ԵԱՏՄ երկրների տնտեսությունը 2024-ին աճել է մոտ 4%-ով, իսկ Հայաստանն արձանագրել է 6%-անոց տնտեսական աճ՝ դաշինքի ամենաբարձր ցուցանիշներից մեկը։
Պաշտոնական տվյալներով՝ 2024-ի հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին ԵԱՏՄ ՀՆԱ-ն աճել է 4,2%-ով, իսկ առանձին երկրներում հետևյալ ցուցանիշներն են արձանագրվել՝ Հայաստան` 6%, Բելառուս` 4.5%, Ղազախստան` 4.1%, Ղրղզստան` 8.4%, Ռուսաստան` 4.2%, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ինչպես հայտնում է Ղազախստանի կառավարության մամուլի ծառայությունը, այս տվյալները ներկայացվել են Ալմաթիում կայացած Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նեղ ձևաչափով նիստում, որին Հայաստանից մասնակցել է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։
Նիստի ընթացքում քննարկվել են ԵԱՏՄ տնտեսական զարգացման հեռանկարները, ինչպես նաև համատեղ ջանքերի անհրաժեշտությունը՝ մինչև 2030 թվականը միության տնտեսական զարգացման նպատակներին հասնելու համար։
Գագաթնաժողովի ընթացքում հատուկ ուշադրություն է դարձվել ագրոարդյունաբերական ոլորտում համատեղ ծրագրերի իրականացմանը, տեխնոլոգիական զարգացումներին, սելեկցիայի, սերմնաբուծության և գյուղատնտեսական արտադրության առաջմղման միջոցառումներին։
Քննարկվել է նաև ԵԱՏՄ ինտեգրված տեղեկատվական համակարգի ակտիվացման անհրաժեշտությունը՝ համագործակցության ու տնտեսական փոխգործակցության արդյունավետությունն ամրապնդելու համար։
Նիստի ընթացքում նաև հավանության է արժանացել Հայաստանի և Ղազախստանի միջև բեռնափոխադրումների մասին համաձայնագիրը, որը նպատակ ունի խթանել տրանսպորտային համագործակցությունն ու առևտրային կապերի խորացումը։

По официальным данным, валовой внутренний продукт (ВВП) ЕАЭС за январь-сентябрь 2024 года увеличился на 4,2%. Рост экономики по отдельным странам составил: Армения — 6%, Белоруссия — 4,5%, Казахстан — 4,1%, Кыргызстан — 8,4%, Россия — 4,2%, сообщает Sputnik Армения.
Как сообщает пресс-служба правительства Казахстана, эти данные были представлены на заседании Евразийского межправительственного совета в узком формате, прошедшем в Алматы. Армению на встрече представлял вице-премьер Мгер Григорян.
На саммите обсудили перспективы экономического развития ЕАЭС, а также необходимость совместных усилий для достижения экономических целей союза до 2030 года. Особое внимание уделили реализации совместных программ в агропромышленном секторе, технологическому развитию, селекции, семеноводству и мерам по продвижению сельскохозяйственного производства.
Также обсуждался вопрос активизации интегрированной информационной системы ЕАЭС для усиления сотрудничества и экономического взаимодействия между странами-участницами.
В рамках заседания была одобрена договоренность между Арменией и Казахстаном о грузоперевозках, направленная на развитие транспортного сотрудничества и углубление торговых связей.