Եկամուտների տարեկան հայտարարագիր ներկայացնողՀՀ քաղաքացիները եկամտային հարկի գումարից կարող են ստանալ սոցիալական ծախսերի փոխհատուցում՝ իրենց և ընտանիքի անդամների (ամուսին, ծնողներ և զավակներ) համար կատարած սոցիալական ծախսերից, հայտնում է ՊԵԿ–ը։
«Սոցիալական ծախսի փոխհատուցումից կարող եք օգտվել, եթե 2024 թվականի ընթացքում Հայաստանում գործող ապահովագրական որևէ ընկերությունից ձեռք եք բերել առողջության ապահովագրական փաթեթ կամ Հայաստանում գործող կրթական հաստատությունում կատարել եք ուսման վճար»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Փոխհատուցման հնարավորությունից օգտվելու համար պետք է ծառայություն մատուցողից` ապահովագրական ընկերությունից կամ կրթական հաստատությունից, պարտադիր պահանջել հաշվարկային փաստաթուղթ (ինվոյս)՝ ներկայացնելով անձը հաստատող փաստաթուղթ և հանրային ծառայության համարանիշ։
«Եթե սոցիալական ծախսը կատարել եք Ձեր ընտանիքի անդամի համար, սակայն հայտարարատուն Դուք եք, ապա պետք է ներկայացնեք նաև ընտանիքի անդամի անձը հաստատող փաստաթուղթը, հանրային ծառայության համարանիշը, նաև նրա ընտանիքի անդամ հանդիսանալու փաստը հիմնավորող փաստաթղթերը»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Առողջապահության գծով սոցիալական ծախսի փոխհատուցման առավելագույն չափը տարեկան 50,000 դրամ է, իսկ կրթության գծով` տարեկան առավելագույն չափը 100,000 դրամ։
Եթե հայտարարագիր ներկայացրած քաղաքացին սոցիալական փաթեթի շահառու է, ապա անձամբ չի կարող օգտվել առողջապահության գծով սոցիալական ծախսի փոխհատուցումից, փոխարենը կարող է օգտվել միայն ընտանիքի անդամների համար ապահովագրական փաթեթի ձեռքբերման ծախսերի մասով։
Եթե հայտարարագիր ներկայացնող քաղաքացին օգտվում է հիփոթեքային վարկի կամ ուսման վարձի կամ շահաբաժնի մասով եկամտային հարկի վերադարձի հնարավորությունից, ապա սոցիալական ծախսի փոխհատուցումից կարող է օգտվել, եթե հաշվետու տարվա համար հաշվարկված և (կամ) վճարված եկամտային հարկի գումարների և նրան վերադարձված եկամտային հարկի գումարների միջև առկա է դրական տարբերություն:
Սոցիալական ծախսի փոխհատուցում ստանալու համար կարող եք դիմում ներկայացնել, եկամուտների տարեկան հայտարարագիրը ներկայացնելուց հետո, միևնույն՝ Ֆիզիկական անձանց էլեկտրոնային ծառայությունների միասնական համակարգում։
ՀՀ բոլոր աշխատող քաղաքացիները մինչև մայիսի 1-ը պետք է հայտարարագրեն իրենց նախորդ տարվա՝ 2024թ․ եկամուտները:

Residents of Armenia who submit an annual income declaration may claim refunds for social expenses made on behalf of themselves and their family members (spouse, parents, and children), according to the State Revenue Committee (SRC).
"You may take advantage of the social expense refund if, during 2024, you purchased a health insurance package from any insurance company operating in Armenia or paid tuition fees at an educational institution in Armenia," the statement explains.
To use this refund opportunity, you must request an invoice or other official document from the service provider (insurance company or educational institution) by presenting your ID and social services number.
"If the expense was incurred for a family member but the declaration is filed by you, you must also submit the family member’s ID, social services number, and documents proving your familial relationship," the statement adds.
The maximum annual refund for healthcare expenses is set at 50,000 AMD, while the maximum for education expenses is 100,000 AMD.
If a taxpayer who files a declaration is a beneficiary of a social package, they cannot claim a refund for healthcare expenses for themselves but can claim it for expenses incurred to purchase insurance packages for family members.
If a taxpayer already benefits from income tax refunds for mortgage loans, tuition fees, or dividends, they may still apply for social expense refunds, provided there is a positive difference between the calculated and refunded income tax amounts for the reporting year.
You can apply for a social expense refund after submitting the annual income declaration via the Unified Electronic System for Individuals.