ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը հանդիպում է անցկացրել ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանի հետ՝ քննարկելու համընդհանուր հայտարարագրման հարցը։ ՊԵԿ ղեկավարը նշել է, որ 2024 թվականի եկամուտների հայտարարագիր ներկայացնելու վերջնաժամկետը 2025 թվականի նոյեմբերի 1-ն է։
Նա ներկայացրել է նաև թե ինչ վարչարարություն է նախատեսվում հայտարարագիր չներկայացնելու դեպքում, հայտնում է «Առավոտը»։
«Առաջինը, մենք շտկման հնարավորություն ենք տալիս։ Քաղաքացին, մեկ անգամ հայտարարագիր ներկայացնելով, ունի հնարավորություն երկրորդ անգամ ներկայացնելու՝ շտկելով իր հայտարարագիրը։ Մյուս քայլը, եթե մենք ինքներս տեսնում ենք ինչ-որ խնդիր, նորից շտկման հնարավորություն ենք տալիս։ Երրորդ քայլը, նախազգուշացում ենք տալիս, չորրորդ քայլը նոր արդեն գալիս է տուգանքի հարցը։ Վարձու աշխատողների ու քաղիրավական պայմանագրով աշխատողների համար 5000 դրամ է տուգանքը, բայց սեփականատերերի համար ավելի բարձր է՝ 50 հազար դրամ։ Եվ հաջորդ քայլը դրա կրկնապատկումն է»,–ասել է նա։
Նա նաև ասել է, որ վարձու աշխատողների համար եկամուտներն ինքնաշխատ ձևով լրացվում են։
«Վարձու աշխատողների համար եկամուտներն ինքնաշխատ ձևով լրացվում են։ Ինքնաշխատ լրացվում են նաև այն վերադարձները, որոնք եկամտային հարկից տրվում են։ Մյուս մասը՝ մենք հիմա աշխատանք ենք տանում, որպեսզի կարողանանք ԿԲ-ից ստանալ ֆինանսական համակարգի տեղեկատվությունը՝ խոսքը ավանդների, վարկերի և փոխառությունների, ապահովագրական հատուցումների մասին է, որ այդ բոլոր հոսքերը կարողանանք ավտոմատացնել, որպեսզի քաղաքացիներն ավելորդ ժամանակ չծախսեն։ Նպաստները, կենսաթոշակները, սոցիալական առանձին գումարները նույնպես առաջիկայում ավտոմատացվելու են, այդ թվում՝ «Զինապահ» հիմնադրամից ստացվող հատուցումները։ Սրանք ներդնելու պարագայում բազմաթիվ հայրենակիցների եկամուտների մեծ մասն ավտոմատ կերպով լրացվելու է, իրեն մնում է մտնել ու հաստատել տեղեկատվությունը»,- ասել է նա։
ՊԵԿ նախագահի խոսքով՝ 2024 թվականին արդեն 59 հազար քաղաքացի ներկայացրել է հայտարարագիր, իսկ այս տարվա ընթացքում՝ 4451 քաղաքացի։ Առողջապահության և կրթության ոլորտում սոցիալական կրեդիտներից կամ սոցիալական ծախսերից 2024 թվականին օգտվել է 3732 քաղաքացի, իսկ այս տարի՝ արդեն 825 քաղաքացի։

5 Февраль 2025 - 15:02 AMT
Фракция Национального собрания "Гражданский договор" провела встречу с председателем КГД Эдуардом Акопяном для обсуждения вопроса всеобщей декларации. Глава КГД отметил, что крайний срок подачи деклараций о доходах за 2024 год — 1 ноября 2025 года.
Он также изложил административные меры, планируемые в случае непредставления деклараций, сообщает "Аравот".
"Во-первых, мы предоставляем возможность для исправления. Гражданин, подав декларацию один раз, имеет возможность подать ее второй раз, исправив свою декларацию. Следующий шаг, если мы сами видим какую-то проблему, мы снова предоставляем возможность для исправления. Третий шаг — даем предупреждение, и четвертый шаг — это уже вопрос штрафа. Для сотрудников и тех, кто работает по гражданско-правовым договорам, штраф составляет 5 000 драмов, но для собственников он выше — 50 000 драмов. И следующий шаг — это удвоение этой суммы," — сказал он.
Он также упомянул, что для сотрудников доходы заполняются автоматически.
"Для сотрудников доходы заполняются автоматически. Также автоматически заполняются те возвраты, которые предоставляются из подоходного налога. Другую часть — мы сейчас работаем над тем, чтобы получить информацию от Центрального банка о финансовой системе, речь идет о вкладах, кредитах и займах, страховых компенсациях, чтобы мы могли автоматизировать все эти потоки, чтобы граждане не тратили лишнее время. Пособия, пенсии, отдельные социальные суммы также будут автоматизированы в ближайшее время, включая компенсации, полученные из фонда 'Зинапах'. В случае внедрения этих мер большая часть доходов многих соотечественников будет автоматически заполняться; им останется только войти и подтвердить информацию," — сказал он.
По словам председателя КГД, в 2024 году уже 59 000 граждан подали декларации, а в течение этого года — 4 451 гражданин. В 2024 году 3 732 гражданина воспользовались социальными кредитами или социальными расходами в сфере здравоохранения и образования, а в этом году уже 825 граждан.