«Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը հայտարարել է, որ վարչապետին ներկայացրել են 40 էջանոց ծրագիր, որտեղ անդրադարձ է կատարվել 10 երկրի լեռնամետալուրգիական համակարգերի փորձին՝ հարկման մեխանիզմները ճկուն դարձնելու և միջազգային շուկայում մրցունակության մակարդակը բարձրացնելու նպատակով։ Նա այդ մասին խոսել է «Դիլեմա» հաղորդաշարի եթերում։
«Ես բազմիցս առաջարկել եմ ՀՀ իշխանությանը լիցենզիա տալ ամերիկյան, ֆրանսիական ընկերության. այդ մրցակցությանը «Գեոպրոմայնինգը» չի դիմանա, ստիպված կվաճառի, կգնա»,- հավելել է Սարգսյանը, հայտնում է Aysor.am-ը։
Ըստ նրա՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարի հիմնական ձևը մրցակցությունն է, իսկ Հայաստանում հանքարդյունաբերության ոլորտում մոնոպոլիա է։
Սարգսյանը նշել է․ «Քաջարանը «Գեոպրոմայնինգինն» է, Կապանը, Ագարակը՝ նույնպես, Թեղուտը՝ ՎՏԲ բանկինն է։ «Գեոպրոմայնինգը» ռուսական ընկերություն է, որը պատժամիջոցների տակ է, և այստեղ լուրջ խնդիր կա։ Քաջարանի բոլոր ժամանակների սեփականատերերը գերշահույթ են ստացել, սարսափելի կոռուպցիա կա՝ ինչպես ռուսական ցանկացած ընկերությունում։
Քաջարանը կարող է տարեկան մեկ միլիոն տոննա խտանյութ արտադրել, բայց ռուսական ընկերությունը շահագործում է հանքավայրի հնարավորությունների հինգ տոկոսը։ Գետի հունը պետք է տեղափոխվի, գերեզմանները պետք է պետությունը տեղափոխի, որ ամբողջական հանքավայրը շահագործվի, մինչդեռ ռուսական ընկերությունները ձախ ափը վերցնելու լիցենզիա չեն պահանջում, որովհետև եթե լիցենզիա պահանջեն, պետք է հանքարդյունահանման գծագիր պատվիրեն, եթե պատվիրեցին, պետք է ներդրումներ անեն»։
Նա ընդգծել է, որ ռուսական ընկերությունը ոչ միայն ամբողջությամբ չի օգտագործում հանքավայրի հնարավորությունները, այլ նաև այն շահագործում է կոռուպցիոն մեխանիզմներով՝ շրջանցելով բնապահպանական բոլոր նորմերը և արգելելով այլ ընկերություններին մուտք գործել ոլորտ։
Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի (ԶՊՄԿ) ավելի քան 700 աշխատակից հունվարի 31–ի առավոտից գործադուլ է հայտարարել՝ պահանջելով աշխատավարձերի բարձրացում:

1 Февраль 2025 - 10:26 AMT
Лидер партии Республика Арам Саргсян заявил, что представил премьер-министру 40-страничный план, в котором проанализирован опыт 10 стран в сфере налогообложения горнодобывающей отрасли с целью внедрения гибких механизмов и повышения конкурентоспособности Армении на мировом рынке. Об этом он рассказал в эфире программы Dilemma.
«Я многократно предлагал армянским властям выдать лицензии американским и французским компаниям. "Geopromining" не выдержит этой конкуренции—им придется продать активы и уйти»,—заявил Саргсян, передает Aysor.am .
По его словам, конкуренция – главный инструмент борьбы с коррупцией, однако горнодобывающая отрасль Армении остается монополизированной.
Саргсян пояснил: «Каджаран принадлежит Geopromining, Капан и Агарaк тоже. Техут – собственность ВТБ Банка. Geopromining – российская компания, находящаяся под санкциями, и это создает серьезную проблему. Все владельцы Каджарана в разные годы получали сверхприбыли, а уровень коррупции здесь огромный, как и во всех российских компаниях».
Каджаран может производить до миллиона тонн концентрата в год, однако российская компания использует лишь пять процентов его возможностей. «Необходимо изменить русло реки, государство должно перенести кладбища для полноценной эксплуатации месторождения»,—подчеркнул Саргсян. Он добавил, что российские компании не запрашивают лицензии на левобережную часть, поскольку это потребует подготовки проекта и значительных инвестиций.
Он также отметил, что российская компания не только не использует весь потенциал месторождения, но и ведет добычу по коррупционным схемам, игнорируя экологические нормы и не допуская иностранных компаний в этот сектор.
Более 700 сотрудников Зангезурского медно-молибденового комбината (ЗММК) 31 января объявили забастовку, требуя повышения заработной платы.