Ալավերդի համայնքի Քարկոփ բնակավայրն արդեն ունի տրանսպորտային միջոցների համար նախատեսված կամուրջ։ Կամուրջը Հունաստանի նվերն է Հայաստանին, հայտնում է Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը:
2024–ի մայիսի հեղեղումից հետո Քարկոփի բնակիչներ զրկվել էին կամուրջից, օգտվում էին միայն հետիոտների համար կամուրջից։
Կամուրջի կառուցման համար անհրաժեշտ մետաղական կոնստրուկցիաները բերվել են Հայաստան, տեղում իրականացվել են հավաքման աշխատանքները։
Նույնատիպ մի այլ կամուրջ տեղադրվել է նաև Հոբարձի բնակավայրում, որտեղ ներկայումս ընթանում են վերջին շտկման և ավարտական գործընթացները։
2024-ի մայիսին հորդառատ անձրևներից հեղեղումների և Դեբեդ գետի վարարման հետևանքով 3 մարդ է զոհվել։ Տավուշի մարզում փլուզվել է 2 կամուրջ, վնասվել՝ 1-ը, փլուզվել են 3 բնակելի տուն, ջրալցվել՝ 45 տուն, 2 հյուրանոց, 18 հասարակական և այլ նշանակության օբյեկտներ։ Լոռու մարզում Դեբեդ գետի վարարման հետևանքով Մ6 ավտոճանապարհի Վանաձոր-Ալավերդի հատվածի 31-րդ կմ-ը հեղեղվել է, և մոտ 50 մ երկարությամբ հատվածը փլուզվել է, վնասվել են գետի վրայով անցնող 3 կամուրջներ և տարբեր նշանակության 70 շենք-շինություններ։

4 Февраль 2025 - 14:58 AMT
Поселок Каркоп в Алавердийской общине теперь имеет новый мост для автотранспорта, который Греция передала в дар Армении, сообщает Министерство территориального управления и инфраструктур.
После наводнения в мае 2024 года жители Каркопа остались без моста и могли пользоваться только пешеходной переправой.
Необходимые металлические конструкции были доставлены в Армению и собраны на месте.
Аналогичный мост установлен в Хобарци, где сейчас проходят финальные работы и завершающие корректировки.
В мае 2024 года проливные дожди вызвали наводнения и выход реки Дебед из берегов, что привело к гибели трех человек. В Тавушской области обрушились два моста, один был поврежден, три жилых дома разрушены, 45 домов, два отеля и 18 общественных зданий оказались затоплены. В Лорийской области разлив Дебеда затопил 31-й километр трассы М6 Ванадзор-Алаверди, разрушив 50-метровый участок. Пострадали три моста и около 70 различных строений.