Հայաստանում գտնվող օտարերկրացիները եկամուտների հայտարարագիր ներկայացնելու պարտավորություն չունեն, հայտնում է Պետական եկամուտների կոմիտեն։
Բացառություն է կազմում այն դեպքը, երբ օտարերկրյա քաղաքացին ստացել է հարկվող եկամուտ, որից պետք է ինքնուրույն հաշվարկի և վճարի եկամտային հարկ։
«Ազգային ժողովում ֆիզիկական անձանց տարեկան եկամուտների հայտարարագրման թեմայով հրավիրված քննարկման ժամանակ տեղի է ունեցել թյուրըմբռնում օտարերկրյա քաղաքացիներին վերաբերող պարտավորությունների առնչությամբ։
Մասնավորապես, Պետական եկամուտների կոմիտեն հայտնում է, որ Հայաստանում գտնվող օտարերկրացիները եկամուտների հայտարարագիր ներկայացնելու պարտավորություն չունեն։
Բացառություն է կազմում այն դեպքը, երբ օտարերկրյա քաղաքացին ստացել է հարկվող եկամուտ, որից պետք է ինքնուրույն հաշվարկի և վճարի եկամտային հարկ,
օրինակ. ՀՀ-ում վարձակալությամբ հանձնում է իրեն պատկանող անշարժ գույքը: Միայն այս դեպքում է առաջանում եկամուտների հաշվարկ-հայտարարագիր ներկայացնելու անհրաժեշտություն»,–ասվում է ՊԵԿ պարզաբանման մեջ։
Եկամուտների հայտարարագրի ներկայացման ժամկետ էր սահմանված մայիսի 1–ը, որը, սակայն, հետաձգվել է մինչև նոյեմբերի 1–ը։ Հայտարարագիր պետք է ներկայացնեն բոլոր վարձու աշխատողները։

6 Февраль 2025 - 09:21 AMT
Иностранные граждане, находящиеся в Армении, не обязаны подавать налоговую декларацию о доходах, сообщает Комитет государственных доходов (ПЕК).
Исключение составляют случаи, когда иностранец получил доход, подлежащий налогообложению, и должен самостоятельно рассчитать и уплатить подоходный налог.
«Во время парламентских обсуждений по теме ежегодного декларирования доходов физических лиц возникло недоразумение в отношении обязательств иностранных граждан», — пояснили в ПЕК.
В частности, комитет разъяснил, что иностранцы, находящиеся в Армении, не обязаны подавать налоговую декларацию о доходах.
Единственное исключение — если иностранный гражданин получил доход, подлежащий налогообложению, например, сдавая в аренду принадлежащую ему недвижимость в Армении. Только в этом случае необходимо подать налоговую декларацию», — говорится в заявлении ПЕК.
Срок подачи налоговой декларации, ранее установленный на 1 мая, продлен до 1 ноября. Все наемные работники обязаны подать декларацию.