ՀՀ իշխանություններն առայժմ չեն նախատեսում չիպեր տեղադրել մեքենաների թերլիցքավորման դեմ պայքարի համար։ Այդ մասին հայտնել են Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Ավելի վաղ Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Գեղամ Գևորգյանը հայտնել էր, որ իր ղեկավարած գերատեսչությունը դիտարկում է կայաններում գազի թերլիցքավորման դեմ չիպերի տեղադրման միջոցով պայքարելու հնարավորությունը:
Պատասխանելով այն հարցերին, թե երբ է նախատեսվում գործընթացի մեկնարկը, ինչպես է իրականացվելու վերահսկողությունը, և արդյոք վարորդներին հնարավորություն կտրվի ինքնուրույն ստուգել լիցքավորված վառելիքի ծավալը՝ հանձնաժողովից տեղեկացրել են, որ ներկայումս քննարկվում են տարբեր տեխնիկական լուծումներ, այդ թվում՝ չիպերի ներդրման հնարավորությունը։
«Լուծման հստակ տարբերակ լինելու դեպքում կտրվի լրացուցիչ տեղեկատվություն»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Գևորգյանը նախորդ ասուլիսի ընթացքում հայտնել էր, որ գերատեսչությունը մի շարք լցակայաններում արձանագրել է հեղուկ գազի և մեթանի թերլիցքավորման խախտումներ։

Власти Армении пока не планируют устанавливать чипы для контроля за недоливом топлива на автозаправках. Об этом сообщили в Комиссии по защите конкуренции, передает «Sputnik Армения».
Ранее председатель Комиссии по защите конкуренции Гегам Геворгян заявил, что его ведомство рассматривает возможность использования чипов для борьбы с недоливом топлива на заправках.
Отвечая на вопросы о сроках запуска процесса, механизмах контроля и возможности самостоятельной проверки водителями заправленного объема топлива, в комиссии сообщили, что на данный момент обсуждаются различные технические решения, включая установку чипов.
«Дополнительная информация будет предоставлена после определения конкретного варианта решения», — говорится в сообщении.
На предыдущей пресс-конференции Геворгян сообщил, что комиссия выявила нарушения, связанные с недоливом сжиженного газа и метана, на ряде автозаправочных станций.