ՀՀ պետական բյուջեն առաջին անգամ ստացել է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի շահաբաժինը, որը գնահատվում է 33 միլիարդ դրամ։ Այդ մասին ասուլիսում հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշել է, որ 2021 թվականից մինչ օրս Հայաստանի կառավարությունն, այսինքն՝ ժողովուրդը, հանդիսանում է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի սեփականատեր, իսկ այդ բաժնեմասի արժեքը հասնում է մի քանի տասնյակ միլիարդ դրամի, հայտնում է 1lurer.am-ը։
«Ես 2023 թվականին մի վիճակագրություն ներկայացրի, ասացի, որ 2022 թվականին Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը ավելի շատ հարկ է վճարել, քան 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017 թվականներին իրար հետ վերցրած. դրանից 7 մլրդ ավելի հարկ է վճարել: Խոսքը 124 մլրդ դրամի մասին է»,- նշել է վարչապետը։
Վարչապետը հայտնել է, որ 2023 թվականին ԶՊՄԿ-ն դարձել է Հայաստանի ամենամեծ հարկատուն՝ վճարելով 94 միլիարդ դրամ հարկ, և առաջին անգամ պետական բյուջեն, որպես սեփականատեր, ստացել է 33 միլիարդ դրամ շահաբաժին։
«Տեղի ունեցավ շատ ավելի կարևոր մի բան, ստեղծվեց օրենսդրական իրավական լեգիտիմ համակարգ, որը դեռ աշխատելու է այնքան, մինչև բոլոր այդ հարցերը փակվեն: Այդ համակարգը գործելու է միշտ: Ցանկացած մեկը ցանկացած պահի, եթե ժողովրդից գողանա, պետք է իմանա, որ առնվազն գալու է այդ օրը, որ իրենից հետ են վերցնելու»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Armenia’s state budget has, for the first time, received a 33 billion dram dividend from the Zangezur Copper-Molybdenum Combine (ZCMC), Prime Minister Nikol Pashinyan announced during a press conference.
He noted that since 2021, the Armenian government—meaning the people—has been a shareholder in ZCMC, with its stake valued at several tens of billions of drams, as reported by 1lurer.am .
"I presented a statistic in 2023, stating that in 2022, ZCMC paid more in taxes than it did in 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, and 2017 combined—7 billion drams more, to be exact. The total amount was 124 billion drams," the Prime Minister noted.
Pashinyan also revealed that in 2023, ZCMC became Armenia’s largest taxpayer, paying 94 billion drams in taxes. Additionally, for the first time, the state budget received a 33 billion dram dividend as a shareholder.
"More importantly, we have established a legitimate legislative system that will remain in place until all issues are resolved. This system will continue to operate indefinitely. Anyone who steals from the people must know that, sooner or later, the day will come when what was taken will be returned," Pashinyan stated.