Բնակարանների գները Երևանում 2024–ին աճել են՝ կենտրոնում 1 քառակուսի մետրի համար հասնելով 909․1 հազար դրամի։ Աճը կենտրոնում կազմել է 1 տոկոս։ Այդ են վկայում Հայաստանի կադաստրի կոմիտեի հրապարակած վիճակագրական հաշվետվության տվյալները։
Երևանում անշարժ գույքի ամենաբարձր գներն արձանագրվել են հենց կենտրոնում, որտեղ դրանք 5-6%-ով գերազանցում են քաղաքի այլ շրջանների ցուցանիշները։ Բացի այդ, թանկացումներ են գրանցվել նաև Նոր Նորք, Դավթաշեն, Ավան և Քանաքեռ-Զեյթուն համայնքներում, հատկապես նորակառույց շենքերի մեծացման հետևանքով, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Մայրաքաղաքի մյուս համայնքներում ևս 2024-ին գները բարձրացել են՝ ,b>միջինում 3-4%-ով, և առկա է շինարարության ակտիվացում։ Կառուցապատողները ձգտում էին հնարավորինս մեծ թվով նոր շենքեր կառուցել, որպեսզի դրանցում վաճառվող բնակարանները ներառվեն հարկային արտոնությունների շրջանակում։
2025-ից նորակառույցներում հիփոթեքով բնակարան ձեռք բերելու դեպքում եկամտահարկի վերադարձի ծրագիրն այլևս չի գործում։ Այդ արտոնությունը դադարեցվել է 2022 թվականի հուլիսի 1-ից հետո կառուցված շենքերի համար։
Կենտրոնում և Արաբկիրում նորակառույցների թիվը զգալիորեն նվազել է, քանի որ շուրջ մեկ տարի է՝ այստեղ հարկային արտոնությունները դադարեցվել են։
Նորակառույց շենքերում գները, որպես կանոն, բարձր են երկրորդային շուկայի համեմատ, ինչի հետևանքով Երևանի համայնքներում գների տատանումը բավականին մեծ է։ Օրինակ՝ Աջափնյակում մեկ քառակուսի մետրի արժեքը տատանվում է 35.4 հազար դրամից (մոտ 85 դոլար) մինչև 805.6 հազար դրամ (2 015 դոլար), իսկ Քանաքեռ-Զեյթունում՝ 72.1 հազար դրամից (180 դոլար) մինչև 807.5 հազար դրամ (2 019 դոլար)։

Согласно данным Статистического комитета Армении, средняя рыночная цена за квадратный метр в ереванском районе Кентрон (Центр) достигла 909 100 драмов в 2024 году, что отражает рост на 1%.
Естественно, самые высокие цены на недвижимость в Ереване были зафиксированы в центральном районе, где цены превышают показатели других районов города на 5-6%. Кроме того, рост цен наблюдался в сообществах Нор Норк, Давташен, Аван и Канакер-Зейтун, особенно из-за увеличения количества новостроек.
В других районах столицы цены также увеличились в среднем на 3-4% в 2024 году, сопровождаясь всплеском строительной активности. Застройщики стремились построить как можно больше новых зданий, чтобы проданные в них квартиры подпадали под налоговые льготы.
С 2025 года программа возврата подоходного налога при покупке квартир в новостройках через ипотеку больше не действует. Эта льгота была прекращена для зданий, построенных после 1 июля 2022 года.
Количество новостроек в Кентроне и Арабкире значительно сократилось, поскольку налоговые льготы в этих районах были прекращены около года назад.
Цены в новостройках, как правило, выше по сравнению со вторичным рынком, что приводит к значительным колебаниям цен по районам Еревана. Например, в Ачапняке цена за квадратный метр варьируется от 35 400 драмов (примерно $85) до 805 600 драмов (около $2 015), а в Канакер-Зейтун — от 72 100 драмов (около $180) до 807 500 драмов (около $2 019).