Ռեժիսոր Շոն Բեյքերի «Անորա» ֆիլմը, որտեղ նկահարանվել են հայ դերասաններ Կարեն Կարագուլյանը և Վաչե Թովմասյանը, հավակնում է Օսկարի «Տարվա լավագույն ֆիլմ» անվանակարգում։
Ֆիլմը ներկայացված է նաև այլ անվանակարգերում՝ «Լավագույն ռեժիսոր», «Լավագույն դերասանուհի», «Երկրորդ պլանի լավագույն դերասան» և «Լավագույն օրիգինալ սցենար»։
Տարվա լավագույն ֆիլմի կոչման համար «Անորան» մրցակցելու է «Բրուտալիստը», «Լիարժեք անհայտությունը», «Կոնկլավ», «Դյունա. Մաս երկրորդ», «Էմիլիա Պեռեզ», «Ես դեռ այստեղ եմ», «Նիքել բոյզ», «Սուբստանցիա» և «Չարը» ֆիլմերի հետ, հայտնում է BBC-ն։
Հավակնորդների ցանկը պետք է հրապարակվեր դեռ նախորդ շաբաթ, սակայն, Լոս Անջելեսի անտառային հրդեհների պատճառով արարողությունը հետաձգվել էր։

Director Sean Baker’s film “Anora”, starring Armenian actors Karen Karagulian and Vache Tovmasyan, is vying for the Best Picture award at the Oscars.
The film is also nominated in several other categories, including Best Director, Best Actress, Best Supporting Actor, and Best Original Screenplay.
For the Best Picture title, Anora will compete against "The Brutalist," "Complete Unknown," "The Conclave," "Dune: Part Two," "Emilia Perez," "I’m Still Here," "Nickel Boys," "Substance," and "The Evil," according to BBC.
The list of nominees was supposed to be announced last week but was delayed due to wildfires in Los Angeles.