Կառավարությունը 45․3 մլն դոլար վարկ կվերցնի Ասիական զարգացման բանկից առողջապահության որակի բարելավման ծրագրի շրջանակում։ Գործադիրը հաստատել է վարկային համաձայնագիր ստորագրելու որոշումը։
Վարկային միջոցները կուղղվեն առողջապահական հաստատությունների կառուցմանը, ծառայությունների որակի գնահատման գործընթացների թվայնացմանը, բուժհաստատությունների լիցենզավորման բարեփոխումներին, մարդկային ռեսուրսների զարգացմանը և էլեկտրոնային առողջապահության համակարգի ընդլայնմանը։
Հիմնավորման մեջ նշվում է, որ առողջապահության ոլորտում բուժսպասարկման որակի բարելավումը պահանջում է համալիր բարեփոխումներ՝ ներառելով սարքավորումների, ենթակառուցվածքների և մարդկային ռեսուրսների արդիականացում։

The government will secure a $45.3 million loan from the Asian Development Bank as part of a program to improve healthcare quality. The cabinet has approved the decision to sign the loan agreement.
The funds will be allocated for the construction of healthcare facilities, digitization of service quality evaluation processes, reforms in the licensing of medical institutions, development of human resources, and expansion of the electronic healthcare system.
The justification for the program highlights that improving healthcare service quality requires comprehensive reforms, including modernization of equipment, infrastructure, and human resources.