2024 թվականին Հայաստանից արտահանվել է 118.5 մլն դոլարի ջերմոցային ապրանք, մինչդեռ 2023–ին այդ թիվը մոտ 74.4 մլն դոլար է կազմել։ Ցուցանիշները կառավարության նիստում ներկայացրել է էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։
Ըստ նրա` 2019–24 թթ. ջերմատների աջակցության ծրագրերով հաստատվել ու իրականցվել է 56 հա ջերմատնային տնտեսություններ հիմնելու հայտ։ Ծրագրի թիրախը 2026 թվականն է և 35 հա ժամանակակից տեխնոլոգիաներով ջերմատների հիմնումը։
Նա նշել է, որ 2023 թ. ՀՀ–ում 1167 հա ջերմատներից հավաքվել է մոտ 96 հազար տոննա բանջարեղեն, 45 հա–ից` 2.2 հազար տոննա հատապտուղ, 190 հա–ից` մոտ 101 մլն հատ ծաղիկ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Պապոյանի խոսքով` ըստ իրականացված ուսումնասիրությունների` ՀՀ–ում կա 1500 հա ջերմոց և ջերմատուն, որոնցից ժամանակակից տեխնոլոգիաներով հագեցած է ավելի քան 250 հա–ն։
Նշվել է, որ ջերմատների աջակցության ծրագրերով հնարավորություն է ստեղծվում հիմնել ավելի խոշոր ջերմատներ, և դրա համար շահառուներին տրամադրել մինչև 15 մլրդ դրամի սուբիսդավորվող վարկ, որն իր հերթին հնարավորություն կտա հիմնելու մինչև 20 հա տարածքով ջերմատուն։

Armenia exported $118.5 million worth of greenhouse products in 2024, a significant rise from $74.4 million in 2023, according to Economy Minister Gevorg Papoyan, who presented the figures at a government meeting.
Papoyan noted that between 2019 and 2024, 56 hectares of greenhouse farming projects were approved and implemented under state support programs. The government's goal for 2026 is to establish 35 hectares of modern greenhouses equipped with advanced technology.
According to the minister, in 2023, Armenia harvested approximately 96,000 tons of vegetables from 1,167 hectares of greenhouses, 2,200 tons of berries from 45 hectares, and about 101 million flowers from 190 hectares, Sputnik Armenia reported.
Papoyan also highlighted that Armenia currently has 1,500 hectares of greenhouses, with over 250 hectares equipped with modern technology.
It was noted that the greenhouse support programs allow for the establishment of larger greenhouse facilities, with beneficiaries eligible for subsidized loans of up to 15 billion drams, enabling the creation of greenhouses covering up to 20 hectares.