Ազգային ժողովում ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանն ասել է, որ Ադրբեջանի կողմից օկուպացված տարածքներում մնացած տրանսպորտային միջոցների սեփականատերերը չպետք է գույքահարկ վճարեն։ Ըստ նրա, գույքահարկի օրենքի շրջանակներում անհրաժեշտ է նոր դրույթ ավելացնել։
«ԼՂ-ից բռնի տեղահանման ժամանակ ՀՀ բազմաթիվ քաղաքացիների տրանսպորտային միջոցներ նույնպես մնացել են այնտեղ։ Սակայն մարդիկ դեռ շարունակում են այստեղ գույքահարկ վճարել՝ բախվելով տարբեր դժվարությունների։ Իրականում, երբ մեր քաղաքացիները գույքահարկ չեն վճարում, սկսվում է դատական գործընթաց։ Երբ ապացուցվում է, որ նրանք չեն տնօրինում և չեն օգտագործում այդ փոխադրամիջոցները, գույքահարկից ազատվում են։ Բայց սա բարդ և ծավալուն գործընթաց է, որից շատերն օգտվելու հնարավորություն չունեն»,- ասել է Խաչատրյանը, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Ներկայում ԱԺ-ում քննարկվող օրենսդրական փոփոխությունների նախագծով նախատեսվում է գույքահարկից ազատել այն սեփականատերերին, որոնց տրանսպորտային միջոցները հանցագործության հետևանքով դուրս են մնացել իրենց տիրապետումից։ Սա ուժի մեջ է մտնելու քրեական վարույթ սկսելու պահից և շարունակվելու է մինչև տրանսպորտային միջոցի վերադարձը սեփականատիրոջ տիրապետմանը։
Ըստ նախագծի՝ տվյալ դեպքում տրանսպորտային միջոցի գրանցումը կասեցվելու է, և գույքահարկի գանձումը դադարեցվելու է առավելագույնը մեկ տարով։ Այս ժամկետը հնարավոր կլինի երկարաձգել ևս մեկ տարով, եթե ստացվեն փաստեր, որ փոխադրամիջոցը շարունակում է գտնվել սեփականատիրոջ տիրապետումից դուրս։

Armen Khachatryan, an MP from the Civil Contract faction, stated in Parliament that owners of vehicles left in territories occupied by Azerbaijan should not be required to pay property tax. He proposed adding a new provision to the property tax law.
“During the forced displacement from Nagorno Karabakh, many Armenian citizens’ vehicles were left behind. However, these individuals are still required to pay property tax here, facing various difficulties. When citizens fail to pay, legal proceedings begin. Although they can prove that they neither own nor use the vehicles, leading to tax exemptions, this is a complex and lengthy process that many cannot access,” said Khachatryan, according to Pastinfo.
A legislative amendment currently under discussion in Parliament proposes to exempt vehicle owners from property tax when their vehicles are lost due to criminal acts. This exemption would take effect from the initiation of criminal proceedings and remain in place until the vehicle is returned to the owner’s possession.
Under the draft law, vehicle registration in such cases would be suspended, and property tax collection would be halted for up to one year. This period could be extended for another year if evidence shows that the vehicle remains out of the owner’s possession.