Փետրվարի 1-7-ը Ջերմուկում կանցկացվեն Համահայկական ձմեռային երկրորդ խաղերը, որոնց կմասնակցի ավելի քան 1300 պատվիրակ 19 երկրի 77 քաղաքից, հայտնում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից։
Համահայկական ձմեռային երկրորդ խաղերը կանցկացվեն հոկեյ, դահուկավազք, լեռնադահուկային սպորտ, սնոուբորդ, շախմատ, ձնամարտ և սպորտային պարեր մարզաձևերից:
Խաղերի բացման հանդիսավոր արարողությունը կկայանա Ջերմուկում փետրվարի 1-ին՝ ժամը 18:00-ին:
Համահայկական ձմեռային երկրորդ խաղերի ջահը վառվել է Նորավանքում: Նորավանքի հոգևոր հովիվն օրհնել էր խաղերի մեկնարկը և մոմի կրակով վառել ջահը։ Այն փոխանցվել էր Օլիմպիական խաղերի արծաթե և բրոնզե մեդալակիր, Եվրոպայի չեմպիոն, մարմնամարզիկ Արթուր Դավթյանին, Եվրոպայի փոխչեմպիոն, բրոնզե մեդալակիր, աշխարհի բացարձակ գավաթակիր Վահագն Դավթյանին, ծանրամարտի Եվրոպայի և աշխարհի պատանիների չեմպիոն, աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր Ալեքսանդրա Գրիգորյանին, աշխարհի և Եվրոպայի երիտասարդների չեմպիոն Էմմա Պողոսյանին։ Տիտղոսակիր մարզիկները ջահով ուղևորվել էին Ջերմուկ:

30 Январь 2025 - 11:38 AMT
С 1 по 7 февраля в Джермуке пройдут Вторые Панармянские зимние игры, в которых примут участие более 1 300 делегатов из 77 городов 19 стран, сообщает Министерство образования, науки, культуры и спорта.
Игры включают соревнования по хоккею, лыжным гонкам, горнолыжному спорту, сноуборду, шахматам, снежным боям и спортивным танцам.
Официальная церемония открытия состоится 1 февраля в 18:00 в Джермуке.
Факел Вторых Панармянских зимних игр был зажжен в Нораванке и благословлен местным духовенством. Затем он был передан выдающимся спортсменам, включая призера Олимпийских игр и чемпиона Европы гимнаста Артура Давтяна, вице-чемпиона Европы и обладателя Кубка мира Вагана Давтяна, чемпиона Европы и мира среди юниоров по тяжелой атлетике Александру Григорян и чемпиона мира и Европы среди юниоров Эмму Погосян. Эти спортсмены доставили факел в Джермук.