Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հանրային հեռուստաընկերության եթերում, անդրադառնալով եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրման պահանջին, ասել է, որ լրացվող հայտարարագրերի հիման վրա հնարավոր է, որ սոցիալական կրեդիտների միջոցով քաղաքացիներին վերադարձվի մինչև 70 մլրդ դրամ՝ գրեթե 200 մլն դոլար։
Նա նշել է, որ դրա համար հարկավոր է, որ անձը եկամտահարկ վճարած լինի և այդ ծախսերը նորմալ փաստաթղթավորված ներկայացվեն հայտարարագրման համակարգում։
Նա ասել է, որ վերադարձի ենթակա գումարները կարող են կիրառելի լինել նաև բնակարանի ձեռքբերման դեպքում, սակայն, քանի որ, բնակարանի ձեռքբերման համատեքստում այս համակարգն արդեն գործում է, 70 մլրդ դրամը վերադարձվում է քաղաքացիներին այլ ձևաչափով։
«Աասում եմ, որ 70 մլրդ դրամ ենք վերադարձնում քաղաքացիներին, բայց, դեռ փաստացի պետք է հայտարարագրերը լինեն, որ հասկանանք, թե ինչքան է ծավալը: Սա բյուջեի համար ծախս է, պետք է շատ զգույշ լինենք, որ հանկարծ շատ մեծ անհամաչափ ծախսեր չստեղծենք»,- ասել է վարչապետը։
Նա նաև ասել է, որ հայտարարագրման համար անհրաժեշտ էլեկտրոնային ստորագրությունների 3000 դրամ վճարները չեղարկվելու են։
ՊԵԿ–ը հայտարարել է, որ եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրման արդյունքում սոցիալական գումարներ կարող են վերադարձվել առողջապահության ոլորտում՝ 50, 000 դրամ, և կթության ոլորտում ուսման վարձի վճարման համար՝ մինչև 100,000 դրամ։

27 Январь 2025 - 11:37 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян, выступая в эфире Общественного телевидения, заявил, что в рамках обязательного декларирования доходов на основе поданных деклараций гражданам может быть возвращено до 70 миллиардов драмов (почти 200 миллионов долларов) в виде социальных кредитов.
Он подчеркнул, что для получения возврата необходимо, чтобы гражданин уплатил подоходный налог, а его расходы были должным образом задокументированы в системе декларирования.
Пашинян также отметил, что возвращенные средства можно использовать для покупки жилья. Однако, поскольку в этом контексте система уже действует, 70 миллиардов драмов будут возвращены гражданам в других форматах.
«Я говорю, что гражданам возвращается 70 миллиардов драмов, но фактические цифры станут ясны только после подачи деклараций. Это расходы для бюджета, и мы должны быть очень осторожными, чтобы избежать несоразмерных трат», — заявил премьер-министр.
Он также сообщил об отмене платы в размере 3 000 драмов за электронные подписи, которые необходимы для подачи деклараций.
Государственный комитет доходов отметил, что система всеобщего декларирования доходов может предусматривать социальные возвраты, включая 50 000 драмов на медицинские расходы и до 100 000 драмов для оплаты обучения.