Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել է, որ հայաստանյան առևտրային բանկերը, ամենայն հավանականությամբ, կվարկավորեն «Լիդիան Արմենիային»:
«Ամեն ինչ գնում է նրան, որ տեղի է ունենում վարկավորումը: Այս պահին, իմ տպավորությամբ, խանգարող հանգամանքները հերթականությամբ լուծվում են», -ասել է, հայտնում է «Ազատությունը»։
Նա հավելել է, որ նախ կլինի շինարարության, ապա արդեն հոկտեմբերից կմեկնարկի արդյունահանման փուլը:
Եվրասիական զարգացման բանկի ֆինասնավորման տապալումից հետո «Լիդիան Արմենիան» բանակցություններ է սկսել հայաստանյան առևտրային բանկերի հետ՝ 150 միլիոն դոլար ներդրում ներգրավելու համար։ Էկոնոմիկայի նախարարն ավելի վաղ վստահեցրել էր, որ տեղական բանկերը պատրաստ են նման չափի խոշոր ֆինանսավորում իրականացնել։ Ասել էր, որ բանակցությունները մինչև տարեվերջ կավարտվեն։
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչու է գործընթացը ձգձվում՝ Պապոյանն այսօր ասաց, որ 150 միլիոն դոլար վարկավորումը չի կարող արագ ու հեշտ լինել:
«Լիդիան Արմենիա» ընկերությունից էլ պնդել էին, թե Ամուլսարի ոսկու հանքը կշահագործվի արդեն աշնանը։ Ամուլսարի հանքավայրի շահագործման դեմ բնապահպաններն տարիներ շարունակ բողոքել են՝ ընդգծելով հնարավոր բնապահպանական ռիսկերը հարակից համայնքների համար։ «Լիդիան Արմենիան» բազմիցս արձագանքել է այս մտահոգություններին՝ վստահեցնելով, որ հանքի շահագործման գործընթացում կպահպանվեն միջազգային բարձրագույն ստանդարտները։
Հայաստանի կառավարությունն արդեն հանդիսանում է Ամուլսարի ներդրումային ծրագրի բաժնետերերից մեկը։ Ընկերությունը գործադիր իշխանությանը փոխանցել է իր 12.5 տոկոս բաժնեմասը։

6 Февраль 2025 - 12:11 AMT
Министр экономики Геворг Папоян в ходе брифинга сообщил, что армянские коммерческие банки, с высокой вероятностью, профинансируют Lydian Armenia. «Все идет к тому, что финансирование будет реализовано. На данный момент, по моим ощущениям, мешающие факторы решаются последовательно», — сказал он, передает «Азатутюн».
Он добавил, что сначала пройдет этап строительства, а уже с октября начнется добыча.
После провала финансирования со стороны Евразийского банка развития Lydian Armenia начала переговоры с армянскими коммерческими банками о привлечении $150 миллионов инвестиций. Ранее министр экономики заверял, что местные банки готовы предоставить столь крупное финансирование, и отмечал, что переговоры завершатся до конца года.
Отвечая на вопрос о причинах задержки, Папоян отметил, что кредит в размере $150 миллионов не может быть выдан быстро и без сложностей.
Ранее в компании Lydian Armenia утверждали, что золоторудный рудник Амулсар начнет работу уже осенью. Экологические активисты годами выступали против проекта, подчеркивая возможные экологические риски для соседних общин. Lydian Armenia неоднократно реагировала на эти опасения, заверяя, что процесс эксплуатации рудника будет соответствовать высочайшим международным стандартам. Правительство Армении уже стало одним из акционеров инвестиционного проекта Амулсара: компания передала исполнительной власти 12,5% своих акций.