ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Դավոսում հանդիպել է շվեյցարահայ գործարար և բարերար Վահե Գաբրաշին՝ քննարկել են ՀՀ–ում իրականացվող տնտեսական ծրագրերը։
Փաշինյանը նշել է, որ նման ծրագրերը կարևոր են երկրի առաջընթացի համար և վերահաստատել է Կառավարության պատրաստակամությունը՝ նպաստելու դրանց արդյունավետ իրագործմանը։
Հանդիպման ժամանակ հատուկ ուշադրություն է դարձվել Գյումրիում Շվեյցարական Լոզանի հյուրընկալության դպրոցի մասնաճյուղի հիմնման գաղափարին։ Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է, որ այս ծրագիրը էական դերակատարություն կունենա զբոսաշրջության զարգացման, Հայաստանի միջազգային մրցունակության ամրապնդման և ոլորտի գրավչության բարձրացման տեսանկյունից։
Ծրագրի իրականացումը նպատակ ունի հյուրընկալության կառավարման ոլորտում բարձրորակ կրթություն ապահովելու՝ համապատասխան միջազգային չափանիշներին և պատրաստելու որակյալ մասնագետներ։
Վահե Գաբրաշը իր երախտագիտությունն է հայտնել վարչապետին՝ աջակցության և համագործակցության համար՝ ընդգծելով իր ցանկությունը շարունակելու ակտիվ ներդրումները Հայաստանում։ Նա ներկայացրել է իր կողմից իրականացվող ծրագրերի ընթացքը և ներկայացրել ապագա նախաձեռնությունների տեսլականը։

Prime Minister Nikol Pashinyan met with Swiss-Armenian entrepreneur and philanthropist Vahe Gabrash in Davos to discuss economic programs being implemented in Armenia.
Pashinyan emphasized the importance of such initiatives for the country’s progress and reaffirmed the Government’s commitment to supporting their effective implementation.
During the meeting, special attention was given to the idea of establishing a branch of the Lausanne Hospitality Business School in Gyumri. Pashinyan highlighted that this project would significantly contribute to the development of tourism, enhance Armenia's international competitiveness, and increase the sector’s appeal.
The program aims to provide high-quality education in hospitality management, aligning with international standards, and to train skilled professionals in the field.
Vahe Gabrash expressed his gratitude to the Prime Minister for his support and cooperation, underlining his intention to continue making active investments in Armenia. He shared updates on the progress of his projects and presented a vision for future initiatives.
Prime Minister Nikol Pashinyan, accompanied by his wife, Anna Hakobyan, is on a two-day working visit to Switzerland to participate in the World Economic Forum in Davos.