Կառավարությունը հունվարի 23–ի նիստում հաստատել է Արտահանման խթանման նպատակով օժանդակության տրամադրման ծրագիրը, որով նախատեսված օժանդակությունը տրամադրվելու է 2025 թվականի հունվարի 1-ից մինչև 2026 թվականի դեկտեմբերի 31-ը ներառյալ կատարված «բ»արտահանումների համար«/բ»։
Որպես արտահանվող երկրներ ընտրված են ԵՄ անդամ պետությունները և Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունը, քանի որ այդ շուկաները հանդիսանում են բարձր ստանդարտներ պահանջող, և այդ շուկաներում ժամանակավոր օժանդակության տրամադրման պարագայում տեղական ընկերությունները կդիրքավորվեն՝ նաև իրենց արտադրանքը վերոնշյալ ստանդարտներին համապատասխանեցնելու միջոցով դառնալով ավելի մրցունակ։
Օժանդակությունը տրամադրվելու է որոշ թիրախային ապրանքային խմբերին և կրելու է ժամանակավոր բնույթ։ ԵՄ անդամ երկրներ և Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորություն նախագծով սահմանվող ապրանքներ արտահանելու նպատակով՝ համաձայն կատարված գնահատականների՝ օժանդակության գումարը առավելագույնը կկազմի տարեկան մոտ 15 մլրդ դրամ։
Դա հնարավորություն կտա Հայաստանի ռեզիդենտ կազմակերպությանը կամ ՀՀ–ում հաշվառված անհատ ձեռնարկատիրոջը արտահանել հայաստանյան ծագում ունեցող ապրանք և ստանալ օժանդակություն, որպեսզի կարողանա սկզբնական ժամանակաշրջանում դիրքավորվել արտահանման շուկաներում և ներկայացնել սեփական արտադրանքը։
Օժանդակության տրամադրման գումարի հաշվարկման համար արդյունավետ և պարզ համակարգ ներդնելու նպատակով նախատեսվել է հիմք ընդունել արտահանող երկրի ապրանքային հայտարարագրի մաքսային արժեքի և ներմուծման երկրում փաստացի կիրառված մաքսատուրքի դրույքաչափով հաշվարկված գումարը։
Որոշումը հնարավորություն կտա խթանել միջազգային շուկա հայկական արտադրության ապրանքների արտահանումը, արտահանման ծավալների ավելացումը, ինչպես նաև կնպաստի հայկական բրենդի ճանաչմանը։

На заседании 23 января правительство утвердило программу оказания поддержки для стимулирования экспорта. Поддержка будет предоставляться на экспорт, осуществленный в период с 1 января 2025 года по 31 декабря 2026 года.
Целевыми рынками выбраны государства-члены ЕС, Великобритания и Северная Ирландия, поскольку эти рынки предъявляют высокие стандарты. Временная поддержка в этих странах позволит местным компаниям укрепить свои позиции, адаптировать продукцию к необходимым стандартам и повысить конкурентоспособность.
Поддержка будет направлена на определенные категории товаров и носить временный характер. По оценкам, максимальная годовая сумма поддержки для экспорта в страны ЕС и Великобританию составит около 15 миллиардов драмов.
Эта программа даст возможность организациям-резидентам Армении или зарегистрированным в стране индивидуальным предпринимателям экспортировать продукцию армянского происхождения и получать поддержку, которая поможет им закрепиться на экспортных рынках в начальный период и продвигать свою продукцию.
Для обеспечения эффективной и простой системы расчета суммы поддержки в основу программы заложены таможенная стоимость товаров, заявленная страной-экспортером, и фактически применяемая ставка таможенной пошлины в стране-импортере.
Ожидается, что это решение будет способствовать экспорту армянской продукции на международные рынки, увеличению объемов экспорта и продвижению армянских брендов.