ՀՀ–ում ապրանքները նույնականացման թվային միջոցներով կդրոշմավորվեն ԵԱՏՄ արտահանելու համար: Նման որոշում է կայացվել կառավարության նիստում։
Հիմնավորման մեջ նշվում է, որ մի շարք ապրանքների (կաթնամթերք, գարեջուր, զովացուցիչ ըմպելիքներ, կոսմետիկա, պահածոներ և այլն) մասով ՀՀ տարածքում գործում են դրոշմավորման ներքին և ԵԱՏՄ ստանդարտի մեխանիզմներ:
Այդ իսկ պատճառով նշված ապրանքների դեպքում կսահմանվեն նույնականացման միջոցներով դրոշմավորման կարգավորումներ։ Մինչ նոր որոշման ընդունումը նշված ապրանքները ՀՀ սահմաններում իրացնելու համար տնտեսվարողները կիրառում են դրոշմապիտակներով դրոշմավորման մեխանիզմ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Այս դեպքում, ըստ կառավարության ամփոփաթերթի, յուրաքանչյուր միավոր ապրանքի վերաբերյալ տեղեկատվությունն ամբողջական չի փոխանցվում ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտե, ինչը հնարավորություն չի տալիս ամեն միավորի համար ապահովել լիարժեք հետագծելիություն։
Նույնականացման միջոցներով դրոշմավորումն կներդրվի փուլերով։ Օրինակ՝ ըմպելիքները, պահածոյացված մթերքը 2025 թվականի մարտի 1–ից նույնականացման միջոցներով կդրոշմավորվեն, կաթնամթերքը՝ 2025 թ. հունիսի 1-ից, յուղերը՝ 2025 թ. սեպտեմբերի 1-ից, դեղերը՝ 2026 թ. հունվարի 1-ից։
ԵԱՏՄ անդամ–պետությունները մշակել են նոր ստանդարտի նույնականացման միջոցներով դրոշմավորում, որը սկսել է ակտիվորեն մտնել անդամ պետությունների համակարգ:

6 Февраль 2025 - 11:56 AMT
Товары, производимые в Армении, будут маркироваться цифровыми идентификационными средствами для экспорта в ЕАЭС, согласно решению правительства.
Новая система охватит молочную продукцию, пиво, безалкогольные напитки, косметику, консервы и другие товары, для которых в стране действуют как внутренние, так и стандарты маркировки ЕАЭС.
Из-за двойных требований будет внедрена цифровая идентификационная маркировка. До сих пор предприятия использовали штрих-коды и маркировочные наклейки для продажи товаров внутри страны, сообщает Sputnik Армения.
Согласно правительственному отчету, нынешняя система не передает полные данные о каждой товарной единице в Комитет государственных доходов, что затрудняет отслеживаемость продукции.
Система цифровой маркировки будет вводиться поэтапно:
-1 марта 2025 года – Напитки, консервы
-1 июня 2025 года – Молочная продукция
-1 сентября 2025 года – Масла
-1 января 2026 года – Лекарственные препараты
Государства-члены ЕАЭС разработали новый стандарт цифровой идентификационной маркировки, который активно внедряется в национальные системы.