Հայաստանի գործատուների հանրապետական միությունը, կարևորելով աշխատողների իրավունքները և նրանց բողոքի ձայն բարձրացնելու հնարավորությունը, հայտարարություն է տարածել՝ անհանգստություն հայտնելով ԶՊՄԿ ՓԲԸ-ում մի խումբ աշխատակիցների կազմակերպած չարտոնված գործադուլի կապակցությամբ։ Ըստ կառույցի, այս նախաձեռնությունը հակասում է ՀՀ աշխատանքային օրենսգրքին, մասնավորապես՝ դրա 74-րդ հոդվածին, ինչի հետևանքով խաթարվել է երկրի խոշորագույն հարկատուի բնականոն գործունեությունը։
Նշվում է, որ չարտոնված բողոքի պատճառով վնաս է կրում ԶՊՄԿ-ին առնչվող ամբողջ տնտեսական շղթան։
Նշվում է, որ նման նախաձեռնությունը չի բխում նաև աշխատավորների շահերից, քանի որ Օրենսգրքի 78 հոդվածով սահմանված կարգով գործադուլն անօրինական ճանաչվելու դեպքում Օրենսգրքի 82 հոդվածի համաձայն գործադուլին մասնակցած աշխատողները գործատուին պատճառված վնասի համար կրելու են համապարտ պատասխանատվություն:
Գործատուների միությունը կոչ է անում բոլոր բողոքավոր աշխատավորներին վերադառնալ բնականոն աշխատանքի, գնալ կառուցողական բանակցությունների, գտնել փոխզիջումներ և խոչընդոտ չդառնալ գործատու ընկերության գործունեությանը, իսկ բանակցությունների արդյունքում համաձայնության չգալու դեպքում գործադուլի նախաձեռնություն սկսել օրինական ճանապարհով։
«Հարգելի՛ աշխատավորներ, չարտոնված գործողությունների հետևանքով տուժելու են հազարավոր մարդիկ, ծանր վնասներ է կրելու տնտեսությունը։
Մտահոգված ենք երկրի խորոշագույն ընկերությունում նման կամայական դրսևորումներով, քանի որ սա ոչ միայն ԶՊՄ կոմբինատի խնդիրն է, այլև նախադեպ է ստեղծում նման զարգացումների համար ցանկացած ընկերությունում, ինչը ահռելի բացասական ազդեցություն կարող է թողնել ընդհանուր տնտեսության վրա։ Հարյուրավոր ընկերություններ և կազմակերպություններ՝ իրենց հազարավոր աշխատակիցներով, կապված են ԶՊՄԿ-ի հետ և մի խումբ մարդկանց չարտոնված բողոքի պատճառով վնաս է կրում ԶՊՄԿ-ին առնչվող ամբողջ տնտեսական շղթան»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի աշխատանքները 5 օր է դադարեցված են։
Կոմբինատի լրատվության բաժնի ղեկավար Արայիկ Մարգարյանն ասել է․ «Հիմնական արտադրական հատվածները կանգնած են, արտադրություն չկա։ Բնականաբար, դա տնտեսական, անվտանգային, նաև բնապահպանական հետևանքներ կարող է առաջացնել, որը մեզ ամենաշատն է մտահոգում», հայտնում է «Ազատությունը»։
Իսկ արդյոք կոմբինատը քայլեր ձեռնարկում է, որպեսզի երկխոսություն տեղի ունենա գործադուլի դուրս եկած աշխատակիցների հետ, և իրավիճակը հանգուցալուծվի. կոմբինատի լրատվականի ղեկավարն ասաց, թե այդ հարցին պետք է պատասխանի արհմիությունը:
Գործադուլը համակարգող խորհրդի անդամ Վահե Մխիթարյանն ևս հաստատել է, որ կոմբինատի աշխատանքներն այս պահին դադարեցված են, քանի որ գործադուլի հետևանքով չեն գործում բաց հանքի, փականագործների վերանորոգման, հանքաքարի ջարդման և տեղափոխման արտադրամասերը։

The Republican Union of Employers of Armenia, emphasizing workers’ rights and their ability to voice grievances, has issued a statement expressing concern over an unauthorized strike organized by a group of employees at Zangezur Copper-Molybdenum Combine (ZCMC). According to the Union, this action contradicts Article 74 of Armenia’s labor code, disrupting the normal operations of the country’s largest taxpayer.
The statement highlights that the unauthorized protest is harming the entire economic chain associated with ZCMC.
Furthermore, the Union warns that the strike is not in workers' best interests. If declared illegal under Article 78 of the Labor Code, participants could be held jointly liable for damages under Article 82.
The Employers' Union calls on striking employees to return to work, engage in constructive negotiations, seek compromises, and avoid obstructing the company’s operations. If no agreement is reached through dialogue, they are urged to initiate a legally sanctioned strike.
"Dear workers, unauthorized actions will harm thousands of people and inflict serious economic losses. We are deeply concerned about such arbitrary actions in one of the country’s largest enterprises, as this issue extends beyond ZCMC. It sets a precedent that could negatively impact the broader economy. Hundreds of businesses and thousands of employees are linked to ZCMC, and the unauthorized protest is disrupting the entire economic chain."
Operations at ZCMC have been halted for five days.
According to the plant’s public relations head, Arayik Margaryan, “All major production units are shut down, and there is no output. Naturally, this may have economic, security, and environmental consequences, which is our primary concern,” RFE/RL reports.
When asked whether the company was taking steps to negotiate with striking employees to resolve the situation, Margaryan stated that the question should be directed to the trade union.
Vahe Mkhitaryan, a member of the strike coordinating council, also confirmed that ZCMC’s operations remain suspended. The open-pit mine, repair shops, ore crushing, and transportation facilities are non-operational due to the strike.