2024 թվականին Հայաստանից արտահանվել է 118.5 մլն դոլարի ջերմոցային ապրանք, մինչդեռ 2023–ին այդ թիվը մոտ 74.4 մլն դոլար է կազմել։ Ցուցանիշները կառավարության նիստում ներկայացրել է էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
Ըստ նրա` 2019–24 թթ. ջերմատների աջակցության ծրագրերով հաստատվել ու իրականցվել է 56 հա ջերմատնային տնտեսություններ հիմնելու հայտ։ Ծրագրի թիրախը 2026 թվականն է և 35 հա ժամանակակից տեխնոլոգիաներով ջերմատների հիմնումը։
Նա նշել է, որ 2023 թ. ՀՀ–ում 1167 հա ջերմատներից հավաքվել է մոտ 96 հազար տոննա բանջարեղեն, 45 հա–ից` 2.2 հազար տոննա հատապտուղ, 190 հա–ից` մոտ 101 մլն հատ ծաղիկ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Պապոյանի խոսքով` ըստ իրականացված ուսումնասիրությունների` ՀՀ–ում կա 1500 հա ջերմոց և ջերմատուն, որոնցից ժամանակակից տեխնոլոգիաներով հագեցած է ավելի քան 250 հա–ն։
Նշվել է, որ ջերմատների աջակցության ծրագրերով հնարավորություն է ստեղծվում հիմնել ավելի խոշոր ջերմատներ, և դրա համար շահառուներին տրամադրել մինչև 15 մլրդ դրամի սուբիսդավորվող վարկ, որն իր հերթին հնարավորություն կտա հիմնելու մինչև 20 հա տարածքով ջերմատուն։

6 Февраль 2025 - 12:09 AMT
В 2024 году Армения экспортировала тепличную продукцию на $118,5 млн, тогда как в 2023 году этот показатель составил около $74,4 млн. Данные представил министр экономики Геворг Папоян на заседании правительства.
По его словам, в рамках программ поддержки тепличного хозяйства в 2019–2024 годах было одобрено и реализовано 56 гектаров теплиц. Цель правительства к 2026 году — создать 35 гектаров современных теплиц, оснащенных передовыми технологиями.
Как отметил министр, в 2023 году в Армении с 1 167 гектаров теплиц было собрано около 96 тысяч тонн овощей, с 45 гектаров — 2,2 тысячи тонн ягод, а с 190 гектаров — около 101 миллиона цветов, сообщает Sputnik Армения.
Папоян также сообщил, что в стране насчитывается 1 500 гектаров теплиц, из которых более 250 гектаров оснащены современными технологиями.
Отмечается, что благодаря программам поддержки фермеры могут создавать крупные тепличные комплексы, получая субсидированные кредиты до 15 миллиардов драмов, что позволяет строить теплицы площадью до 20 гектаров.