Եվրասիական տնտեսական միության արդյունաբերական ոլորտում համատեղ կոոպերացիոն նախագծերի ֆինանսավորման նոր մեխանիզմի շրջանակում որոշվել է սուբսիդավորել առաջին երկու նախաձեռնությունները։ Այդ մասին հայտնել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի արդյունաբերության և ագրոարդյունաբերական համալիրի հարցերով կոլեգիայի անդամ (նախարար) Գոհար Բարսեղյանը։
Նա կոչ է արել հայկական բիզնեսին ակտիվ լինել։
Բարսեղյանը նշել է, որ ԵՏՀ խորհուրդը հունվարի 22-ի նիստում հաստատել է երեք երկրներին ընդգրկող առաջին ծրագրերը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Այս նոր մեխանիզմի հիմնական նպատակն է ձևավորել համատեղ կոոպերացիոն արժեքային շղթաներ, որոնք կնպաստեն նոր արտադրական հզորությունների ձևավորմանն ու առկա գործարանների արդիականացմանը՝ Միության անդամ երկրների ներուժն օգտագործելով։ Համաձայն ծրագրի՝ ԵԱՏՄ բյուջեից կսուբսիդավորվեն այն վարկերի կամ փոխառությունների տոկոսադրույքները, որոնք տրամադրվել են արդյունաբերական նախագծերի իրականացման համար։ Այդ սուբսիդավորումը կատարվում է անդամ երկրի կենտրոնական բանկի հիմնական տոկոսադրույքի 100%-ի չափով։
Նախագիծը փորձնական է և նախատեսված է հինգ տարվա համար՝ ընդգրկելով վերամշակող արդյունաբերության բոլոր ոլորտները, բացառությամբ սննդի վերամշակման։ Միևնույն ժամանակ, մեկ տարվա ընթացքում յուրաքանչյուր նախագծի համար նախատեսվող սուբսիդավորման առավելագույն չափը չի կարող գերազանցել 350 միլիոն ռուբլին, իսկ բանկերի կողմից տրամադրվող վարկերի տոկոսադրույքը չպետք է գերազանցի տվյալ երկրի հիմնական տոկոսադրույքը՝ գումարած 6․5%։
Ըստ Բարսեղյանի, արդեն կազմվել է 64 բանկերի և 9 զարգացման ինստիտուտների ցանկ, որոնք կկարողանան մասնակցել այս մեխանիզմին։ Հայաստանում նման հնարավորություն կունենա 17 բանկ։
«Կոչ եմ անում հայկական բիզնեսին ավելի ակտիվորեն ներգրավվել նախագծերի մշակման գործընթացում։ Հանձնաժողովի կողմից հաստատում եմ մեր պատրաստակամությունը աջակցելու բիզնեսի ցանկացած նախաձեռնությանը իրական հատվածում։ Մենք պատրաստ ենք աջակցել հայկական ձեռնարկություններին՝ լրացուցիչ խորհրդատվություններ տրամադրելու, մեխանիզմի մանրամասները պարզաբանելու, ԵԱՏՄ-ի շրջանակում կապեր հաստատելու և գործընկերներ գտնելու գործում։ Հուսով եմ, որ Հայաստանի բիզնեսը շուտով կդառնա եվրասիական կոոպերացիոն շղթաների մաս»,–ասել է Բարսեղյանը։

29 Январь 2025 - 12:00 AMT
Евразийская экономическая комиссия (ЕЭК) приняла решение субсидировать первые два кооперационных проекта в рамках нового механизма финансирования промышленности в ЕАЭС. Об этом заявила Гоар Барсегян, министр ЕЭК по промышленности и агропромышленному комплексу.
Она призвала армянский бизнес к активному участию в этих инициативах.
Барсегян отметила, что на заседании Совета ЕЭК 22 января были одобрены первые программы с участием трех стран ЕАЭС, передает Арменпресс.
Основная цель нового механизма — создание кооперационных цепочек добавленной стоимости, способствующих развитию новых производственных мощностей и модернизации существующих заводов с использованием потенциала стран-участниц ЕАЭС. В рамках программы ЕАЭС будет субсидировать процентные ставки по кредитам и займам, выделенным на реализацию промышленных проектов. Субсидирование покроет 100% ключевой ставки центрального банка соответствующей страны.
Проект является пилотным и рассчитан на пять лет, охватывая все отрасли обрабатывающей промышленности, за исключением переработки продовольствия. Максимальный объем субсидирования на один проект не может превышать 350 миллионов рублей в год, а процентные ставки по кредитам не должны превышать ключевую ставку страны плюс 6,5%.
По словам Барсегян, уже составлен перечень из 64 банков и 9 институтов развития, которые смогут участвовать в программе. В Армении 17 банков получат такую возможность.
"Призываю армянский бизнес активнее включаться в разработку проектов. Комиссия готова поддерживать любые инициативы в реальном секторе, предоставляя консультации, разъясняя детали механизма, помогая установить контакты в рамках ЕАЭС и находить партнеров. Надеюсь, что армянские предприятия вскоре станут частью евразийских кооперационных цепочек," — заявила Барсегян.