Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հայտարարել է, որ ուշադիր ուսումնասիրել է վերջին շրջանում միասնական տոմսային փաթեթների նոր սակագների վերաբերյալ երևանցիների արձագանքներն ու առաջարկությունները։ Նա այդ մասին գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
Նա հայտարարել է, որ առաջիկա ավագանու նիստում կքննարկեն տրանսպորտի որոշ փաթեթների սակագների վերանայման հարցը։
«Մեր առաջնահերթությունն է ապահովել մեր քաղաքի բոլոր բնակիչների հարմարավետությունը և լսել յուրաքանչյուրի կարծիքը։ Այս հարցի շուրջ փոփոխություններ կատարելու նպատակով առաջիկա ավագանու նիստի ընթացքում կքննարկվեն սակագների կիրառման տրամաբանության վերանայման հնարավորությունները։ Մեր նպատակը համապարփակ և արդարացի լուծում տալն է՝ հաշվի առնելով թե՛ մարդկանց պահանջները, թե՛ քաղաքային բյուջեի կայունությունը։
Այսպիսով, փետրվարի 11-ի Երևանի ավագանու հերթական նիստի ժամանակ առաջարկելու ենք հետևյալ փոփոխությունները՝
▫️10 ուղևորություն – 2000 ՀՀ դրամ՝ օգտագործման ժամկետը 45 օր, ներկայիս 2200 ՀՀ դրամի և 30 օրվա փոխարեն։
▫️300 ՀՀ դրամ՝ օգտագործման ժամկետը 180 րոպե, ներկայիս 90 րոպեի փոխարեն։
▫️1 օր – 900 ՀՀ դրամ՝ անսահմանափակ ուղևորություններ, ներկայիս 8 ուղևորափոխադրման սահմանափակման փոխարեն։
▫️7 օր – 5000 ՀՀ դրամ՝ անսահմանափակ ուղևորափոխադրումներ, ներկայիս 30 ուղևորափոխադրման սահմանափակման փոխարեն։
Հիշեցնենք նաև, որ հունվարի 1-ից գործում են նաև հետևյալ փաթեթները՝
▫️30 օր ֊ 9000 ՀՀ դրամ՝ անսահմանափակ ուղևորափոխադրումներ,
▫️90 օր ֊ 24000 ՀՀ դրամ՝ անսահմանափակ ուղևորափոխադրումներ,
▫️365 օր – 90000 ՀՀ դրամ՝ անսահմանափակ ուղևորափոխադրումներ։
Առաջիկայում Երևանի ավագանու նույն նիստի ընթացքում կհայտարարվի նաև այլ փոփոխությունների և լրացումների մասին, որոնք համակարգը երևանցիների համար ավելի հարմարավետ և արդյունավետ կդարձնեն»,–ասվում է գրառման մեջ։

22 Январь 2025 - 11:59 AMT
Мэр Еревана Тигран Авинян заявил, что внимательно изучил отзывы и предложения ереванцев о новых тарифах на транспортные услуги. Об этом он сообщил на своей странице в Facebook.
Он отметил, что на предстоящем заседании Совета старейшин будет обсуждаться вопрос пересмотра некоторых тарифных пакетов.
«Наш приоритет – обеспечить комфорт всех жителей города и учитывать мнение каждого. С целью внесения изменений по данному вопросу на следующем заседании Совета старейшин будут обсуждены возможности пересмотра логики применения тарифов. Наша цель – предложить комплексное и справедливое решение, которое учтет как потребности жителей, так и стабильность городского бюджета.
Таким образом, на очередном заседании Совета старейшин Еревана 11 февраля мы предложим следующие изменения:
▫️10 поездок – 2 000 драм, срок действия 45 дней вместо текущих 2 200 драм и 30 дней.
▫️300 драм за 180 минут, вместо текущих 90 минут.
▫️1 день – 900 драм, без ограничений на количество поездок, вместо текущего ограничения на 8 поездок.
▫️7 дней – 5 000 драм, без ограничений на количество поездок, вместо текущего ограничения на 30 поездок.
Напомним, что с 1 января также действуют следующие пакеты:
▫️30 дней – 9 000 драм, без ограничений на поездки, ▫️90 дней – 24 000 драм, без ограничений на поездки, ▫️365 дней – 90 000 драм, без ограничений на поездки.
На том же заседании Совета старейшин будут объявлены дополнительные изменения и дополнения, которые сделают систему более удобной и эффективной для жителей Еревана», – говорится в сообщении.
С 1 февраля вступают в силу новые тарифы на проезд в общественном транспорте. Мэрия объявила о четырех способах оплаты проезда: транспортной картой, QR-кодом, через мобильное приложение и банковской картой.
Бывший мэр Еревана Айк Марутян, призывающий бойкотировать повышение тарифов с 1 февраля, заявил, что законодательного положения о штрафе в размере 50 000 драм за отказ от оплаты повышенного тарифа не существует.