Էկոնոմիկայի նախարարությունը տեղեկացրել է, որ ՀՀ-ն որպես ցորենի ներմուծման այլընտրանքային ուղղություն դիտարկում է բոլոր այն երկրները, որոնք արտահանում են հացահատիկը և պատրաստ են գործակցել Հայաստանի հետ։ Նախարարությունից հայտնել են, որ ուսումնասիրվել են ցորենի գները տարբեր երկրներում, տեղափոխման լոգիստիկ ծախսերն ու երթուղիները, տեղեկացնում է Factor.am-ը։
«Այդ նպատակով ուսումնասիրվել են այդ ապրանքների ձեռքբերման գներն ըստ երկրների, տեղափոխման լոգիստիկ ծախսերը և երթուղիները», – նշել են գերատեսչությունից՝ չնշելով կոնկրետ երկրների անուններ։
ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հայտնել էր, որ Հայաստանը քննարկում է ցորենի ներմուծման այլընտրանքային աղբյուրներ մի քանի երկրների հետ։
«Այլընտրանքային ներմուծման աղբյուրները դիտարկում ենք: Քննարկում ենք մի քանի երկրների հետ: Ընդ որում՝ սա որևէ երկրի դեմ չէ։ Եթե մենք մեր ցորենի 99 տոկոսը ներմուծեինք, պայմանական, Ռումինիայից, ես Ռուսաստանի հետ բանակցելու էի ցորենի ներմուծման հարցով։ Սա նորմալ, տրամաբանական գործընթաց է», – ասել էր Պապոյանը։

Министерство экономики Армении заявило, что страна рассматривает все государства-экспортеры пшеницы в качестве возможных альтернативных источников импорта. Как сообщает Factor.am, в министерстве изучили цены на пшеницу в различных странах, а также логистические затраты и маршруты доставки.
«С этой целью мы изучили цены на данные продукты по странам, логистические затраты и маршруты доставки», — отметили в министерстве, не указав конкретные страны.
На совместном заседании постоянных парламентских комиссий министр экономики Геворг Папоян сообщил, что Армения ведет переговоры об альтернативных источниках импорта пшеницы с несколькими странами.
«Мы рассматриваем альтернативные источники импорта и обсуждаем их с несколькими странами. Это не направлено против какой-либо страны. Например, если бы 99% нашей пшеницы импортировалось из Румынии, я бы всё равно вел переговоры с Россией по вопросу импорта. Это нормальный, логичный процесс», — пояснил Папоян.