2024 թվականի հունվարից դեկտեմբեր, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը Հայաստանում աճել է 8%-ով, հայտնում է Վիճակագրական կոմիտեն։
Նշված ժամանակաշրջանում ավելացել են արդյունաբերության, առևտրի, շինարարության, գյուղատնտեսության և մատուցված ծառայությունների ծավալները։
Իսկ 2024թ. դեկտեմբերին 2023թ. դեկտեմբերի համեմատ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն ավելացել է 4․7%-ով:
2024–ին արդյունաբերական արտադրանքի ծավալն աճել է 4․7%-ով, շինարարությունն աճել է 14.5%-ով, առևտրի շրջանառությունը17%-ով, գյուղատնտեսության համախառն արտադրանքի ծավալը 1.6%-ով, իսկ բնակչության մատուցված ծառայությունների ծավալը`10․6%-ով։
Սպառողական գների ինդեքսը հաշվետու ժամանակահատվածում աճել է 0.3%-ով, իսկ արդյունաբերական արտադրանքի գների ինդեքսը՝ 3.6%-ով:

1 Февраль 2025 - 08:06 AMT
В январе–декабре 2024 года индекс экономической активности в Армении увеличился на 8% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, сообщает Статистический комитет.
За указанный период выросли объемы промышленного производства, торговли, строительства, сельского хозяйства и предоставленных услуг.
В декабре 2024 года по сравнению с декабрем 2023 года индекс экономической активности увеличился на 4,7%.
За 2024 год объем промышленного производства вырос на 4,7%, строительство – на 14,5%, товарооборот – на 17%, валовой выпуск сельского хозяйства – на 1,6%, а объем предоставленных услуг – на 10,6%.
Индекс потребительских цен за отчетный период увеличился на 0,3%, а индекс цен на промышленную продукцию – на 3,6%.
Средняя номинальная месячная зарплата выросла на 6,4% (в государственном секторе – на 7,9%, в негосударственном – на 5,7%).