Մայիսի 22-ին Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում տեղի կունենա Jethro Tull լեգենդար ռոք-ֆոլք խմբի համերգը: «Ես հուսով եմ, որ Հայաստանում այնքան էլ ծանոթ չեն մեր երաժշտությանը եւ մենք այնքան էլ չենք մտահոգվի կատարման որոշ սխալների համար»,-մամլո ասուլիսի ժամանակ կատակել է խմբի հիմնադիր Յան Անդերսոնը: Նրա խոսքերով, նա առաջին անգամ լսել է Հայաստանի մասին մի քանի տարի առաջ, երբ Հունաստանում Հայաստանի դեսպանը նրան հայկական կոնյակ նվիրեց:
«Մենք երբեք լայն ժողովրդականություն չենք վայելի եւ «Ռոլիգ սթոունզի» նման միատիպ երաժշտություն չենք կատարի, սակայն մեր երաժշտությունն ավելի բազմազան է ու փոփոխական»,-կոլեկտիվի տեւական կյանքի գաղտնիքի մասին հարցին պատասխանել է Յան Անդերսոնը: «Ես ամուսնացած եմ գրեթե 30 տարի, իսկ ծանոթ եմ Յանի հետ շուրջ 41 տարի, եւ երբ մեզ մոտ խնդիրներ են առաջանում, ես դիմում եմ առաջին հերթին ոչ թե կնոջս, այլ Յանին»,-նշել է խմբի հիմնադիրներից մեկը եւ նրա ընկերը` Մարտին Բարը` հավելելով, որ իր որդին ընդունում է հայրական երաժշտությունն, իսկ այ Յան Անդերսոնի որդին արդեն 7-8 տարի է հարվածայինների վրա է այդ խմբում:
Jethro Tull-ն առաջին անգամ ռոքում կիրառեց ֆլեյտայի հնչողությունը, հենց այդ հնչյուններով կարելի է անհապաղ ճանաչել Յան Անդերսոնին, որն այսօրվա դրությամբ լավագույն ժամանակակից ֆլեյտահարներից մեկն է: Jethro Tull-ն հիմնադրվել է 1963թ. եւ գոյության 40 տարվա ընթացքում թողարկել է շուրջ 40 ալբոմ եւ վաճառել է 60 մլն ձայնապնակ:

22 мая в концертом зале спортивного комплекса им. Карена Демирчана состоится концерт легендарной рок-фолк группы Jethro Tull. ”Я надеялся, что в Армении с нашей музыкой плохо знакомы и мы будем не слишком беспокоиться по поводу некоторых ошибок в исполнении”, -пошутил на пресс-конференции основатель группы Ян Андерсон.
По его словам, впервые он услышал об Армении несколько лет тому назад, когда посол Армении в Греции презентовал Андерсону армянский коньяк.
«Мы никогда не будем иметь столь широкую популярность и однотипную музыку, как Rolling Stones, однако наша музыка более разнообразная и меняющаяся», – на вопрос о секрете столь долговечной жизни коллектива ответил Ян Андерсон.
«Я женат почти тридцать лет, а знаком с Яном около 41 года, и когда у меня возникают проблемы – я обращаюсь в первую очередь не к жене, а к Яну», – заметил друг и со-основателm группы Мартин Бар, добавив, что его сын не принимает отцовскую музыку, а вот сын Яна Андерсона уже 7-8 лет играет с группой на ударных.
Jethro Tull впервые внесли в рок звучание флейты, именно по ее звукам можно безошибочно узнать Яна Андерсона, который на сегодняшний день является одним из лучших флейтистов в современной музыке. Jeтthro Tull была основана в 1963 году и за 40 лет существования выпустила около 40 альбомов и продала более 60 миллионов пластинок.