Կառավարությունը հունվարի 23–ի նիստում հաստատել է Արտահանման խթանման նպատակով օժանդակության տրամադրման ծրագիրը, որով նախատեսված օժանդակությունը տրամադրվելու է 2025 թվականի հունվարի 1-ից մինչև 2026 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ կատարված «բ»արտահանումների համար«/բ»։
Որպես արտահանվող երկրներ ընտրված են ԵՄ անդամ պետությունները և Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունը, քանի որ այդ շուկաները հանդիսանում են բարձր ստանդարտներ պահանջող, և այդ շուկաներում ժամանակավոր օժանդակության տրամադրման պարագայում տեղական ընկերությունները կդիրքավորվեն՝ նաև իրենց արտադրանքը վերոնշյալ ստանդարտներին համապատասխանեցնելու միջոցով դառնալով ավելի մրցունակ։
Օժանդակությունը տրամադրվելու է որոշ թիրախային ապրանքային խմբերին և կրելու է ժամանակավոր բնույթ։ ԵՄ անդամ երկրներ և Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորություն նախագծով սահմանվող ապրանքներ արտահանելու նպատակով՝ համաձայն կատարված գնահատականների՝ օժանդակության գումարը առավելագույնը կկազմի տարեկան մոտ 15 մլրդ դրամ։
Դա հնարավորություն կտա Հայաստանի ռեզիդենտ կազմակերպությանը կամ ՀՀ–ում հաշվառված անհատ ձեռնարկատիրոջը արտահանել հայաստանյան ծագում ունեցող ապրանք և ստանալ օժանդակություն, որպեսզի կարողանա սկզբնական ժամանակաշրջանում դիրքավորվել արտահանման շուկաներում և ներկայացնել սեփական արտադրանքը։
Օժանդակության տրամադրման գումարի հաշվարկման համար արդյունավետ և պարզ համակարգ ներդնելու նպատակով նախատեսվել է հիմք ընդունել արտահանող երկրի ապրանքային հայտարարագրի մաքսային արժեքի և ներմուծման երկրում փաստացի կիրառված մաքսատուրքի դրույքաչափով հաշվարկված գումարը։
Որոշումը հնարավորություն կտա խթանել միջազգային շուկա հայկական արտադրության ապրանքների արտահանումը, արտահանման ծավալների ավելացումը, ինչպես նաև կնպաստի հայկական բրենդի ճանաչմանը։

At its January 23 session, the government approved a program to provide support for export promotion. The assistance will be provided for exports made between January 1, 2025, and December 31, 2026.
The target markets include EU member states, the United Kingdom, and Northern Ireland, as these markets demand high standards. Temporary support in these markets will allow local companies to establish a foothold, adapt their products to the required standards, and become more competitive.
The support will focus on specific product categories and will be temporary. According to evaluations, the maximum annual amount of support for exports to the EU and the UK is estimated at around AMD 15 billion.
This program will enable Armenian resident companies or individual entrepreneurs registered in Armenia to export goods of Armenian origin and receive support, helping them to establish themselves in export markets during the initial period and promote their products.
To ensure an efficient and simple system for calculating the support amount, the program will use the customs value of the goods declared by the exporting country and the actual customs duty rate applied in the importing country as a basis for calculations.
The decision is expected to boost the export of Armenian-made goods to international markets, increase export volumes, and enhance the recognition of Armenian brands.