Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի ժամանակ, որը կայացել է Ալմաթիում, փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հայտարարել է, որ ԵԱՏՄ-ում համատեղ բիզնես ծրագրերի զարգացման համար անհրաժեշտ է ստեղծել ավելի մատչելի ֆինանսավորման համակարգեր։
Նրա խոսքով՝ աջակցությունն ավելի հասանելի դարձնելու դեպքում կաճի նաև կոոպերացիոն նախագծերի նկատմամբ հետաքրքրվածությունը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Փոխվարչապետն ընդգծել է, որ պետք է հատուկ ուշադրություն դարձնել գյուղատնտեսության և արդյունաբերության ոլորտների աջակցության մեխանիզմների կատարելագործմանը, ինչպես նաև մաքսային և լոգիստիկ ենթակառուցվածքների արդիականացմանը։
«Դա հատկապես կարևոր է Հայաստանի համար՝ հաշվի առնելով միության մյուս անդամ պետությունների հետ ընդհանուր սահմանների բացակայությունը», – նշել է Գրիգորյանը։
Նա հավելել է, որ ներկայիս բարդ պայմաններում Հայաստանը շարունակելու է ջանքեր գործադրել՝ ԵԱՏՄ-ի արդյունավետությունը բարձրացնելու ուղղությամբ։
«Չնայած բոլոր դժվարություններին` մենք շարունակում ենք շարժվել արդյունավետ միավորում կառուցելու ուղղությամբ, որը կշարունակի հաջողությամբ գործել ժամանակակից իրողություններում», – ընդգծել է նա։
Հունվարի 31-ին Ալմաթիում, ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստի շրջանակում, անցկացվել է նաև Digital Almaty համաժողովը, որտեղ Գրիգորյանն ու մյուս երկրների ներկայացուցիչները կարևորել են թվային տեխնոլոգիաների դերը։ Նրանց խոսքով՝ Եվրասիական զարգացման բանկի թվային նախաձեռնությունների հիմնադրամը զարգացնում է այդպիսի համակարգերից մեկը՝ տրանսպորտային միջոցների էլեկտրոնային անձնագրերը։

На заседании Евразийского межправительственного совета в Алматы вице-премьер Мгер Григорян заявил, что расширение доступа к финансированию играет ключевую роль в развитии совместных бизнес-проектов в ЕАЭС.
По его словам, улучшение условий финансовой поддержки повысит интерес к кооперационным инициативам, сообщает Sputnik Армения.
Григорян отметил важность совершенствования механизмов поддержки сельского хозяйства и промышленности, а также модернизации таможенной и логистической инфраструктуры.
«Это особенно важно для Армении, учитывая отсутствие общих границ с другими странами ЕАЭС», – подчеркнул он.
Он добавил, что, несмотря на текущие вызовы, Армения продолжит усилия по повышению эффективности ЕАЭС.
«Несмотря на все трудности, мы продолжаем строить эффективное объединение, которое сможет успешно функционировать в современных условиях», – заявил Григорян.
31 января в Алматы, в рамках заседания Межправительственного совета ЕАЭС, также прошел форум Digital Almaty, на котором Григорян и представители других стран отметили важность цифровых технологий. Они подчеркнули роль Фонда цифровых инициатив Евразийского банка развития, разрабатывающего систему электронных паспортов транспортных средств.