ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը Ղազախստանում անցկացվող Digital Almaty համաժողովի ժամանակ հայտարարել է, որ ԵԱՏՄ շրջանակում արհեստական բանականության կիրառումը կարող է նպաստել ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի և մարդկանց ազատ տեղաշարժի զարգացմանը։
Միասնական թվային համակարգերում նորարարական մեխանիզմների ինտեգրման համար կարևոր է ԵԱՏՄ վերազգային կառույցների, մասնավորապես՝ Թվային նախաձեռնությունների հիմնադրամի ակտիվ ներգրավվածությունը, գրում է Sputnik Արմենիան։
«Խոսքը հիմնադրամի այնպիսի նախագծերի մասին է, ինչպիսիք են աշխատանքի էլեկտրոնային բորսան և տրանսպորտային միջոցների էլեկտրոնային անձնագրերը»,–հավելել է փոխվարչապետը։
Գրիգորյանը շեշտել է, որ Հայաստանի համար թվայնացման գործընթացները ռազմավարական նշանակություն ունեն։ Դրանք հնարավորություն են տալիս թե՛ գործարարներին, թե՛ քաղաքացիներին կրճատել նյութական ու ժամանակային ծախսերը, իսկ պետությանը՝ նվազեցնել վարչարարական խոչընդոտները։
Հայաստանում իրականացվող առցանց հարթակների ներդրման արդյունքում ստեղծվում է պետական կառույցների հետ փոխգործակցության բարենպաստ միջավայր։ ՀՀ փոխվարչապետը նաև ընդգծել է, որ տվյալների նման շտեմարանները ազգային արժեք են և հնարավորություն են տալիս ապահովել անհատականացված պետական ծառայություններ։
Մհեր Գրիգորյանը գլխավորում է ՀՀ պատվիրակությունը, որը Ղազախստանում մասնակցում է հունվարի 30-31-ը կայացող ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստին։
Երևանի ավագանին 33 կողմ ձայնով ընդունել է որոշումը, որով հանրային տրանսպորտում մեկ ուղևորության սակագինը սահմանվել է 150 դրամ։ Նախատեսվում է նաև ներդնել միասնական տոմսային համակարգի փաթեթներ, որոնք կգործեն նոր պայմաններով։

Вице-премьер Мгер Григорян на форуме Digital Almaty в Казахстане заявил, что использование искусственного интеллекта в ЕАЭС может способствовать развитию свободного передвижения товаров, услуг, капитала и людей.
Для интеграции инновационных механизмов в единые цифровые системы необходимо активное участие наднациональных структур ЕАЭС, в частности Фонда цифровых инициатив, сообщает Sputnik Армения.
«Речь идет о таких проектах фонда, как электронная биржа труда и электронные паспорта транспортных средств», – добавил Григорян.
Он подчеркнул, что цифровизация является стратегически важным направлением для Армении, позволяя как бизнесу, так и гражданам сокращать затраты и время, а государству – минимизировать административные барьеры.
Внедрение онлайн-платформ в Армении способствует созданию благоприятной среды для взаимодействия граждан и государственных структур. Григорян также отметил, что базы данных являются национальным активом, позволяющим предоставлять персонализированные государственные услуги.
Мгер Григорян возглавляет армянскую делегацию на заседании Межправительственного совета ЕАЭС, которое проходит в Казахстане 30-31 января.
Ереванский муниципальный совет утвердил повышение тарифов на общественный транспорт: стоимость одной поездки составит 150 драмов. Также планируется внедрение новой единой билетной системы.