Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստում, անդրադառնալով գիտության ոլորտին, նշել է, որ 2025–ի հունվարից ավելացել են գիտության ոլորտների աշխատողների աշխատավարձերը։ Նա օրինակ է բերել լաբորանտ-ճարտարագետի աշխատավարձը, որն ատեստավորման ներդրումից առաջ ստանում էր 67,300 դրամ, իսկ 2025թ. հունվարից՝ արդեն 138,300 դրամ։
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ասել է, որ 2025 թվականի հունվարի 1-ից գիտական աշխատողների աշխատավարձերը նորմավորվել են ըստ գործող ատեստավորման տարակարգի և դրա արդյունքում առնվազն ունեն աշխատավարձերի կրկնապատկում 2021 թվականի նկատմամբ, իսկ պաշտոնների և տարակարգերի համար նույնիսկ աշխատավարձը քառապատկվել է։
Ավագ լաբորանտ-ավագ ճարտարագետի աշխատավարձը 76,000 դրամից փուլերով աճել է և 2025թ. հունվարի 1-ից դարձել 179,000 դրամ։
Նշվել է նաև, որ ավագ գիտաշխատողը, որը 2021–ին ստանում էր 99,000 դրամ, այժմ ստանում է 343,000 դրամ, առաջատար գիտաշխատողի աշխատավարձը 2021-ին կազմել է 114,300 դրամ, ներկայումս հասել է 443,800 դրամի։ Գլխավոր գիտաշխատողը, որը 2021-ին ստացել է 138,100 դրամ, այժմ վարձատրվում է 552,900 դրամով։
Անդրեասյանն ասել է, որ 2023 թվականին Հայաստանում գրանցվել է գիտական հրապարակումների պատմականորեն ամենամեծ ծավալը միջազգային հեղինակավոր պարբերականներում։

Prime Minister Nikol Pashinyan, addressing the government session, announced that as of January 2025, scientists' salaries have increased. He cited the example of a laboratory engineer whose salary before the certification system was 67,300 AMD but has now risen to 138,300 AMD.
Minister of Education, Science, Culture, and Sports Zhanna Andreasyan stated that starting January 1, 2025, scientific salaries have been standardized according to the current certification system. As a result, wages have at least doubled compared to 2021, with some positions even seeing a fourfold increase.
The salary of a senior laboratory engineer, which was 76,000 AMD, has gradually increased and now stands at 179,000 AMD as of January 1, 2025.
It was also noted that a senior researcher who earned 99,000 AMD in 2021 now receives 343,000 AMD. The salary of a leading researcher has increased from 114,300 AMD in 2021 to 443,800 AMD, while a chief researcher, who previously earned 138,100 AMD, now receives 552,900 AMD.
Andreasyan also highlighted that 2023 saw a record number of scientific publications in internationally recognized journals.