ՀՀ օդանավակայաններում կներդրվեն բիոմետրիկ և նոր սերնդի սարքավորումներ։ Համապատասխան որոշումն ընդունվել է կառավարության նիստում, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Նախատեսվում է ներդնել մուտքի հսկողության կենսաչափակն սարքավորումներ և «Rapiscan RTT110» տիպի ուղեբեռների զննման նոր սերնդի սարքավորում, որը կապահովի ուղեբեռների 98%-ի զննում, իսկ 2%-ի զննումը, որը սարքավորումը ավտոմատ կուղարկի 2–րդ փուլ, կիրականացվի առանձին սարքավորմամբ»,– ասված է որոշման մեջ։
Սա հնարավորություն կտա օդանավակայաններում ապահովել ուղեբեռների արագ զննման ընթացակարգեր՝ լիարժեք պահպանելով ԻԿԱՕ-ի (Միջազգային քաղաքացիական ավիացիայի կազմակերպություն) կողմից սահմանված չափորոշիչները։
Որոշվել է նաև սահմանել քաղաքացիական ավիացիայի տեսուչի վկայականի և օդանավի անձնակազմի անդամի վկայականների նոր ձևաչափեր, հայտնում է «Հետքը»։
Սահմանվել են նաև օդանավակայանների հատուկ վերահսկելի և վերահսկելի գոտիներ աշխատողների և այցելուների մուտքի համար հատկացվող անցագրերի տեսակները և ձևաչափերը։
Կառավարությունը որոշել է սահմանել քաղաքացիական ավիացիայի տեսուչի վկայականի, օդանավի անձնակազմի անդամի վկայականի համար դիմած տեսուչների և օդաչուների, օդանավակայանների հատուկ վերահսկելի և վերահսկելի գոտիներ անցագիր ստանալու համար դիմած անձանց բժշկական ստուգման պայմանները։ Պետք է հստակ լինի, որ այդ անձինք հաշվառված կամ գրանցված չեն նարկոլոգիական դիսպանսերներում և չունեն հոգեկան խանգարումներ, չեն տառապում թմրամոլությամբ, չեն օգտագործում թմրանյութեր և քիմիական հոգեմետ նյութեր։

Armenian airports will soon introduce biometric and next-generation equipment, as approved during a government session, Sputnik Armenia reports.
The decision includes installing biometric entry control systems and the "Rapiscan RTT110" baggage screening device, which will ensure 98% of baggage is scanned automatically. The remaining 2% will be sent for secondary screening using a separate system.
This upgrade will enable airports to speed up baggage inspection procedures while fully complying with International Civil Aviation Organization (ICAO) standards.
Additionally, the government has established new certification formats for civil aviation inspectors and aircraft crew members, Hetq reports.
New formats have also been defined for airport access passes issued to employees and visitors entering special controlled zones.
The government has set medical examination requirements for individuals applying for civil aviation inspector and crew member certificates, as well as access to airport security zones. Applicants must not be registered in narcological dispensaries, have mental disorders, suffer from drug addiction, or use narcotics or psychotropic substances.