Ազգային ժողովում ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանն ասել է, որ Ադրբեջանի կողմից օկուպացված տարածքներում մնացած տրանսպորտային միջոցների սեփականատերերը չպետք է գույքահարկ վճարեն։ Ըստ նրա, գույքահարկի օրենքի շրջանակներում անհրաժեշտ է նոր դրույթ ավելացնել։
«ԼՂ-ից բռնի տեղահանման ժամանակ ՀՀ բազմաթիվ քաղաքացիների տրանսպորտային միջոցներ նույնպես մնացել են այնտեղ։ Սակայն մարդիկ դեռ շարունակում են այստեղ գույքահարկ վճարել՝ բախվելով տարբեր դժվարությունների։ Իրականում, երբ մեր քաղաքացիները գույքահարկ չեն վճարում, սկսվում է դատական գործընթաց։ Երբ ապացուցվում է, որ նրանք չեն տնօրինում և չեն օգտագործում այդ փոխադրամիջոցները, գույքահարկից ազատվում են։ Բայց սա բարդ և ծավալուն գործընթաց է, որից շատերն օգտվելու հնարավորություն չունեն»,- ասել է Խաչատրյանը, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Ներկայում ԱԺ-ում քննարկվող օրենսդրական փոփոխությունների նախագծով նախատեսվում է գույքահարկից ազատել այն սեփականատերերին, որոնց տրանսպորտային միջոցները հանցագործության հետևանքով դուրս են մնացել իրենց տիրապետումից։ Սա ուժի մեջ է մտնելու քրեական վարույթ սկսելու պահից և շարունակվելու է մինչև տրանսպորտային միջոցի վերադարձը սեփականատիրոջ տիրապետմանը։
Ըստ նախագծի՝ տվյալ դեպքում տրանսպորտային միջոցի գրանցումը կասեցվելու է, և գույքահարկի գանձումը դադարեցվելու է առավելագույնը մեկ տարով։ Այս ժամկետը հնարավոր կլինի երկարաձգել ևս մեկ տարով, եթե ստացվեն փաստեր, որ փոխադրամիջոցը շարունակում է գտնվել սեփականատիրոջ տիրապետումից դուրս։

Депутат фракции «Гражданский договор» Армен Хачатрян заявил в парламенте, что владельцы транспортных средств, оставшихся на территориях, оккупированных Азербайджаном, не должны платить налог на имущество. Он предложил дополнить закон о налоге на имущество новым положением.
«Во время вынужденного переселения из Нагорного Карабаха множество транспортных средств армянских граждан осталось там. Однако эти люди продолжают платить налог на имущество, сталкиваясь с разными трудностями. На самом деле, если наши граждане не платят налог, начинаются судебные разбирательства. Когда доказывается, что они не владеют и не используют эти транспортные средства, налог отменяется. Но это сложный и длительный процесс, которым не все могут воспользоваться», — сказал Хачатрян, передаёт Pastinfo.
Обсуждаемый в парламенте законопроект предусматривает освобождение от налога на имущество владельцев транспортных средств, потерянных в результате преступных действий. Освобождение начнётся с момента возбуждения уголовного дела и будет действовать до возвращения транспортного средства владельцу.
Согласно проекту, регистрация транспортного средства в таких случаях будет приостановлена, а взыскание налога прекращено на срок до одного года. Этот срок может быть продлён ещё на год, если будет предоставлено доказательство, что транспортное средство по-прежнему находится вне владения владельца.