2018թ. հեղափոխությունից հետո կառավարությունը 5 անգամ թոշակները բարձրացնելու որոշում է կայացրել: Այդ մասին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Արդյունքում մեր երկրում նվազագույն կենսաթոշակը կրկնապատկվել է, միջին կենսաթոշակն ավելացել է մոտ 22 տոկոսով:
Բացի այդ, անկանխիկ առևտրի դեպքում հետվճարի համակարգով 2022 թվականից ի վեր թոշակառուներին է վերադարձվել 16 միլիարդ 500 միլիոն դրամ:
Հետվճարի համակարգից օգտվող թոշակառուների թիվը անշեղորեն աճում է և 2024-ի դեկտեմբերին կազմել է 289 հազար 813 մարդ»,–ասվում է գրառման մեջ։
ՀՀ-ում նվազագույն կենսաթոշակի չափը 36,000 է։ Հիմնական կենսաթոշակի չափը՝ 24,000 դրամ է, աշխատանքային ստաժի մեկ տարվա արժեքը՝ առաջին տասը տարվա համար 950 դրամ է, տասը տարին գերազանցող յուրաքանչյուր տարվա համար՝ 500 դրամ է։

The government has made five decisions to raise pensions since the 2018 revolution, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan wrote on his Facebook page.
“As a result, the minimum pension in our country has doubled, and the average pension has increased by about 22%.
In addition, since 2022, pensioners have received 16.5 billion drams in refunds through the cashback system for non-cash transactions.
The number of pensioners using the cashback system has been steadily growing, reaching 289,813 people by December 2024,” the post reads.