Հայաստանը ատոմակայանի կառուցման նպատակով բանակցություններ է վարում ոչ միայն Ռուսաստանի և ԱՄՆ–ի, այլ նաև Կորեայի և Չինաստանի հետ: Այդ մասին հայտնել են Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից, տեղեկացնում է Factor.am-ը։
Նախարարությունից նշել են, որ նոր միջուկային էներգաբլոկների կառուցման համար ներկայումս ուսումնասիրվում են ատոմային էներգետիկայի բնագավառում գոյություն ունեցող տարբեր տեխնոլոգիաները և ռեակտորային տեղակայանքները։ Միևնույն ժամանակ, թե՛ էներգաբլոկի տեսակը, թե՛ հզորությունը կսահմանվեն այն առաջարկների և հաշվարկների հիման վրա, որոնք կներկայացվեն տեխնիկատնտեսական հիմնավորումների արդյունքում։
2024 թ. ամփոփիչ ասուլիսի ժամանակ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը հայտարարել էր, որ նոր ատոմակայանի կառուցման համար Հայաստանի կառավարությունը տարբեր երկրների հետ է բանակցում: Թե հատկապես որ երկրների հետ, նախարարն այդ ժամանակ չէր հստակեցրել։
2023 թ. օգոստոսին կառավարության նիստի ընթացքում որոշվել է նոր ատոմային էներգաբլոկի կառուցման ծրագրի կառավարման նպատակով ստեղծել փակ բաժնետիրական ընկերություն, որը կզբաղվի հայտերի ուսումնասիրությամբ, էներգաբլոկի վերջնական մոդելի ընտրությամբ և շինարարության վերահսկմամբ։ Այս ընկերությունն ուղիղ մասնակցություն կունենա նախագծի բոլոր փուլերում՝ մինչև ատոմակայանի շահագործման հանձնվելը։
Նախարարությունից նաև հայտնել են, որ ամերիկյան մի ընկերություն Հայաստանում իրականացնում է փոքր մոդուլային ատոմակայանի կառուցման նպատակահարմարության վերաբերյալ տեխնիկատնտեսական հետազոտություն:
Մոդուլային ատոմակայանների գաղափարը նախապես բարձրաձայնվել էր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից՝ մեկ տարի առաջ կառավարության նիստերից մեկի ընթացքում։

Armenia is negotiating with Korea and China, in addition to Russia and the U.S., for the construction of a nuclear power plant, according to the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure, Factor.am reports.
The ministry stated that various existing technologies and reactor systems in the field of nuclear energy are currently under review for the construction of new nuclear energy units. The type and capacity of the unit will be determined based on proposals and calculations derived from technical and economic feasibility studies.
During a 2024 year-end press conference, Minister of Territorial Administration and Infrastructure David Khudatyan announced that the Armenian government is holding discussions with multiple countries regarding the construction of a new nuclear power plant. However, the specific countries were not disclosed at the time.
In August 2023, during a government session, a decision was made to establish a closed joint-stock company to manage the new nuclear energy unit construction project. This company will oversee bid reviews, the final model selection for the energy unit, and construction supervision. It will participate in all project phases up to the plant’s operational launch.
The ministry also revealed that an American company is conducting a technical and economic study to assess the feasibility of constructing a small modular nuclear power plant in Armenia.
The concept of modular nuclear plants was initially raised by Prime Minister Nikol Pashinyan during a government session a year ago.