ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանությունը, համագործակցելով Things to do DC կազմակերպության հետ, նախաձեռնել է հերթական մշակութային միջոցառումը՝ նվիրված մեծանուն կինոռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովին, որի անունը ներառվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների հոբելյանների 2024-2025 թվականների օրացույցում։
Երեկոյի բացմանը ՀՀ դեսպան Լիլիթ Մակունցը խոսել է հայկական մշակութային հարուստ ժառանգության, հանրաճանաչ հայ արվեստագետների և մասնավորապես՝ Սերգեյ Փարաջանովի արվեստի նշանակության մասին, հայտնում է ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանությունը։
Բանասիրական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Ալվարդ Սեմիրջյանը, «Նռան գույնը» ֆիլմից հատվածների ցուցադրության միջոցով, ներկայացրել է Փարաջանովի արվեստն ու նրա ստեղծագործական աշխարհը։
Միջոցառման ավարտին դաշնակահարուհի Նաիրա Բաբայանը հանդես է եկել Կոմիտասի, Առնո Բաբաջանյանի և Արամ Խաչատուրյանի հայտնի ստեղծագործությունների կատարմամբ։

The Embassy of Armenia in the U.S., in collaboration with Things to do DC, organized a cultural evening dedicated to renowned filmmaker Sergei Parajanov, whose name is listed in UNESCO’s 2024-2025 anniversaries calendar of eminent personalities and significant events.
At the opening, Ambassador Lilit Makunts highlighted Armenia’s rich cultural heritage, renowned Armenian artists, and particularly the significance of Parajanov’s artistic legacy, the Embassy reported.
Linguist and Associate Professor Alvard Semirjyan presented Parajanov’s work and creative vision through excerpts from his film The Color of Pomegranates.
The evening concluded with a performance by pianist Naira Babayan, featuring works by Komitas, Arno Babajanyan, and Aram Khachaturian.