Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովում տեղի է ունեցել քննարկում «Հայ կաթ» ՀԿ անդամ հանդիսացող կաթնամթերք արտադրողների մասնակցությամբ, որը վարում էր ՄՊՀ նախագահ Գեղամ Գևորգյանը։
Կաթնամթերք արտադրողներն առաջարկում են վերանայել վճարումների ժամկետները։
Մասնավորապես արտադրողներն առաջարկում են կաթնամթերքի մի շարք տեսակների համար՝ կաթ, թթվասեր, կաթնաշոռ և այլն, որոնք պիտանելիության սեղմ ժամկետներ ունեն, վճարումների ավելի նվազ ժամկետ սահմանել։ Միաժամանակ առաջարկվել է շահութահարկից նվազեցվող խոտանված ապրանքի տոկոսն ավելացնել, քանի որ փաստացի կաթնամթերքի պարագայում այն 1 տոկոսից ավելի է կազմում։
ՄՊՀ նախագահ Գեղամ Գևորգյանը նշել է, որ հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ անցյալ տարվանից նոր օրենսդրական կարգավորումներ են գործում, որոնց համաձայն առևտրային ցանցը պարտավոր է մատակարարին վճարումն իրականացնել սննդամթերքի համար ոչ ուշ, քան 30 օրվա ընթացքում: 90 օր կետանցի և 3 մլն դրամ և ավել չվճարված պարտքի դեպքում հանձնաժողովն իրավասու է վարչարարություն իրականացնելու։ Այդ փոփոխության արդյունքում ոլորտում էական դրական տեղաշարժեր են տեղի ունեցել՝ մոտ 2․5 մլրդ դրամի նախկինում կուտակված պարտքեր են մարվել։ Այնուամենայնիվ կաթնամթերք արտադրողները, ոլորտի առանձնահատկություններից ելնելով, մի շարք հարցեր են բարձրացրել։
Հանդիպման արդյունքներով որոշվել է քննարկել և բոլոր կողմերի համար ընդունելի լուծումներ գտնել բարձրացված հարցերին, միաժամանակ կարևորվել է սպառողների վարքագծի փոփոխության ուղղությամբ աշխատանքների իրականացումը։

23 Январь 2025 - 09:30 AMT
В Комиссии по защите конкуренции (КЗК) состоялось обсуждение с участием производителей молочной продукции, входящих в состав НПО «Ай Кат», под председательством главы КЗК Гегама Геворгяна.
Производители молочной продукции предложили пересмотреть сроки оплаты, особенно для таких скоропортящихся продуктов, как молоко, сметана и творог. Они предложили сократить сроки расчётов и увеличить процент испорченной продукции, подлежащей вычету из налога на прибыль, так как в молочной отрасли фактический уровень порчи часто превышает текущую норму в 1%.
Глава КЗК Гегам Геворгян отметил, что с прошлого года по инициативе комиссии действуют новые законодательные регулирования, согласно которым торговые сети обязаны оплачивать поставщикам продукты питания не позднее 30 дней. В случаях, когда задолженность превышает 3 миллиона драмов или просрочка составляет 90 дней, комиссия имеет право применять административные меры. Эти изменения привели к значительным улучшениям в отрасли, включая погашение ранее накопленных долгов на сумму около 2,5 миллиарда драмов.
Однако производители молочной продукции подняли дополнительные вопросы, связанные с особенностями их отрасли.
По итогам встречи было решено изучить возможные решения, которые устроят все стороны. Также было подчеркнуто значение работы над изменением потребительского поведения.