Համաշխարհային բանկը հրապարակել է Հայաստանի տնտեսական զարգացման ամսական ամփոփագիրը՝ ներկայացնելով նոյեմբերին արձանագրված տնտեսական իրավիճակի հիմնական ցուցանիշները։ Համաձայն ներկայացված տվյալների՝ տնտեսական աճը դանդաղել է՝ նոյեմբերին կազմելով ընդամենը 1.2 տոկոս (տ/տ՝ նախորդ տարվա նոյեմբերի համեմատ)։
Դրա հիմնական պատճառներից է արդյունաբերության 19 տոկոսով նվազումը, որի վրա զգալի ազդեցություն է թողել մշակող արդյունաբերության 24.4 տոկոսով և հանքարդյունաբերության 6.9 տոկոսով կրճատումը։ Մասնավորապես, գունավոր մետաղների արտադրությունը նվազել է 70 տոկոսով, հայտնում է Արմենպրեսը։
Միևնույն ժամանակ, որոշ ոլորտներում աճ է արձանագրվել․ ծառայությունների ոլորտում (բացառությամբ առևտրի) աճը հասել է 10.4 տոկոսի (տ/տ), իսկ շինարարությունը և առևտուրը պահպանել են երկնիշ աճի տեմպերը։ Հունվար-նոյեմբեր ամիսներին աճողական տնտեսական ցուցանիշը կազմել է 7.4 տոկոս, ինչին նպաստել է առևտրի 18 տոկոս աճը։
Զուտ ոչ առևտրային դրամական փոխանցումների ներհոսքերը նոյեմբերին կրճատվել են 14.3 տոկոսով (ա/ա), հատկապես Ռուսաստանից (6.2 տոկոս, ա/ա), ԱՄՆ-ից (6.4 տոկոս, ա/ա) և այլ երկրներից (69 տոկոս, ա/ա)։ Տարեկան կտրվածքով (տ/տ) այս նվազումը կազմել է 21.7 տոկոս՝ պայմանավորված Ռուսաստանից փոխանցումների զգալի անկումով։
Գնաճը դեկտեմբերին հասել է 1.5 տոկոսի (տ/տ), ինչը 2023-ի ապրիլից ի վեր ամենաբարձր ցուցանիշն է։ Սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքների գները դեկտեմբերին բարձրացել են 2 տոկոսով (տ/տ), իսկ առողջապահության ոլորտում գները՝ 3.2 տոկոսով։ Միևնույն ժամանակ, հագուստի և կոշկեղենի գները նվազել են 2.6 տոկոսով, կահույքի և կենցաղային տեխնիկայի գները՝ 2.5 տոկոսով, իսկ բնակարանային-կոմունալ տնտեսության ծառայությունների գները՝ 0.2 տոկոսով։
Նոյեմբերին արտահանման ծավալները նվազել են 35 տոկոսով (տ/տ), ինչը հետևել է հոկտեմբերին գրանցված 23.6 տոկոս աճին։ Ներմուծումը նույնպես նվազել է 21.4 տոկոսով (տ/տ)։ Այս անկումները հիմնականում պայմանավորված էին թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարերի վերաարտահանման նվազումով՝ 64.6 տոկոս արտահանման և 70.6 տոկոս ներմուծման անկումով։ Սակայն, բացառությամբ այդ ապրանքախմբերի, արտահանման մնացած հատվածում 32 տոկոս աճ է արձանագրվել։
ՀՀ դրամը դեկտեմբերին փոքր-ինչ արժեզրկվել է՝ դոլարի նկատմամբ 0.5 տոկոսով, իսկ ռուբլու նկատմամբ՝ 1.4 տոկոսով։ Ամսվա վերջի դրությամբ միջազգային պահուստները կազմել են 3.7 միլիարդ ԱՄՆ դոլար։
Նոյեմբերին բյուջեի պակասուրդը նվազել է՝ կազմելով 20.7 միլիարդ դրամ, մինչդեռ հոկտեմբերին այն կազմել էր 138.5 միլիարդ դրամ։ Հարկային եկամուտները նոյեմբերին աճել են 11.1 տոկոսով (տ/տ), բայց շահութահարկերը նվազել են 32 տոկոսով։ Ընդհանուր ծախսերը նվազել են 0.8 տոկոսով, հիմնականում պաշտպանության ոլորտում 45.2 տոկոսով ծախսերի կրճատման հետևանքով։
Համաշխարհային բանկը նշում է, որ Հայաստանի տնտեսական զարգացումը 2024-ին բախվել է մի շարք մարտահրավերների, որոնք կապված են արդյունաբերության անկման, արտահանման և ներմուծման կրճատման և գնաճի աճի հետ։

28 Январь 2025 - 11:56 AMT
Всемирный банк опубликовал ежемесячный отчет об экономическом развитии Армении, представив ключевые показатели за ноябрь. Согласно данным, экономический рост замедлился до 1,2% в годовом исчислении (по сравнению с ноябрем прошлого года).
Основной причиной стало снижение промышленного производства на 19%, связанное с падением обрабатывающей промышленности на 24,4% и добывающей отрасли на 6,9%. В частности, выпуск цветных металлов сократился на 70%, сообщает «Арменпресс».
В то же время, в отдельных секторах зафиксирован рост: услуги (за исключением торговли) выросли на 10,4% в годовом выражении, а строительство и торговля сохранили двузначные темпы роста. За период с января по ноябрь совокупный экономический рост составил 7,4%, чему способствовал рост торговли на 18%.
Чистые трансферты, не связанные с торговлей, сократились на 14,3% в ноябре (в годовом исчислении), особенно из России (на 6,2%), США (на 6,4%) и других стран (на 69%). Годовое снижение составило 21,7% и было обусловлено значительным спадом переводов из России.
Инфляция в декабре составила 1,5% в годовом исчислении, что стало самым высоким показателем с апреля 2023 года. Цены на продукты питания и безалкогольные напитки выросли на 2%, на медицинские услуги – на 3,2%. При этом цены на одежду и обувь снизились на 2,6%, на мебель и бытовую технику – на 2,5%, а на услуги ЖКХ – на 0,2%.
В ноябре объем экспорта сократился на 35% (в годовом выражении), что последовало за ростом на 23,6% в октябре. Импорт также уменьшился на 21,4%. Эти сокращения в основном связаны с уменьшением реэкспорта драгоценных и полудрагоценных камней: экспорт упал на 64,6%, а импорт на 70,6%. Однако, за исключением этих категорий, остальные сегменты экспорта показали рост на 32%.
В декабре армянский драм немного ослаб—на 0,5% по отношению к доллару США и на 1,4% к рублю. К концу месяца международные резервы составили 3,7 миллиарда долларов США.
В ноябре бюджетный дефицит сократился до 20,7 миллиарда драмов против 138,5 миллиарда драмов в октябре. Налоговые поступления в ноябре выросли на 11,1% (в годовом выражении), однако поступления от налога на прибыль снизились на 32%. Общие расходы уменьшились на 0,8%, главным образом за счет сокращения расходов на оборону на 45,2%.
Мировой банк отмечает, что в 2024 году экономическое развитие Армении столкнулась с рядом вызовов, включая спад промышленности, сокращение экспорта и импорта, а также рост инфляции.