ՀՀ ԱԺ–ն ընդունել է «ՀՀ քաղաքացիության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին ու «Պետական տուրքի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքների նախագծերի փաթեթը։
Ըստ փոփոխության՝ քաղաքացիություն շնորհելու համար տուրքը սահմանվելու է 50,000 դրամ, իսկ քաղաքացիությունից հրաժարվելու համար՝ 150,000 դրամ։
Նախատեսում է նաև թվայնացնել քաղաքացիություն ստանալու և քաղաքացիությունը դադարեցնելու գործընթացներում մատուցվող ծառայությունները։
ՀՀ կառավարությունը համապատասխան որոշումն ընդունել էր 2024 թվականի հոկտեմբերի 17-ին։
Նախատեսվում է փաստաթղթերը նախապես էլեկտրոնային ներկայացնելու հնարավորություն, որի պարագայում իրավասու մարմինը ստուգելու է դրանց ամբողջականությունը, բացառում դիմումատուի ՀՀ քաղաքացի հանդիսանալու հանգամանքը, որից հետո նոր միայն դիմումատուն հնարավորություն է ստանում հերթագրվելու և փաստաթղթերը անձամբ ներկայացնելու լիազոր մարմին կամ օտարերկրյա պետությունում գործող համապատասխան դեսպանություն կամ հյուպատոսական հիմնարկ։

Armenia’s National Assembly approved a package of amendments to the Law on Citizenship of the Republic of Armenia and the Law on State Duties.
Under the changes, the fee for granting citizenship is set at AMD 50,000 , while the fee for renouncing citizenship will be AMD 150,000 .
The government also plans to digitize services related to acquiring or terminating citizenship. This decision was adopted on October 17, 2024.
Applicants will be able to submit documents electronically in advance, allowing the competent authority to verify their completeness and confirm the absence of Armenian citizenship before scheduling an appointment to submit the documents in person at an authorized body or a diplomatic mission abroad.