2025 թվականի ապրիլի 1-ից Եվրամիության մաքսային նախաժամանման ապահովության և անվտանգության համակարգը՝ «Ներմուծման վերահսկման համակարգ 2» (Import Control System 2 – ICS2), երկաթուղային և ավտոմոբիլային փոխադրողներից կպահանջի տրամադրել տվյալներ ԵՄ երկրներ կամ դրանց տարածքով ուղարկված ապրանքների մասին մինչև դրանց ժամանումը, «Մուտքի ամփոփիչ հայտարարագիր (Entry Summary Declaration – ENS)» փաստաթղթի միջոցով: Այդ մասին հայտնել է ՀՀ-ում ԵՄ ներկայացուցչությունը:
«Տնտեսվարողները, որոնք պատրաստ չեն լինի մինչև նշված ամսաթիվը, պետք է դիմեն ԵՄ անդամ պետության Ազգային սպասարկման գրասենյակ (National Service Desk), որտեղ գրանցվել և ստացել են իրենց EORI համարը, ամենաուշը՝ մինչև 2025 թվականի մարտի 1-ը, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Տեղակայման պատուհանները (Deployment window) տրվում են միայն դիմումի հիման վրա:
ICS2-ի պահանջները վերաբերում են նաև փոստային և էքսպրես փոխադրողներին, ինչպես նաև այլ շահագրգիռ կողմերին, ինչպիսիք են լոգիստիկ մատակարարները: Որոշակի հանգամանքներում ԵՄ-ում հաստատված վերջնական բեռները նույնպես պետք է ներկայացնեն ENS-ի տվյալները ICS2-ին: Անվտանգության տվյալների նմանատիպ պահանջներն արդեն ուժի մեջ են օդային, ծովային և ներքին ջրային բեռների փոխադրումների համար:

31 Январь 2025 - 15:09 AMT
С 1 апреля 2025 года система таможенного контроля безопасности ЕС Import Control System 2 (ICS2) обяжет железнодорожных и автомобильных перевозчиков передавать данные о товарах, направляемых в страны ЕС или перевозимых через их территорию, до их прибытия. Информация должна подаваться через документ Entry Summary Declaration (ENS), сообщает представительство ЕС в Армении.
Компании, не успевшие подготовиться к указанной дате, должны обратиться в Национальную службу поддержки государства-члена ЕС, в котором они зарегистрированы и получили EORI-номер, не позднее 1 марта 2025 года, передает 1lurer.am .
Окна развертывания (Deployment windows) предоставляются только по запросу.
Требования ICS2 распространяются также на почтовых и экспресс-перевозчиков, а также на другие заинтересованные стороны, включая логистические компании. В некоторых случаях конечные получатели, зарегистрированные в ЕС, также обязаны подавать данные ENS в систему ICS2. Аналогичные требования к безопасности уже действуют для воздушных, морских и внутренних водных перевозок.