Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովում տեղի է ունեցել քննարկում «Հայ կաթ» ՀԿ անդամ հանդիսացող կաթնամթերք արտադրողների մասնակցությամբ, որը վարում էր ՄՊՀ նախագահ Գեղամ Գևորգյանը։
Կաթնամթերք արտադրողներն առաջարկում են վերանայել վճարումների ժամկետները։
Մասնավորապես արտադրողներն առաջարկում են կաթնամթերքի մի շարք տեսակների համար՝ կաթ, թթվասեր, կաթնաշոռ և այլն, որոնք պիտանելիության սեղմ ժամկետներ ունեն, վճարումների ավելի նվազ ժամկետ սահմանել։ Միաժամանակ առաջարկվել է շահութահարկից նվազեցվող խոտանված ապրանքի տոկոսն ավելացնել, քանի որ փաստացի կաթնամթերքի պարագայում այն 1 տոկոսից ավելի է կազմում։
ՄՊՀ նախագահ Գեղամ Գևորգյանը նշել է, որ հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ անցյալ տարվանից նոր օրենսդրական կարգավորումներ են գործում, որոնց համաձայն առևտրային ցանցը պարտավոր է մատակարարին վճարումն իրականացնել սննդամթերքի համար ոչ ուշ, քան 30 օրվա ընթացքում: 90 օր կետանցի և 3 մլն դրամ և ավել չվճարված պարտքի դեպքում հանձնաժողովն իրավասու է վարչարարություն իրականացնելու։ Այդ փոփոխության արդյունքում ոլորտում էական դրական տեղաշարժեր են տեղի ունեցել՝ մոտ 2․5 մլրդ դրամի նախկինում կուտակված պարտքեր են մարվել։ Այնուամենայնիվ կաթնամթերք արտադրողները, ոլորտի առանձնահատկություններից ելնելով, մի շարք հարցեր են բարձրացրել։
Հանդիպման արդյունքներով որոշվել է քննարկել և բոլոր կողմերի համար ընդունելի լուծումներ գտնել բարձրացված հարցերին, միաժամանակ կարևորվել է սպառողների վարքագծի փոփոխության ուղղությամբ աշխատանքների իրականացումը։

A discussion with the participation of dairy producers from the Hay Kat NGO was held at the Competition Protection Commission (CPC), chaired by CPC President Gegham Gevorgyan.
Dairy producers proposed a revision of payment deadlines, particularly for perishable products like milk, sour cream, and cottage cheese, which have short shelf lives. They suggested implementing shorter payment terms and increasing the percentage of damaged products deductible from income taxes, as spoilage in the dairy sector often exceeds the current 1% allowance.
CPC President Gegham Gevorgyan noted that since last year, new legislative regulations initiated by the commission have been in place, requiring retail chains to pay suppliers for food products within 30 days. In cases where payment is overdue by 90 days or the unpaid debt exceeds AMD 3 million , the commission has the authority to take administrative action. These changes have led to significant improvements in the sector, including the repayment of previously accumulated debts totaling around AMD 2.5 billion.
However, dairy producers raised additional concerns related to the specific challenges of their industry.
The meeting concluded with an agreement to explore mutually acceptable solutions to the issues raised. Emphasis was also placed on implementing measures to influence consumer behavior.