Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառությունը 2024 թվականին աճել է 41.5 տոկոսով՝ կազմելով 30 մլրդ 159.1 մլն դոլար: Այդ մասին հայտնել է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեն:
Դեկտեմբերին՝ նոյեմբերի համեմատ այն կրճատվել է 4.4, իսկ 2023-ի համեմատ՝ 37.3 տոկոսով: 2024-ի վերջին ամսին արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալը կազմել է 1 մլրդ 888.9 մլն դոլար, հայտնում է Արմենպրեսը։
Արտահանումը 2023-ի համեմատ աճել է 53.1 տոկոսով՝ կազմելով 13 մլրդ 92.2 մլն դոլար: Դեկտեմբերին եղել է 757.4 մլն դոլար, ինչը 1.3 տոկոսով զիջում է նոյեմբերի և 48.6-ով՝ 2023 թվականի նույն ամսվա ցուցանիշին:
2024-ին ներմուծման ծավալները 33.8 տոկոսով գերազանցել են մեկամյա վաղեմության ցուցանիշը՝ հասնելով 17 մլրդ 66.9 մլն դոլարի: Դեկտեմբերին՝ նոյեմբերի համեմատ, կրճատվել են 6.5 տոկոսով և կազմել են 1 մլրդ 131.5 մլն դոլար: 2023 թվականի դեկտեմբերի համեմատ ծավալները կրճատվել են 26.5 տոկոսով: Նշված տվյալները ներկայացված են 2025 թվականի հունվարի 20-ին ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեից ստացված տեղեկության ամփոփմամբ:

Armenia’s foreign trade turnover increased by 41.5% in 2024, reaching $30.159 billion, according to the Statistical Committee of Armenia.
In December, trade turnover declined by 4.4% compared to November and by 37.3% year-over-year, amounting to $1.889 billion, Armenpress reports.
Exports grew by 53.1% compared to 2023, reaching $13.092 billion. In December, exports totaled $757.4 million, down by 1.3% from November and by 48.6% from December 2023.
Imports increased by 33.8% year-over-year, reaching $17.067 billion. In December, imports fell by 6.5% compared to November, amounting to $1.132 billion, marking a 26.5% decline from December 2023.