Եվրասիական տնտեսական միության արդյունաբերական ոլորտում համատեղ կոոպերացիոն նախագծերի ֆինանսավորման նոր մեխանիզմի շրջանակում որոշվել է սուբսիդավորել առաջին երկու նախաձեռնությունները։ Այդ մասին հայտնել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի արդյունաբերության և ագրոարդյունաբերական համալիրի հարցերով կոլեգիայի անդամ (նախարար) Գոհար Բարսեղյանը։
Նա կոչ է արել հայկական բիզնեսին ակտիվ լինել։
Բարսեղյանը նշել է, որ ԵՏՀ խորհուրդը հունվարի 22-ի նիստում հաստատել է երեք երկրներին ընդգրկող առաջին ծրագրերը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Այս նոր մեխանիզմի հիմնական նպատակն է ձևավորել համատեղ կոոպերացիոն արժեքային շղթաներ, որոնք կնպաստեն նոր արտադրական հզորությունների ձևավորմանն ու առկա գործարանների արդիականացմանը՝ Միության անդամ երկրների ներուժն օգտագործելով։ Համաձայն ծրագրի՝ ԵԱՏՄ բյուջեից կսուբսիդավորվեն այն վարկերի կամ փոխառությունների տոկոսադրույքները, որոնք տրամադրվել են արդյունաբերական նախագծերի իրականացման համար։ Այդ սուբսիդավորումը կատարվում է անդամ երկրի կենտրոնական բանկի հիմնական տոկոսադրույքի 100%-ի չափով։
Նախագիծը փորձնական է և նախատեսված է հինգ տարվա համար՝ ընդգրկելով վերամշակող արդյունաբերության բոլոր ոլորտները, բացառությամբ սննդի վերամշակման։ Միևնույն ժամանակ, մեկ տարվա ընթացքում յուրաքանչյուր նախագծի համար նախատեսվող սուբսիդավորման առավելագույն չափը չի կարող գերազանցել 350 միլիոն ռուբլին, իսկ բանկերի կողմից տրամադրվող վարկերի տոկոսադրույքը չպետք է գերազանցի տվյալ երկրի հիմնական տոկոսադրույքը՝ գումարած 6․5%։
Ըստ Բարսեղյանի, արդեն կազմվել է 64 բանկերի և 9 զարգացման ինստիտուտների ցանկ, որոնք կկարողանան մասնակցել այս մեխանիզմին։ Հայաստանում նման հնարավորություն կունենա 17 բանկ։
«Կոչ եմ անում հայկական բիզնեսին ավելի ակտիվորեն ներգրավվել նախագծերի մշակման գործընթացում։ Հանձնաժողովի կողմից հաստատում եմ մեր պատրաստակամությունը աջակցելու բիզնեսի ցանկացած նախաձեռնությանը իրական հատվածում։ Մենք պատրաստ ենք աջակցել հայկական ձեռնարկություններին՝ լրացուցիչ խորհրդատվություններ տրամադրելու, մեխանիզմի մանրամասները պարզաբանելու, ԵԱՏՄ-ի շրջանակում կապեր հաստատելու և գործընկերներ գտնելու գործում։ Հուսով եմ, որ Հայաստանի բիզնեսը շուտով կդառնա եվրասիական կոոպերացիոն շղթաների մաս»,–ասել է Բարսեղյանը։

The Eurasian Economic Commission (EEC) has decided to subsidize the first two cooperation projects under the new industrial financing mechanism within the Eurasian Economic Union (EAEU). This was announced by Gohar Barshegyan, Minister for Industry and Agro-Industrial Complex of the EEC.
She urged Armenian businesses to take an active role in these initiatives.
Barshegyan noted that during the January 22 meeting, the EEC Council approved the first programs involving three EAEU member states, Armenpress reported.
The primary goal of this mechanism is to create cooperative value chains that will contribute to the development of new production capacities and the modernization of existing factories using the resources of EAEU member states. Under the program, EAEU will subsidize interest rates on loans or borrowings issued for the implementation of industrial projects. These subsidies will cover 100% of the Central Bank's base interest rate in the respective member state.
The initiative is experimental and set for a five-year period, covering all manufacturing sectors except food processing. Each project will be eligible for a maximum annual subsidy of 350 million rubles, while loan interest rates must not exceed the base rate of the respective country plus 6.5%.
According to Barshegyan, a list of 64 banks and 9 development institutions has already been compiled to participate in the mechanism. In Armenia, 17 banks will be eligible to offer this financing.
"I encourage Armenian businesses to actively participate in project development. The Commission is ready to support any business initiative in the real sector by providing consultations, explaining the mechanism's details, facilitating connections within the EAEU, and helping find partners. I hope Armenian businesses will soon become an integral part of Eurasian cooperation chains," Barshegyan stated.