Հայաստանում կարգելվի էներգետիկ ըմպելիքների վաճառքը 18 տարին չլրացած անձանց։ ԱԺ-ն երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ հաստատել է «Առևտրի և ծառայությունների մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագիծը։
Ըստ օրինագծի համահեղինակ Ալխաս Ղազարյանի՝ այս նախաձեռնության նպատակն է նպաստել հանրային առողջության պահպանմանը և երիտասարդների շրջանում առողջ կենսակերպի խթանմանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Հունվարի 20-ի ԱԺ հերթական նիստի ժամանակ Ղազարյանը, նախագիծը ներկայացնելիս, նշել էր, որ առաջարկվում է սահմանել «էներգետիկ ըմպելիք» հասկացությունը և արգելել դրանց վաճառքը 18 տարին չլրացած անձանց։ Նախատեսվում է նաև սահմանափակել դրանց գովազդի հնարավորությունը, սահմանել վարչական պատասխանատվություն սահմանափակումները խախտելու համար։
Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն իր ելույթում ընդգծել է. «Հիմնական տրամաբանությունը նաև այն է, որ կարճաժամկետ տնտեսական օգուտները ստորադասվում են երկարաժամկետներին, որովհետև այս պարագայում հանրային առողջությունը դիտարկվում է տնտեսության տեսանկյունից որպես երկարաժամկետ գործիք»։
Նախարարի խոսքով՝ հանրային առողջությունն ավելի գերակա է, քան այն կարճաժամկետ տնտեսական շահույթները, որոնք կարող էին ստացվել էներգետիկ ըմպելիքների վաճառքի ավելացման արդյունքում։

22 Январь 2025 - 14:33 AMT
В Армении будет запрещена продажа энергетических напитков лицам, не достигшим 18 лет. Национальное Собрание утвердило во втором чтении и в полном объеме изменения в закон «О торговле и услугах».
Как отметила соавтор законопроекта Алхас Газарян, инициатива направлена на сохранение общественного здоровья и пропаганду здорового образа жизни среди молодежи, сообщает «Спутник Армения».
На очередном заседании парламента 20 января Газарян представила проект, уточнив, что предлагается ввести определение понятия «энергетический напиток» и запретить их продажу несовершеннолетним. Также предусматривается ограничение рекламы таких напитков и введение административной ответственности за нарушение ограничений.
Министр экономики Геворг Папоян подчеркнул: «Основная логика в том, что краткосрочные экономические выгоды подчинены долгосрочным, поскольку в данном случае общественное здоровье рассматривается как долгосрочный инструмент с точки зрения экономики».
По словам министра, общественное здоровье имеет более высокий приоритет, чем краткосрочная экономическая прибыль, которая могла бы быть получена за счет увеличения продаж энергетических напитков.