Այսուհետև որոշակի ապրանքներ Ռուսաստան կամ Բելառուս տեղափոխելիս անհրաժեշտ է ունենալ հատուկ նավիգացիոն կապարակնիքներ՝ նոր կարգավորումներին համապատասխան, հայտնում է Պետական եկամուտների կոմիտեն։
Կապարակնիքները նախատեսված է տրամադրել Վերին Լարսի անցակետում։ Սակայն, ըստ սահմանված ընթացակարգի, մինչ անցակետ հասնելը պահանջվում է նախապես գրանցվել համապատասխան հարթակում և կատարել անհրաժեշտ վճարումները։
Նշվում է, որ Միութենական Պետության գերագույն պետական խորհրդի որոշման համաձայն, 2025 թվականի հունվարի 27-ից դեպի ՌԴ/Բելառուս կամ ՌԴ-ի/Բելառուսի միջով այլ երկիր ավտոմոբիլային տրանսպորտով տեղափոխվող հետևյալ ապրանքների փոխադրման համար անհրաժեշտ է լինելու տրանսպորտային միջոցների վրա տեղադրել նավիգացիոն կապարակնիքներ.
-ալկոհոլային ապրանքներ (ԱՏԳ ԱԱ 2203 00, 2204, 2205, 2206 00, 2207, 2208),
-ծխախոտային ապրանքներ (ԱՏԳ ԱԱ 2401, 2402, 2403, 2404),
-տրիկոտաժե ապրանքներ (ԱՏԳ ԱԱ 4303, 6101–6106, 6110),
-կոշկեղեն (ԱՏԳ ԱԱ 6401–6405),
-հեռախոսային ապարատներ, ապարատուրա, մոնիտորներ (ԱՏԳ ԱԱ 8517, 8519, 8521, 8525–8528),
-ապրանքներ, որոնք Բելառուսի Հանրապետության օրենսդրության համաձայն, դասակարգվում են որպես վտանգավոր ապրանքներ և տարանցման մաքսային ընթացակարգի ներքո ձևակերպվել են Բելառուսի Հանրապետությունում։»
Ավելի մանրամասն տեղեկատվությանը, ինչպես նաև նավիգացիոն կապարակնիքների ստացմանը, հանձնմանը և այլ հարցերին կարելի է ծանոթանալ կայքում։

С 27 января 2025 года для автомобильных перевозок в Россию, Беларусь или транзитом через эти страны в другие государства потребуется установка навигационных пломб на транспортные средства. Пломбы выдаются на пункте Верхний Ларс, однако перед прибытием на пункт необходимо предварительно зарегистрироваться на соответствующей платформе и оплатить установленные сборы.
Данное требование введено в соответствии с решением Высшего Государственного совета Союзного государства. Перечень товаров, подлежащих регулированию, включает:
-алкогольные изделия (таможенные коды 2203 00, 2204, 2205, 2206 00, 2207, 2208),
-табачные изделия (таможенные коды 2401, 2402, 2403, 2404),
-трикотажные изделия (таможенные коды 4303, 6101–6106, 6110),
-обувь (таможенные коды 6401–6405),
-телефоны, оборудование, мониторы (таможенные коды 8517, 8519, 8521, 8525–8528),
-товары, классифицируемые как опасные в соответствии с законодательством Беларуси и оформленные по процедуре транзитной таможни в Беларуси.
Более подробная информация о получении, возврате пломб и других аспектах доступна на официальном сайте.