Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի (ԶՊՄԿ) գործադուլ անող աշխատակիցները ժամը 12:00-ին նախատեսում են բողոքի ակցիա անցկացնել կոմբինատի տարածքում։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան եթերում հայտնել է համակարգող խորհրդի անդամ Վահե Մխիթարյանը։
«Գործատուն փորձում է իր ձեռքի տակ եղած բոլոր միջոցներով ճնշել այս աշխատավորական ընվզումը, որը սոցիալական արդարության հասնելու համար է։ Կարող ենք ասել, կարծես թե սայլը տեղից շարժվում է»,- սոցցանցի իր էջում
Նա հայտնել է, որ իրենց հետ հանդիպում է ունեցել Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի ներկայացուցիչը, նաև նախատեսվում է հանդիպում Արհմիությունների կոնֆեդերացիայի նախագահի և նրա տեղակալների հետ։
«ԱԺ ներկայացուցչի կողմից է առաջարկ եղել քննարկելու խնդիրը և գտնելու արժանապատիվ լուծում»,–ասել է նա ր հորդորել բոլորին միանալ բողոքի ակցիային։
«Բոլորս գիտակցում ենք, որ առաջին հերթին վնասներ է կրում աշխատավոր ժողովուրդը, պետությունը։ Ինչպես գիտեք, մեր գործընկերներից մի քանիսն ազատվել են աշխատանքից։ Համակարգող խորհրդի անդամներից ոչ ոք չի ստորագրել աշխատանքից ազատվելու հրամանը, մենք բոլորս հանդիսանում ենք ԶՊՄԿ աշխատակիցներ»,- ասել է Մխիթարյանը։
Ավելի վաղ ԶՊՄԿ-ն հայտարարություն էր տարածել՝ նշելով, որ ընկերության հետ չառնչվող անձինք, հրապարակայնորեն և ուղղակի սպառնալիքներով կոչ են անում մեր աշխատակիցներին չգնալ աշխատանքի և խոչընդոտել ընկերության գործունեությունը։ Հայտարարվել էր 8 անձի աշխատանքից ազատելու մասին։
«Մենք սա համարում ենք անընդունելի և ակնկալում ենք իրավապահ մարմիններից այս փաստերի մանրամասն ու համապարփակ քննություն։ Արտաքին սադրիչների մասնակցությունը խանգարում է ընկերության ղեկավարության և կոլեկտիվի միջև կառուցողական աշխատանքային մթնոլորտին»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի նախագահ Էլեն Մանասերյանն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ աԱշխատողներն իրավունք ունեն պայքարելու իրենց արժանապատիվ աշխատանքային պայմանների համար, այդ թվում` գործադուլի միջոցով։

Группа бастующих сотрудников Зангезурского медно-молибденового комбината (ЗПМК) планирует провести акцию протеста в 12:00 на территории предприятия. Об этом в прямом эфире на Facebook сообщил член координационного совета Ваге Мхитарян.
«Работодатель всеми возможными способами пытается подавить это рабочее движение, которое направлено на достижение социальной справедливости. Однако можно сказать, что процесс сдвинулся с мертвой точки», — написал он в соцсетях.
Он также сообщил, что с бастующими встретился представитель офиса Омбудсмена, а в ближайшее время запланирована встреча с председателем и заместителями Конфедерации профсоюзов.
«Представитель парламента предложил обсудить проблему и найти достойное решение», — добавил Мхитарян, призвав всех присоединиться к протесту.
«Мы все понимаем, что в первую очередь убытки несут рабочие и государство. Как известно, некоторые из наших коллег были уволены. Никто из членов координационного совета не подписывал приказов об увольнении, мы все остаёмся сотрудниками ЗПМК», — заявил он.
Ранее ЗПМК распространил заявление, в котором утверждалось, что посторонние лица, не имеющие отношения к компании, публично и с прямыми угрозами призывают сотрудников не выходить на работу и мешать работе предприятия. В заявлении также говорилось об увольнении восьми человек.
«Мы считаем это неприемлемым и ожидаем от правоохранительных органов детального и всестороннего расследования. Участие внешних провокаторов мешает созданию конструктивной рабочей атмосферы между руководством и коллективом», — отмечалось в заявлении.
Ранее председатель Конфедерации профсоюзов Армении Элен Манасерян заявила, что работники имеют право бороться за достойные условия труда, в том числе с помощью забастовок.
Некоторые сотрудники ЗПМК бастуют уже около недели, требуя повышения заработной платы и улучшения условий труда. Комбинат и его профсоюз выпустили совместное заявление, в котором назвали забастовку незаконной, а требования работников – нереалистичными. Также ЗПМК заявил, что к протестам присоединились лица, не имеющие отношения к предприятию, и сообщил об этих действиях в правоохранительные органы.