государственных доходов (КГД) Эдуард Акопян в эфире Общественного телевидения заявил о подписании нового важного приказа, согласно которому переводы до 300 000 драмов не подлежат декларированию.
Он подчеркнул, что это правило относится исключительно к необлагаемым сделкам и не связано с заработной платой.
«Установлен порог в 300 000 драмов. То есть сделки на сумму до 300 000 драмов не подлежат декларированию. Мы изучили ситуацию с банковскими переводами, и, по разным оценкам, подавляющее большинство операций укладывается в этот лимит», — отметил глава КГД.
КГД разъяснил, что не все доходы, указанные в декларации, облагаются налогом.
«Например, если вы являетесь декларантом и обязаны представить декларацию о доходах за 2025 год и, помимо своей зарплаты, получаете дополнительные доходы, такие как переводы от членов семьи или других лиц на ваш банковский счет или карту в качестве подарка, либо деньги, полученные в подарок из-за границы, указание этих данных в декларации не влечет за собой налоговых обязательств», — говорится в сообщении.