«Էյր Դիլիջանս» ավիաընկերությունը (2015-2023 թթ. կոչվում էր «Ավիակոմպանիա Արմենիա») փետրվարի 3-ին վաղաժամ զրկվել է օդանավ շահագործողի վկայականից (ՕՇՎ), հայտնում է «Հետքը»։
Սա այն փաստաթուղթն է, առանց որի ոչ մի ավիաընկերություն չի կարող կոմերցիոն գործունեություն ծավալել:
Թեև ՕՇՎ-ն պետք է ուժի մեջ մնար մինչև 2026 թվականը, ՀՀ քաղավիացիայի կոմիտեն (ՔԱԿ) դեռևս 2024-ի օգոստոսին վկայականի գործողությունը կասեցրել էր վեց ամսով՝ մինչև փետրվարի 1-ը, ինչը համապատասխանել է օրենսդրության պահանջներին։
Ըստ ՕՇՎ տրամադրման կարգի՝ ավիաընկերությունը պետք է ունենա առնվազն մեկ պիտանի օդանավ՝ սեփական, վարձակալված կամ ձեռքբերման գործընթացում գտնվող։ Սակայն «Էյր Դիլիջանսի» միակ ինքնաթիռը դեռևս 2023-ի հուլիսին դուրս էր բերվել հայկական ռեգիստրից և կրկին գրանցվել Վրաստանում՝ Georgian Airways-ի կազմում։
«Էյր Դիլիջանսը» գործել է վրացական կապիտալով․ ընկերության 51%-ը պատկանում է ՀՀ քաղաքացի, թբիլիսահայ Ռոբերտ Օգանեսյանին, որը նաև տնօրենն է, իսկ 49%-ը՝ վրացի գործարար Թամազ Գաիաշվիլիին, որը Georgian Airways-ի հիմնադիրն ու փաստացի տերը։
Հայաստանի «Ավիացիայի մասին» օրենքը պահանջում է, որ ՕՇՎ ունեցող ավիաընկերության մեծ մասը պատկանի ՀՀ քաղաքացիներին կամ հայկական իրավաբանական անձանց, ինչի հետևանքով ընկերությունն արտաքուստ հայկական է եղել, բայց փաստացի գործել է որպես Georgian Airways-ի քույր ընկերություն։
Վերջին կես տարում «Էյր Դիլիջանսը» երկրորդ հայկական ավիաընկերությունն է «Ֆլայ Արնայից» («Հայկական ազգային ավիաուղիներ» ՓԲԸ) հետո, որը զրկվել է ՕՇՎ-ից:
«Ըստ ՊԵԿ-ի հարկ վճարողների փնտրման համակարգի՝ «Էյր Դիլիջանս» ՍՊԸ-ն այսօր էլ գործող կազմակերպություն է, սակայն որպես ավիաընկերություն այն այլևս պատմություն է: Ինչպես ենթադրել էինք օգոստոսին, ՍՊԸ-ն կդառնա/դարձել է ընդամենը Georgian Airways-ի ավիատոմսերի վաճառքի գրասենյակ, որի գլխավոր նպատակը հայկական շուկայից Թբիլիսիի միջոցով այլ երկրներ ուղևորներ տեղափոխելն է, այլ կերպ ասած՝ Թբիլիսին հայկական ավիաշուկայի համար որպես հաբ (երրորդ երկրներին կապող օղակ) ծառայեցնելը»,–ասվում է հրապարակման մեջ։

Армянская авиакомпания «Эйр Дилижанс», известная с 2015 по 2023 годы как «Авиакомпания Армения», 3 февраля досрочно лишилась сертификата эксплуатанта (СЭ), сообщает «Hetq». Этот документ необходим для осуществления коммерческой деятельности любой авиакомпанией.
Хотя СЭ был действителен до 2026 года, Комитет гражданской авиации Армении (КГА) приостановил его действие в августе 2024 года на шесть месяцев, до 1 февраля, что соответствовало требованиям законодательства.
Согласно правилам выдачи СЭ, авиакомпания должна иметь по крайней мере одно пригодное воздушное судно — собственное, арендованное или находящееся в процессе приобретения. Однако единственный самолёт «Эйр Дилижанс» был выведен из армянского реестра в июле 2023 года и вновь зарегистрирован в Грузии под управлением Georgian Airways.
«Эйр Дилижанс» действовала на грузинский капитал: 51% принадлежал гражданину Армении Роберту Оганесяну, который также был директором, а 49% — грузинскому бизнесмену Тамазу Гаиашвили, основателю и фактическому владельцу Georgian Airways.
Закон Армении «Об авиации» требует, чтобы большинство авиакомпании с СЭ принадлежало гражданам Армении или армянским юридическим лицам, что делало «Эйр Дилижанс» внешне армянской, но фактически она функционировала как сестринская компания Georgian Airways.
За последние полгода «Эйр Дилижанс» стала второй армянской авиакомпанией после «Флай Арна» (ЗАО «Армянские национальные авиалинии»), лишившейся СЭ.
Согласно системе поиска налогоплательщиков Комитета государственных доходов, ООО «Эйр Дилижанс» по-прежнему является действующей организацией, однако как авиакомпания она больше не существует. Как предполагалось в августе, ООО стало всего лишь офисом по продаже авиабилетов Georgian Airways, основной целью которого является перевозка пассажиров с армянского рынка в другие страны через Тбилиси, другими словами, использование Тбилиси в качестве хаба для армянского авиарынка.