ՀՀ ԱԺ–ն ընդունել է «ՀՀ քաղաքացիության մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին ու «Պետական տուրքի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքների նախագծերի փաթեթը։
Ըստ փոփոխության՝ քաղաքացիություն շնորհելու համար տուրքը սահմանվելու է 50,000 դրամ, իսկ քաղաքացիությունից հրաժարվելու համար՝ 150,000 դրամ։
Նախատեսում է նաև թվայնացնել քաղաքացիություն ստանալու և քաղաքացիությունը դադարեցնելու գործընթացներում մատուցվող ծառայությունները։
ՀՀ կառավարությունը համապատասխան որոշումն ընդունել էր 2024 թվականի հոկտեմբերի 17-ին։
Նախատեսվում է փաստաթղթերը նախապես էլեկտրոնային ներկայացնելու հնարավորություն, որի պարագայում իրավասու մարմինը ստուգելու է դրանց ամբողջականությունը, բացառում դիմումատուի ՀՀ քաղաքացի հանդիսանալու հանգամանքը, որից հետո նոր միայն դիմումատուն հնարավորություն է ստանում հերթագրվելու և փաստաթղթերը անձամբ ներկայացնելու լիազոր մարմին կամ օտարերկրյա պետությունում գործող համապատասխան դեսպանություն կամ հյուպատոսական հիմնարկ։

Национальное собрание Армении одобрило пакет поправок в законы «О гражданстве Республики Армения» и «О государственном пошлине».
Согласно изменениям, сбор за предоставление гражданства составит 50,000 драмов, а за отказ от гражданства — 150,000 драмов.
Правительство также намерено цифровизировать услуги, связанные с получением или прекращением гражданства. Соответствующее решение было принято 17 октября 2024 года.
Заявители смогут заранее подавать документы в электронном виде, что позволит компетентным органам проверить их полноту и подтвердить отсутствие гражданства Армении. После этого заявитель сможет записаться на подачу документов лично в уполномоченный орган или в дипломатическое представительство за рубежом.