ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Դավոսում հանդիպել է շվեյցարահայ գործարար և բարերար Վահե Գաբրաշին՝ քննարկել են ՀՀ–ում իրականացվող տնտեսական ծրագրերը։
Փաշինյանը նշել է, որ նման ծրագրերը կարևոր են երկրի առաջընթացի համար և վերահաստատել է Կառավարության պատրաստակամությունը՝ նպաստելու դրանց արդյունավետ իրագործմանը։
Հանդիպման ժամանակ հատուկ ուշադրություն է դարձվել Գյումրիում Շվեյցարական Լոզանի հյուրընկալության դպրոցի մասնաճյուղի հիմնման գաղափարին։ Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ այս ծրագիրը էական դերակատարություն կունենա զբոսաշրջության զարգացման, Հայաստանի միջազգային մրցունակության ամրապնդման և ոլորտի գրավչության բարձրացման տեսանկյունից։
Ծրագրի իրականացումը նպատակ ունի հյուրընկալության կառավարման ոլորտում բարձրորակ կրթություն ապահովելու՝ համապատասխան միջազգային չափանիշներին և պատրաստելու որակյալ մասնագետներ։
Վահե Գաբրաշը իր երախտագիտությունն է հայտնել վարչապետին՝ աջակցության և համագործակցության համար՝ ընդգծելով իր ցանկությունը շարունակելու ակտիվ ներդրումները Հայաստանում։ Նա ներկայացրել է իր կողմից իրականացվող ծրագրերի ընթացքը և ներկայացրել ապագա նախաձեռնությունների տեսլականը։

24 Январь 2025 - 13:28 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян встретился в Давосе с швейцарским предпринимателем и филантропом армянского происхождения Ваге Габрашем для обсуждения экономических программ, реализуемых в Армении.
Пашинян подчеркнул важность таких инициатив для прогресса страны и подтвердил готовность правительства содействовать их эффективной реализации.
Во время встречи особое внимание было уделено идее открытия филиала Швейцарской школы гостеприимства Лозанны в Гюмри. Никол Пашинян отметил, что этот проект сыграет важную роль в развитии туризма, укреплении международной конкурентоспособности Армении и повышении привлекательности отрасли.
Реализация программы направлена на обеспечение качественного образования в области управления гостеприимством в соответствии с международными стандартами и подготовку квалифицированных специалистов.
Ваге Габраш выразил благодарность премьер-министру за поддержку и сотрудничество, подчеркнув своё желание продолжать активно инвестировать в Армению. Он представил информацию о ходе своих проектов и поделился видением будущих инициатив.
Премьер-министр Никол Пашинян вместе с супругой Анной Акопян находится в Швейцарии с двухдневным рабочим визитом для участия во Всемирном экономическом форуме в Давосе.