2024 թվականին՝ 2023 թվականի հաշվետու տարվա համար հայտարարագիր է ներկայացրել 59 031 ֆիզիկական անձ, հայտնում է ՊԵԿ-ը:
Եկամտային հարկի գումարից սոցիալական ծախսի փոխհատուցման հնարավորությունից օգտվել է 3732 քաղաքացի, որոնց վերադարձվել է մոտ 340 մլն դրամ։
Փետրվարի 1–ին հայտարարվեց, որ համընդհանուր հայտարարագրումից հետո փոխհատուցման ենթակա սոցիալական ծախսերի ցանկում փոփոխություն է սպասվում՝ կընդգրկվեն նաև արվեստի դպրոցները, մարզական խմբակները։
Հայաստանում համընդհանուր հայտարարագրումը հետաձգվել է մինչև նոյեմբերի 1–ը։ Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ վերջնաժամկետը մայիսի 1–ն է։

The State Revenue Committee (SRC) reported that 59,031 individuals submitted their tax declarations in 2024 for the 2023 fiscal year.
A total of 3,732 citizens benefited from the social expense compensation mechanism, receiving approximately 340 million drams in refunds from their income tax payments.
On February 1, it was announced that changes are expected in the list of reimbursable social expenses following the introduction of universal tax declaration. Art schools and sports clubs will be added to the eligible categories.
The tax declaration in Armenia has been postponed until November 1. The initial deadline was previously set for May 1.