Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառությունը 2024 թվականին աճել է 41.5 տոկոսով՝ կազմելով 30 մլրդ 159.1 մլն դոլար: Այդ մասին հայտնել է ՀՀ վիճակագրական կոմիտեն:
Դեկտեմբերին՝ նոյեմբերի համեմատ այն կրճատվել է 4.4, իսկ 2023-ի համեմատ՝ 37.3 տոկոսով: 2024-ի վերջին ամսին արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալը կազմել է 1 մլրդ 888.9 մլն դոլար, հայտնում է Արմենպրեսը։
Արտահանումը 2023-ի համեմատ աճել է 53.1 տոկոսով՝ կազմելով 13 մլրդ 92.2 մլն դոլար: Դեկտեմբերին եղել է 757.4 մլն դոլար, ինչը 1.3 տոկոսով զիջում է նոյեմբերի և 48.6-ով՝ 2023 թվականի նույն ամսվա ցուցանիշին:
2024-ին ներմուծման ծավալները 33.8 տոկոսով գերազանցել են մեկամյա վաղեմության ցուցանիշը՝ հասնելով 17 մլրդ 66.9 մլն դոլարի: Դեկտեմբերին՝ նոյեմբերի համեմատ, կրճատվել են 6.5 տոկոսով և կազմել են 1 մլրդ 131.5 մլն դոլար: 2023 թվականի դեկտեմբերի համեմատ ծավալները կրճատվել են 26.5 տոկոսով: Նշված տվյալները ներկայացված են 2025 թվականի հունվարի 20-ին ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեից ստացված տեղեկության ամփոփմամբ:

7 Февраль 2025 - 14:37 AMT
Внешняя торговля Армении в 2024 году увеличилась на 41,5%, достигнув $30,159 млрд, сообщили в Статистическом комитете республики.
В декабре объем торговли сократился на 4,4% по сравнению с ноябрем и на 37,3% в годовом выражении, составив $1,889 млрд, передает «Арменпресс».
Экспорт вырос на 53,1% по сравнению с 2023 годом и составил $13,092 млрд. В декабре экспорт составил $757,4 млн, что на 1,3% меньше, чем в ноябре, и на 48,6% ниже уровня декабря 2023 года.
Импорт увеличился на 33,8% в годовом выражении, достигнув $17,067 млрд. В декабре объем импорта снизился на 6,5% по сравнению с ноябрем и составил $1,132 млрд, что на 26,5% меньше, чем в декабре 2023 года.
Эти данные представлены в отчете Государственного комитета по доходам Армении от 20 января 2025 года.