ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանությունը, համագործակցելով Things to do DC կազմակերպության հետ, նախաձեռնել է հերթական մշակութային միջոցառումը՝ նվիրված մեծանուն կինոռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովին, որի անունը ներառվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների հոբելյանների 2024-2025 թվականների օրացույցում։
Երեկոյի բացմանը ՀՀ դեսպան Լիլիթ Մակունցը խոսել է հայկական մշակութային հարուստ ժառանգության, հանրաճանաչ հայ արվեստագետների և մասնավորապես՝ Սերգեյ Փարաջանովի արվեստի նշանակության մասին, հայտնում է ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանությունը։
Բանասիրական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Ալվարդ Սեմիրջյանը, «Նռան գույնը» ֆիլմից հատվածների ցուցադրության միջոցով, ներկայացրել է Փարաջանովի արվեստն ու նրա ստեղծագործական աշխարհը։
Միջոցառման ավարտին դաշնակահարուհի Նաիրա Բաբայանը հանդես է եկել Կոմիտասի, Առնո Բաբաջանյանի և Արամ Խաչատուրյանի հայտնի ստեղծագործությունների կատարմամբ։

Посольство Армении в США, в сотрудничестве с организацией Things to do DC, провело очередное культурное мероприятие, посвященное великому кинорежиссеру Сергею Параджанову, чье имя вошло в юбилейный календарь ЮНЕСКО на 2024-2025 годы.
Открывая вечер, посол Лилит Макунц отметила богатое культурное наследие Армении, вклад известных армянских художников и особую значимость творческого наследия Параджанова, сообщает посольство.
Кандидат филологических наук, доцент Алвард Семирджян представила творчество Параджанова и его художественный мир, показав фрагменты из фильма Цвет граната.
В завершение мероприятия пианистка Наира Бабаян исполнила произведения Комитаса, Арно Бабаджаняна и Арама Хачатуряна.