ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ կարևորել է, որ տարածաշրջանային և արտատարածաշրջանային նախագծերում ապահովվի ներառականությունը:
«Այս համատեքստում առանձնացնում ենք Հայաստանի հետաքրքրությունն ու պատրաստակամությունը Սև ծովի էլեկտրական մալուխի նախագծին միանալու վերաբերյալ»,- ասել է նա, հայտնում է1lurer.am –ը։
Նա նաև ասել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է տարածաշրջանային տնտեսական ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմամբ և լիարժեք վերագործարկմամբ, որը պետք է տեղի ունենա բոլոր երկրների ինիքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը և սահմանների անքակտելիությունը լիարժեք հարգելու շրջանակում:
«Այս համատեքստում ընդգծել ենք ՀՀ կառավարության ներկայացրած «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը կյանքի կոչելու կարևորությունը, որը շատ կոնկրետ ու շոշափելի հեռանկարներ է խոստանում Հայաստանի ու Վրաստանի և մեր ընդհանուր տարածաշրջանի մյուս երկրների համար:
Տեղի է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Իրակլի Կոբախիձեի առանձնազրույցը, այնուհետև երկու երկրների վարչապետների գլխավորությամբ կկայանա Հայաստանի և Վրաստանի միջև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստը։

30 Январь 2025 - 15:07 AMT
Во время совместной пресс-конференции с премьер-министром Грузии Ираклием Кобахидзе премьер-министр Армении Никол Пашинян отметил важность инклюзивности в региональных и межрегиональных проектах.
«В этом контексте мы подчёркиваем интерес Армении и её готовность присоединиться к проекту электрокабеля через Чёрное море», — заявил он, передаёт 1lurer.am .
Пашинян также подчеркнул заинтересованность Армении в разблокировке и полном восстановлении региональной экономической инфраструктуры, что, по его словам, должно происходить с полным уважением к суверенитету, территориальной целостности и нерушимости границ всех стран.
«Мы отметили важность реализации представленного правительством Армении проекта «Перекрёсток мира», который предлагает конкретные и ощутимые перспективы для Армении, Грузии и других стран нашего региона».
Состоялась встреча премьер-министров Никола Пашиняна и Ираклия Кобахидзе в формате тет-а-тет, после чего под их председательством прошло очередное заседание Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Арменией и Грузией.