Էկոնոմիկայի նախարարությունը տեղեկացրել է, որ ՀՀ-ն որպես ցորենի ներմուծման այլընտրանքային ուղղություն դիտարկում է բոլոր այն երկրները, որոնք արտահանում են հացահատիկը և պատրաստ են գործակցել Հայաստանի հետ։ Նախարարությունից հայտնել են, որ ուսումնասիրվել են ցորենի գները տարբեր երկրներում, տեղափոխման լոգիստիկ ծախսերն ու երթուղիները, տեղեկացնում է Factor.am-ը։
«Այդ նպատակով ուսումնասիրվել են այդ ապրանքների ձեռքբերման գներն ըստ երկրների, տեղափոխման լոգիստիկ ծախսերը և երթուղիները», – նշել են գերատեսչությունից՝ չնշելով կոնկրետ երկրների անուններ։
ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հայտնել էր, որ Հայաստանը քննարկում է ցորենի ներմուծման այլընտրանքային աղբյուրներ մի քանի երկրների հետ։
«Այլընտրանքային ներմուծման աղբյուրները դիտարկում ենք: Քննարկում ենք մի քանի երկրների հետ: Ընդ որում՝ սա որևէ երկրի դեմ չէ։ Եթե մենք մեր ցորենի 99 տոկոսը ներմուծեինք, պայմանական, Ռումինիայից, ես Ռուսաստանի հետ բանակցելու էի ցորենի ներմուծման հարցով։ Սա նորմալ, տրամաբանական գործընթաց է», – ասել էր Պապոյանը։

Armenia’s Ministry of Economy announced that the country is examining all wheat-exporting nations as potential alternative sources for importing wheat. The ministry stated that they have analyzed wheat prices in various countries, along with transportation logistics and routes, according to Factor.am .
“For this purpose, we have studied the prices of these products by country, logistics costs, and routes,” the ministry noted, without specifying any particular countries.
During a joint session of parliamentary standing committees, Minister of Economy Gevorg Papoyan shared that Armenia is negotiating alternative wheat import options with several countries.
“We are considering alternative import sources and discussing them with multiple countries. This is not directed against any nation. For example, if 99% of our wheat had been imported from Romania, I would still be negotiating with Russia for wheat imports. This is a normal, logical process,” Papoyan explained.