Բնակարանների գները Երևանում 2024–ին աճել են՝ կենտրոնում 1 քառակուսի մետրի համար հասնելով 909․1 հազար դրամի։ Աճը կենտրոնում կազմել է 1 տոկոս։ Այդ են վկայում Հայաստանի կադաստրի կոմիտեի հրապարակած վիճակագրական հաշվետվության տվյալները։
Երևանում անշարժ գույքի ամենաբարձր գներն արձանագրվել են հենց կենտրոնում, որտեղ դրանք 5-6%-ով գերազանցում են քաղաքի այլ շրջանների ցուցանիշները։ Բացի այդ, թանկացումներ են գրանցվել նաև Նոր Նորք, Դավթաշեն, Ավան և Քանաքեռ-Զեյթուն համայնքներում, հատկապես նորակառույց շենքերի մեծացման հետևանքով, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Մայրաքաղաքի մյուս համայնքներում ևս 2024-ին գները բարձրացել են՝ ,b>միջինում 3-4%-ով, և առկա է շինարարության ակտիվացում։ Կառուցապատողները ձգտում էին հնարավորինս մեծ թվով նոր շենքեր կառուցել, որպեսզի դրանցում վաճառվող բնակարանները ներառվեն հարկային արտոնությունների շրջանակում։
2025-ից նորակառույցներում հիփոթեքով բնակարան ձեռք բերելու դեպքում եկամտահարկի վերադարձի ծրագիրն այլևս չի գործում։ Այդ արտոնությունը դադարեցվել է 2022 թվականի հուլիսի 1-ից հետո կառուցված շենքերի համար։
Կենտրոնում և Արաբկիրում նորակառույցների թիվը զգալիորեն նվազել է, քանի որ շուրջ մեկ տարի է՝ այստեղ հարկային արտոնությունները դադարեցվել են։
Նորակառույց շենքերում գները, որպես կանոն, բարձր են երկրորդային շուկայի համեմատ, ինչի հետևանքով Երևանի համայնքներում գների տատանումը բավականին մեծ է։ Օրինակ՝ Աջափնյակում մեկ քառակուսի մետրի արժեքը տատանվում է 35.4 հազար դրամից (մոտ 85 դոլար) մինչև 805.6 հազար դրամ (2 015 դոլար), իսկ Քանաքեռ-Զեյթունում՝ 72.1 հազար դրամից (180 դոլար) մինչև 807.5 հազար դրամ (2 019 դոլար)։

According to the Statistical Committee of Armenia, the average market price per square meter in Yerevan's Kentron (Central) district reached 909,100 AMD in 2024, reflecting a 1% increase.
Naturally, the highest real estate prices in Yerevan were recorded in the central district, where prices exceed those of other city districts by 5-6%. Additionally, price increases were observed in the Nor Nork, Davtashen, Avan, and Kanaker-Zeytun communities, particularly due to the rise in new constructions.
In other districts of the capital, prices also increased by an average of 3-4% in 2024, accompanied by a surge in construction activity. Developers aimed to build as many new buildings as possible to ensure that the apartments sold within them would benefit from tax incentives.
As of 2025, the income tax refund program for purchasing apartments in new buildings through mortgages is no longer in effect. This benefit was discontinued for buildings constructed after July 1, 2022.
The number of new constructions in Kentron and Arabkir has significantly decreased, as tax incentives in these areas were halted about a year ago.
Prices in new buildings are generally higher compared to the secondary market, leading to considerable price variations across Yerevan's districts. For instance, in Ajapnyak, the price per square meter ranges from 35,400 AMD (approximately $85) to 805,600 AMD (about $2,015), while in Kanaker-Zeytun, it ranges from 72,100 AMD (around $180) to 807,500 AMD (about $2,019).