Համաշխարհային բանկը հրապարակել է Հայաստանի տնտեսական զարգացման ամսական ամփոփագիրը՝ ներկայացնելով նոյեմբերին արձանագրված տնտեսական իրավիճակի հիմնական ցուցանիշները։ Համաձայն ներկայացված տվյալների՝ տնտեսական աճը դանդաղել է՝ նոյեմբերին կազմելով ընդամենը 1.2 տոկոս (տ/տ՝ նախորդ տարվա նոյեմբերի համեմատ)։
Դրա հիմնական պատճառներից է արդյունաբերության 19 տոկոսով նվազումը, որի վրա զգալի ազդեցություն է թողել մշակող արդյունաբերության 24.4 տոկոսով և հանքարդյունաբերության 6.9 տոկոսով կրճատումը։ Մասնավորապես, գունավոր մետաղների արտադրությունը նվազել է 70 տոկոսով, հայտնում է Արմենպրեսը։
Միևնույն ժամանակ, որոշ ոլորտներում աճ է արձանագրվել․ ծառայությունների ոլորտում (բացառությամբ առևտրի) աճը հասել է 10.4 տոկոսի (տ/տ), իսկ շինարարությունը և առևտուրը պահպանել են երկնիշ աճի տեմպերը։ Հունվար-նոյեմբեր ամիսներին աճողական տնտեսական ցուցանիշը կազմել է 7.4 տոկոս, ինչին նպաստել է առևտրի 18 տոկոս աճը։
Զուտ ոչ առևտրային դրամական փոխանցումների ներհոսքերը նոյեմբերին կրճատվել են 14.3 տոկոսով (ա/ա), հատկապես Ռուսաստանից (6.2 տոկոս, ա/ա), ԱՄՆ-ից (6.4 տոկոս, ա/ա) և այլ երկրներից (69 տոկոս, ա/ա)։ Տարեկան կտրվածքով (տ/տ) այս նվազումը կազմել է 21.7 տոկոս՝ պայմանավորված Ռուսաստանից փոխանցումների զգալի անկումով։
Գնաճը դեկտեմբերին հասել է 1.5 տոկոսի (տ/տ), ինչը 2023-ի ապրիլից ի վեր ամենաբարձր ցուցանիշն է։ Սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքների գները դեկտեմբերին բարձրացել են 2 տոկոսով (տ/տ), իսկ առողջապահության ոլորտում գները՝ 3.2 տոկոսով։ Միևնույն ժամանակ, հագուստի և կոշկեղենի գները նվազել են 2.6 տոկոսով, կահույքի և կենցաղային տեխնիկայի գները՝ 2.5 տոկոսով, իսկ բնակարանային-կոմունալ տնտեսության ծառայությունների գները՝ 0.2 տոկոսով։
Նոյեմբերին արտահանման ծավալները նվազել են 35 տոկոսով (տ/տ), ինչը հետևել է հոկտեմբերին գրանցված 23.6 տոկոս աճին։ Ներմուծումը նույնպես նվազել է 21.4 տոկոսով (տ/տ)։ Այս անկումները հիմնականում պայմանավորված էին թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարերի վերաարտահանման նվազումով՝ 64.6 տոկոս արտահանման և 70.6 տոկոս ներմուծման անկումով։ Սակայն, բացառությամբ այդ ապրանքախմբերի, արտահանման մնացած հատվածում 32 տոկոս աճ է արձանագրվել։
ՀՀ դրամը դեկտեմբերին փոքր-ինչ արժեզրկվել է՝ դոլարի նկատմամբ 0.5 տոկոսով, իսկ ռուբլու նկատմամբ՝ 1.4 տոկոսով։ Ամսվա վերջի դրությամբ միջազգային պահուստները կազմել են 3.7 միլիարդ ԱՄՆ դոլար։
Նոյեմբերին բյուջեի պակասուրդը նվազել է՝ կազմելով 20.7 միլիարդ դրամ, մինչդեռ հոկտեմբերին այն կազմել էր 138.5 միլիարդ դրամ։ Հարկային եկամուտները նոյեմբերին աճել են 11.1 տոկոսով (տ/տ), բայց շահութահարկերը նվազել են 32 տոկոսով։ Ընդհանուր ծախսերը նվազել են 0.8 տոկոսով, հիմնականում պաշտպանության ոլորտում 45.2 տոկոսով ծախսերի կրճատման հետևանքով։
Համաշխարհային բանկը նշում է, որ Հայաստանի տնտեսական զարգացումը 2024-ին բախվել է մի շարք մարտահրավերների, որոնք կապված են արդյունաբերության անկման, արտահանման և ներմուծման կրճատման և գնաճի աճի հետ։

The World Bank has released its monthly summary of Armenia’s economic development, presenting key indicators from November. According to the data, economic growth slowed to just 1.2% year-over-year (YoY) in November compared to the same month last year.
A primary factor in this slowdown was a 19% decline in industrial output, driven by a 24.4% decrease in manufacturing and a 6.9% drop in mining. Specifically, the production of non-ferrous metals plummeted by 70%, Armenpress reported.
At the same time, growth was recorded in certain sectors, with services (excluding trade) growing by 10.4%, while construction and trade maintained double-digit growth rates. From January to November, cumulative economic growth stood at 7.4%, fueled by an 18% increase in trade.
Net non-trade monetary transfers fell by 14.3% in November, particularly from Russia (down 6.2%), the U.S. (down 6.4%), and other countries (down 69%). The annual drop in transfers totaled 21.7%, mainly due to a significant decline in remittances from Russia.
Inflation reached 1.5% YoY in December, the highest level since April 2023. Food and non-alcoholic beverage prices rose by 2%, and healthcare costs increased by 3.2%. Conversely, clothing and footwear prices decreased by 2.6%, furniture and household equipment by 2.5%, and housing-related services by 0.2%.
In November, exports fell by 35%, following a 23.6% increase in October. Imports also declined by 21.4%. These reductions were largely attributed to the decreased re-export of precious and semi-precious stones, which saw exports drop by 64.6% and imports by 70.6%. However, excluding these categories, other export segments experienced a 32% growth.
In December, the Armenian dram slightly depreciated—by 0.5% against the U.S. dollar and 1.4% against the ruble. As of the end of the month, international reserves stood at $3.7 billion.
In November, the budget deficit narrowed to 20.7 billion drams, compared to 138.5 billion drams in October. Tax revenues increased by 11.1% in November, although corporate tax revenues dropped by 32%. Overall expenditures fell by 0.8%, primarily due to a 45.2% reduction in defense spending.
The World Bank notes that Armenia’s economic development in 2024 faced multiple challenges, including industrial decline, reduced exports and imports, and rising inflation.