ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի ղեկավարած պատվիրակությունն աշխատանքային այցով Ղազախստանում է, որտեղ հունվարի 30-ին Ալմաթիում մասնակցել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նեղ կազմով նիստին։
Նիստը կազմակերպվել էր Ալմաթիում՝ Եվրասիական տնտեսական համագործակցության շրջանակում, հայտնում է ՀՀ կառավարությունը։
Նիստի ընթացքում քննարկվել են ԵԱՏՄ տնտեսական զարգացման հեռանկարները, ինչպես նաև համատեղ ջանքերի անհրաժեշտությունը՝ մինչև 2030 թվականը միության տնտեսական զարգացման նպատակներին հասնելու համար։ Այդ մասին հայտնել է Ղազախստանի կառավարության մամուլի ծառայությունը։
Գագաթնաժողովի ընթացքում հատուկ ուշադրություն է դարձվել ագրոարդյունաբերական ոլորտում համատեղ ծրագրերի իրականացմանը, տեխնոլոգիական զարգացումներին, սելեկցիայի, սերմնաբուծության և գյուղատնտեսական արտադրության առաջմղման միջոցառումներին։
Նիստի ընթացքում նաև հավանության է արժանացել Հայաստանի և Ղազախստանի միջև բեռնափոխադրումների մասին համաձայնագիրը, որը նպատակ ունի խթանել տրանսպորտային համագործակցությունն ու առևտրային կապերի խորացումը։

Armenia’s Deputy Prime Minister Mher Grigoryan led a delegation to Kazakhstan, where he attended the restricted-format session of the Eurasian Intergovernmental Council in Almaty on January 30.
The meeting was organized within the framework of Eurasian economic cooperation, according to Armenia’s government.
Discussions focused on the economic development prospects of the Eurasian Economic Union (EAEU) and the joint efforts required to achieve the union’s economic goals by 2030, Kazakhstan’s government press service reported.
The summit particularly emphasized joint projects in the agro-industrial sector, technological advancements, selective breeding, seed production, and agricultural development initiatives.
Additionally, the meeting approved a transport agreement between Armenia and Kazakhstan, aimed at enhancing transport cooperation and strengthening trade ties.